DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3632140,98%
Afyonkarahisar
20°

KAPALI

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Purçu’dan Vali’ye “çok şey anlatan” ziyaret

Purçu’dan Vali’ye “çok şey anlatan” ziyaret

ABONE OL
14 Ocak 2019 14:25
Purçu’dan Vali’ye “çok şey anlatan” ziyaret
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Purçu'dan Vali'ye "çok şey anlatan" ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve beraberindekiler Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret ederek karşılıklı bilgi alışverişinde bulundular.
Milletvekilleri Burcu Köksal, Özcan Purçu ve beraberindekiler sohbetleri sırasında nazik kabullerinden dolayı Vali Tutulmaz’a teşekkür ettiler.
Ziyaret sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Milletvekilleri Burcu Köksal ve Özcan Purçu ziyaretleri ilgili olarak bilgi verdiler.
“HANİFE TEYZENİN ÖLÜMÜ HEPİMİZİ ÜZDÜ”
Ziyaretleri nedeniyle tüm konuklarına teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Mustafa Tutulmaz, “Malumunuz üzere Dinar’da hepimizi üzen bir olayla Hanife teyzemizin hayatını kaybetmesine şahit olduk. Bu müessif olayla ilgili olarak üzülmeyen hiç kimse yoktur. Değil insan ölümü, herhangi bir canlının ölümü bile insanı üzer. Tabii ki Hanife teyzenin ölümü de bizi fazlasıyla üzdü.” dedi.
“DEVLETİMİZ GEREKLİ
ÇABALARI GÖSTERMİŞTİR”
“Ancak şunu sizlerin huzurunda kamuoyuna ifade etmek isterim ki Devletimiz gerek sosyal hizmet olarak, gerek sosyal yardımlaşma vakfı olarak, gerek Kaymakamlık olarak, gerekse de toplu konuttan kendilerine hisse verilmesi yöntemi ile gerekli çabaları göstermiştir” diyerek sözlerine devam eden Vali Tutulmaz, “Ancak Hanife teyzemiz ve oğlu huzurevi teklifini kabul etmemiştir. Kendisine evde bakım hizmeti teklif edilmiştir, ancak onunla ilgili gerekli şartları yerine getirmemiştir. En son olarak mahalle muhtarının talebi ile konteyner talebi olmuştur. Bu taleple ilgili kaymakamımız gerekli çalışmaları yaparken bu müessif olay meydana gelmiştir.” ifadelerini kullandı.
“TÜM VATANDAŞLARIMIZA
AYRIM YAPMADAN HİZMET ETME YÜKÜMLÜLÜĞÜ İÇERİSİNDEYİZ”
Vali Tutulmaz, ancak burada gerek Valiliğimiz olarak, gerekse şahsım olarak herhangi bir kişiyi ötekileştirmemiz ve farklı bir konuya sokmamız mümkün değildir diyerek sözlerine devam ederken, “Böyle bir olay ne benim aile terbiyemle, ne meslek anlayışımla, ne de insanlık anlayışımla bağdaşmamaktadır. Biz bütün yaratılanları yaratandan dolayı hoş gören bir anlayışa sahibiz. Tüm vatandaşlarımıza herhangi bir ayrım gözetmeden hizmet etme yükümlülüğü içerisindeyiz. Buradaki tüm Roman kardeşlerimize de bu anlayışla bakıyoruz. Gerek Milletvekilimiz Özcan Purçu bey ve Afyonkarahisar Milletvekilimiz Burcu Köksal hanımla beraber buradaki Roman kardeşlerimiz ile ilgili olarak bundan sonra neler yapabiliriz ve topluma daha fazla entegre etmek adına üzerimize ne düşer bununla ilgili bir buçuk iki saatlik bir toplantı yaptık.” diye konuştu.
“GERİYE TAKILIP KALDIĞIMIZDA
GELECEĞİ GÖREMEYİZ”
“Geriye takılıp kalmayalım” diyerek konuşmasını sürdüren Vali Tutulmaz, “Geriye takılı kaldığımızda geleceği göremeyiz. Bundan sonra Roman kardeşlerimizi topluma daha fazla entegre etme yönünde neler yapabiliriz bunun üzerinde hep beraber kafa yoralım. Bizim geleceğimiz alt kültürler, dini yapılar, etnik yapılar konusunda hiçbir sorgulama olmadan hep birlikte, bir arada yaşamakla mümkün olur. Bunu gerek tecrübelerimizle, gerekse de dünyada yaşanmışlarla açıkça görüyoruz. Burada bu millet yüzyıllardır bir arada yaşayarak bunu aslında gösteriyor. Bu gerek Roman kardeşlerimizin kendilerini biraz daha topluma entegre etmeleri yönünde sorumluluk almaları yönünde, gerekse de diğer toplum kesimlerini Roman kardeşlerimizi daha fazla kabul edebilecek bir anlayışla olması gerekiyor. Bunu sağlamadan toplumda sadece Romanlar açısından değil bütün alt kültürler, alt etnik yapılar ve benzeri anlamda da bunlar geçerli toplumun tümünü kucaklayacak ve herkes de o toplumun parçası olacak şekilde kendini konumlandırmazsa toplumda huzuru sağlayamayız. Biz herkesi kucaklayan bir anlayışla bunu ele alıyoruz.” dedi.
“MİLLETVEKİLİMİZLE HALLE ANLAŞTIK”
Vali Mustafa Tutulmaz, “Burada müessif bir olay oldu, ama inşallah bu olay daha iyi çözümlenir ve toplumun tümünü aynı şekilde kucaklamamızı sağlayacak şekilde sonuçlanmış olur diye düşünüyorum. Bundan sonra da inşallah hep beraber bunu birlikte kuracağımızı ümit ediyorum. Sayın Milletvekilimizin buraya kadar gelmiş olması çok şey ifade ediyor. Bazen dilden ziyade halle anlaşılır. Biz Sayın Milletvekilimizle halle anlaştık” dedi.
“ÖZÜR DİLENECEK BİR ŞEY YOK ORTADA”
Aslında “özür dilenilecek de bir şey yok ortada” diyen CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu da şunları kaydetti:
“Biz bu sayfayı kapattık ve önümüze bakıyoruz. Sayın Valimizin dediği gibi ‘Bir can gitmiş vahim bir olay sonucunda.’ Özür dilenecek bir mesele de yok ortada. Özür dilenecekse de o canın yakınlarına, akrabalarına ve çocuklarından özür dilenmelidir. Onlardan özür dilenmeli. Böyle bir olaya sebebiyet verdiğimiz için bütün kamu görevlileri ve insanların sorumluluğudur. Onlardan özür dilenmeli. Dolayısıyla ben Hanife hanımın çocuklarından, akrabalarından ve yakınlarından onun ölümünü engelleyemediğimiz için özür diliyorum.”
Ziyarette  Purçu ve Köksal’ın yanı sıra CHP Afyonkarahisar İl Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.
OLAY
CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, TBMM Bütçe görüşmeleri sırasında, Afyonkarahisar’da bir insanlık dramının yaşandığını, 4 yıldır çadırda yaşayan bir roman vatandaşın çıkan yangında yaşamını yitirdiğini söylemiş ve bu kişinin Afyonkarahisar Valiliği’nden istediği konteynerin verilmediğini öne sürmüştü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.