Rektör Okumuş, Almanya’da temaslarda bulundu

Rektör Okumuş, Almanya’da temaslarda bulundu

AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş başkanlığındaki heyet, Almanya’da temaslarda bulundu

 

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Pakize Özyürek, AFSÜ Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Murat Yeşil, ERASMUS Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Yonca Yahşi Çelenk ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Yunus Emre Kundakcı’dan oluşan AFSÜ Heyeti, Afyonkarahisar’ın kardeş şehri Hamm’da sağlık hizmetleri, sağlık eğitimi ve öğrenci değişimi gibi konularda görüşmeler gerçekleştirdi.
Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki iki günlük ziyaret programında ilk olarak, Hamm Belediyesi tarafından AFSÜ Heyetine sağlık alanında yürütülen çalışmalar hakkında sunum yapıldı. Sunumun ardından Bad Sassendorf Belediye Başkanı Malte Dahlhoff ziyaret edildi. Daha sonra Dahlhoff eşliğinde Tuzlu Su Tesisi, Bölge Termal Kaynakları, Kürpark ve Biyomekanik Kliniği gezildi. Gün sonunda ise Sağlık ve Bakım Merkezi sorumlusu Murat Urhan ziyaret edildi. Ziyaretlerde yaşlı bakımı ve palyatif bakım konuları üzerinde duruldu.
Ziyaretin ikinci gününde ilk olarak Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger-Petermann ziyaret edildi. Daha sonra Mesleki Eğitim Merkezine geçildi. Burada Merkez Müdürü tarafından AFSÜ Heyetine bir sunum yapıldı. Sunum sonrası Türkiye ve Almanya meslek eğitim programları hakkında görüşüldü.
AMACIMIZ KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİNE YARDIMCI OLMAK”
AFSÜ Heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger-Petermann, yakın gelecekte Afyonkarahisar’a planladığı ziyaretinde AFSÜ’yü de ziyaret etmek istediğini söyledi. Hamm’da başta sağlık hizmetleri alanında olmak üzere yürütülen çeşitli faaliyetleri anlatan Başkan Hunsteger-Petermann, “Amacımız Afyonkarahisar ve Hamm’daki kurumlar arası iletişim ve işbirliğine yardımcı olmaktır.” dedi.
AFSÜ Heyetine Hamm’ı temsil eden hediyeler takdim edilen ziyarette, Prof. Dr. Okumuş da Başkan Hunsteger-Petermann’a “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” atasözünü açıklayarak fincan takımı hediye etti.
“BİRÇOK ALANDA İŞBİRLİĞİ KURMAK İSTİYORUZ”
AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Almanya temasları hakkında açıklamalarda bulundu. Afyonkarahisar ile Hamm arasında yürütülen kardeş şehir çalışmaları kapsamında geçtiğimiz yıl, Hamm Sosyal Uyum ve Entegrasyon Dairesi Başkanı Wolfgang Müller ve Hamm Kardeş Şehir Koordinatörü Sinan Karaağaç’ın AFSÜ’yü ziyaret ettiğini belirten Prof. Dr. Okumuş, o ziyaretin verimli geçmesinin ardından AFSÜ’nün, Hamm’a davet edildiğini söyledi.
Türkiye’nin son yıllarda sağlık alanında büyük ilerlemeler kaydettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, “AFSÜ olarak Almanya’da bulunan ilgili kurum ve üniversitelerle öğrenci değişimi, yaşlı ve engelli bakımı gibi sağlıkla ilgili birçok alanda işbirliği kurmak istiyoruz. Bunun karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi