DOLAR 16,9759 0.87%
EURO 17,4569 -0.59%
ALTIN 964,54-1,34
BITCOIN 3433173,10%
Afyonkarahisar
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Sanık: Fetullah Gülen’i iddianamede öğrendim Hakim: İnsanın aklıyla dalga mı geçiyorsunuz?
  • Kocatepe Gazetesi
  • Gündem
  • Sanık: Fetullah Gülen’i iddianamede öğrendim Hakim: İnsanın aklıyla dalga mı geçiyorsunuz?

Sanık: Fetullah Gülen’i iddianamede öğrendim Hakim: İnsanın aklıyla dalga mı geçiyorsunuz?

ABONE OL
9 Şubat 2018 14:20
Sanık: Fetullah Gülen’i iddianamede öğrendim Hakim: İnsanın aklıyla dalga mı geçiyorsunuz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sanık: Fetullah Gülen’i iddianamede öğrendim Hakim: İnsanın aklıyla dalga mı geçiyorsunuz?

Fetullahçı Terör Örgütü, Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suç iddiasıyla haklarında kamu davası açılan 18 tutuklu sanığın yargılaması dün Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.
2 CEZA, 1 TAHLİYE
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmalarda 18 tutuklu sanıktan Mehmet Özçelik’e 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul eden Özçelik hükümle birlikte tahliye edildi. Yıldırım Balpınar’a 9 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Diğer sanıklar; Mevlüt Yıldırım, Baysal Doğan, Veli Kaya, Mutlu Yolal, Nizamettin Yıldız, İsmail Türk, Ali Kütahyalı, Yavuz Selim Çelikkaya, Cafer Karagüven, Mehmet Emin Korkmaz, Ünal Çiyiltepe, Halil Kıllı, Ali Akyol, Latife Kaynar, Faruk Yıldırım, Abdullah Bozkuş’un duruşmaları Mart ve Nisan aylarında görülecek.
“SUSMAK TA YASAL BİR HAK”
Sanıkların büyük bir çoğunluğu dün görülen duruşmalarda esasa dair savunma için süre talep etti. Savunma süresi talebinin sanık için yasal bir hak olduğunu, ancak savunma hakkının da kötüye kullanılmasına izin verilmeyeceğini vurgulayan Mahkeme Başkanı, “Savunma hazırlığı için süre talebi sanığın yasal hakkıdır. Biz yasa neyi veriyorsa sanığa onu veriyoruz. Savunma süresi verdikten sonraki celsede hastalık, rahatsızlık v.s mazeretler kabul edilmeyecek. Bu tutum ve tavırda olanları savunma hakkından vazgeçmiş sayarak yargılamaya devam edeceğiz” dedi.
“BYLOCKU Ö. FARUK BACAK YÜKLEDİ”
Kamu görevinden ihraç edilen sanık Mehmet Özçelik’e 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi. Özçelik, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını kabul ederken sanık hükümle birlikte tahliye edildi. Karar celsesinde son savunmasını yapan Özçelik, örgütün gizli ve şifreli haberleşme programı bylock kullanıcısı olduğunu, programı kendisine Maliye’de çalışan Ömer Faruk Bacak’ın yüklediğini anlattı. Sohbet toplantılarının bazen evlerde bazen de Kimse Yok mu Dernek Şubesi’nde yapıldığını aktaran Özçelik, “Bir ara sohbet hocamız Mustafa Çobanoğlu idi. Sonra ismini Erşah olarak bildiğim sanırım soyadı da Çınar olan kişi sohbet hocalığı yaptı. Bu toplantılarda bazen Fetullah Gülen cdleri izlenir, risaleler okunurdu. Ben kurban hissesi vermedim. Toplantılara dini amaçla katıldım. Sohbet hocaları bazen internet vasıtasıyla bazen de flash bellekle sohbet yaparlardı” dedi. Mahkeme Başkanı sanığa, “Sohbet hocalığı yaptığını söylediğiniz sanık Mustafa Çobanoğlu, duruşmasında ‘Ben kimim ki hocalık yapayım’ demişti” dediğini ifade etti. Özçelik, “Mustafa Çobanoğlu 2015 yılına kadar sohbet toplantılarında hocalık yaptı. Çay kahve içilen bu toplantılarda Mustafa Çobanoğlu risaleler okurdu” diye konuştu.
“İSMAİL BARUT’U TANIMIYORUM”
İddia makamı Mehmet Özçelik’e örgütle tanışma hikâyesini çok mantıklı bulmadığını söylerken mahkeme heyeti üyelerinden bir hâkim sanığa “Örgütün İl Memur İmamı İsmail Barut’u tanır mısınız?” sorusunu sordu. Özçelik, Barut’u tanımadığını kaydetti. Özçelik karar öncesi sorulan son sözünde, “Beraatımı talep ediyorum” ifadelerini kullandı.
“EXCEL CEMAATI OLDUK”
Tutuklanmadan önce özel bir hastanede çalıştığını belirten Mevlüt Yıldırım���ın duruşması Mart ayı sonunda görülecek. Örgütün gizli ve şifreli haberleşme programı bylocuku 325843 ID numarası, mevlut39 kullanıcı adı, mevlut003 şifresiyle kullandığı tespit edilen sanığın ad olarak musa, mesaj olarak da “Allah var gam yok” diye yazdığı tespitleri yapılan bylock tespit değerlendirme tutanağı duruşmada okundu. Sanığın bylock listesinde karşılıklı ekli olduğu isimler; Ş.D, A.D, H.K, Y.K, M.K, Y.Z, M.Y, A.Ö, F.Ö, A.A, N.K, H.K, M.E, H.A, G.C, C.B, A.D olarak açıklandı. Gruplara da ekli olduğu belirtilen Mevlüt Yıldırım’ın bylock mesaj kesitlerinden örnekler verildi. Sanığın bir mesajında, “Excel cemaati olduk” ifadesi üzerine Mahkeme Başkanı sanığa “Herhalde sürekli rapor hazırlıyordunuz” dedi. Özçelik’in bir diğer mesaj içeriğinde ise “Abiler, size ulaşamıyorum. Bylock, eagle açın kendinizi hatırlatın” ifadesi yer aldı.
NABIZLARA
GÖRE ŞERBET
Sanık Mevlüt Yıldırım’ın bylock yazışmasında; “Musa abi evlere gidelim nabızlara göre konuşalım” kaydına karşı Mahkeme Başkanı “Excel cemaati olarak galiba nabızlara göre şerbet veriyordunuz” değerlendirmesinde bulundu. Yıldırım’ın Hacı Ali Tatlı adlı şahısla bylock yazışmasında da, “Zaten söyleyiver diyordu. Eagle yenisini kaydetmemişim” “Abi yazacaklarını buradan yaz. Kakaodan yazma” ifadeleri var. Mahkeme Başkanı, “Örgütün tüm gizli ve kriptolu haberleşme programlarının kullanıldığı görülüyor. Mesaj içerikleri katalog rüyalar ve hikâyelerle devam ediyor” diye konuştu. İddianamenin eline Aralık ayında ulaştığını söyleyen Yıldırım esasa dair savunma için heyetten süre talep etti.
BYLOCK İÇERİĞİNDE
KIBLE PROGRAMI DETAYI!
Öğretmelik görevinden ihraç edilen Veli Kaya’nın garibim kullanıcı adı, 460232 ID numarası, g6420854 şifresi, garibim adı ile 452 kez giriş yaptığı belirlenen gizli ve şifreli haberleşme programı bylock tespit değerlendirme tutanağı okundu. Bylock mesaj içeriklerinden de kesitlerin verildiği duruşmada, “Komşu ne haber? Bugün müsait misiniz? www kıble bulma.com. 07.20 gibi gelen dua metnini gönderin” mesajına dikkat çeken Mahkeme Başkanı, “Kıble bulma program noktası ile bir şey kast ediliyor. Bunu morbeyin uygulamasına takılma olarak algılamak mümkün. Ama tam olarak çözemedim” sözleriyle bylock iddiasını IP çakışması ve Morbeyin uygulaması mağduriyeti olarak açıklanması yönünde plan şüphesine vurgu yaptı. Veli Kaya’nın bylock mesajlarında da katalog rüyalar, Peygamber Efendimizin cezaevi ziyareti, örgütü diri tutma ve çözülmeyi önleme amaçlı hikâyelere yer verildiği öğrenildi. Kaya’ya savunma hazırlığı için süre verildi.
TANIKLAR GEL GİT YAŞIYOR
Öğretmenlik görevinden ihraç edilen Mutlu Yolal’ın hakkında örgütle müzahir Aktif Eğitim Sen üyeliği ve bylock tespiti var. Afyonkarahisar merkezden 10 Kasım 2015 tarihinde ilk bağlantı tespiti bulunan ve son olarak 14 Ocak 2016 tarihinde Afyonkarahisar merkezde bylock surverlerine bağlandığı belirlenen Yolal da savunma hazırlığı için süre talep etti. Sanıklara iddianamelerin iki ay önce gönderildiğinin altını çizen Mahkeme Başkanı, “Savunma hazırlığı için süre isteme çoğaldı. Sanıklara iddianamelerini duruşmadan iki ay önce gönderiyoruz. Savunma hazırlığına fazlasıyla yeterli bir süre söz konusu. Savunma süresi yasal bir haktır vereceğiz. Ama dinlemek üzere tanıklar çağırıyoruz. İnsanlar tanıklık için farklı mesafelerden geliyorlar. Tekrar gel-git yaşanıyor. Her anlamda zarar var. Savunma hakkı yasaldır, kötüye kullanılamaz. Ama savunma gibi susmak ta bir haktır” hatırlatmasında bulundu.
BAYSAL DA
SÜRE İSTEDİ
Tutuklanmadan önce işçi olduğu öğrenilen Nizamettin Yıldız’ın hakkında örgütsel hiyerarşi de Talebe Mesulü olduğu “Necip” kod adını kullandığı, 14 Ağustos 2014’de ilk olarak Ankara’da, 14 Kasım 2014 tarihinde son olarak Afyonkarahisar’da gizli şifreli haberleşme programı bylock surverlerine bağlandığı açıklandı. Yıldız’ın bylock tespit değerlendirme tutanağında; Programa 472 giriş yaptığı, toplam 2 bin 891 mail aldığı tespitleri var. Sanığın hakkında; örgütle müzahir dernek üyeliği, Bank Asya’ya talimatla katılım hesabı açtırdığı iddiaları da söz konusu. Yıldız’ın duruşması Mart sonunda görülecek. Hakkındaki iddiaları reddeden Optisyen Baysal Doğan’ın duruşması da Mart ayına ertelendi.
“CEZAEVİNE GİRİN CENNETİ KAZANIN”
Tutuklanmadan önce İscehisar ilçesinde özel elektrik dağıtım şirketinde vezneci olduğu öğrenilen İsmail Türk’ün duruşması da Mart ayı sonunda görülecek. Türk’ün örgütün İscehisar İmamı olduğu iddiasıyla yargılanıp hüküm giyen Ali Tüter ile bylock yazışmasında, “Arkadaşlar dava için bilgilendirelim mi? Ne için geleceklermiş?” “Selamünaleyküm İsmail Bey. Yarın bize 4 bin TL lazım” “Afyon’dan beni bir bölgeye kaydetmişler” Ramazan Yar adlı şahısla olan yazışmasında ise “Selamünaleyküm abi yurtta görüşsek olur mu?” mesajları var. Bylock kullandığı iddiasını kabul etmeyen bu konuda yanlışlık olduğu düşüncesini dile getiren İsmail Türk,  Bank Asya’daki parasını Cumhurbaşkanının talimatı sonrası çektiğini, sohbet adı verilen örgütsel toplantıda sohbet hocalığını Kazım Çiğdem’in yaptığını belirtti. Bir bylock mesajında, “Cezaevine girin perişan olun. Cenneti kazanın” ifadelerine dikkat çeken Mahkeme Başkanı, “Yazı uyuşturucu gibi” dedi.  
“FETULLAH GÜLEN’İ
İDDİANAMEDE ÖĞRENDİM”
Savunmasına heyecanını bastırma gerekçesiyle şiir okuyarak başlayan öğretmenlik görevinden ihraç edilen sanık Ali Kütahyalı Mahkeme Başkanınca uyarıldı. Suç işleme kastı olmadığını, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini dile getiren Kütahyalı, “Bank Asya talimatını duymadım. FETÖ/PDY ve Fetullah Gülen’i ben iddianamede öğrendim. Bylock programını da göz altına alındığımda yolda giderken öğrendim. Bylock kullanmadım” diyen Kütahyalı’ya Mahkeme Başkanı, “Fetullah Gülen ismini nasıl duymadınız. İnsanın aklıyla dalga mı geçiyorsunuz? Örgütle müzahir bir sürü kurumda çalışma ve SGK kaydınız var” dedi. Atanıncaya kadar ekonomik çıkar ve geçim için çeşitli şirketlerde çalıştığını, Fetullah Gülen ismini 17-25 Aralık sonrası duyduğunu belirten Ali Kütahyalı’nın kullanmadığını öne sürdüğü bylock surverlerine ilk olarak Afyon merkezden 14 Ağustos 2014 tarihinde son bağlantısının da 11 Ekim 2014 tarihinde Kütahya’dan gerçekleştirdiği tespitleri bulunuyor.
“BANKAYA ZARAR ETTİRDİM
DEVLET ÖDÜLLENDİRMELİ”
Hakkındaki iddiaları reddeden idarecilik yaparken öğretmenlik görevinden ihraç edilen Coğrafya Öğretmeni Yavuz Selim Çelikkaya hakkındaki suçlamaları reddetti. Çelikkaya, Coğrafya Öğretmeni olarak yurt dışına gezme amacıyla gittiğini, örgütle müzahir okula çocuğunu devlet teşvikinden yararlanarak gönderdiğini belirtti. Çelikkaya, “O dönem çocuk bakıcı ücreti 500 TL idi. Ben bir yıl boyunca bin 250 TL’ye çocuğumu okuttum. Devlet 3 bin 750 TL’yi karşılıyordu. Ben bir suçluysam devlet üç suçludur. Bank Asya’da bana borcu olan bir akrabamdan alacağımı faizsiz bir bankaya para yatırması istemiyle işlem yaptım. Ben söz konusu bankacılık işleminde karlıydım. Terör örgütüne ait bir bankaya zarar ettirdiğim için devlet beni ödüllendirmeli” dedi.
KAYNAR İDDİALARI REDDETTİ
Devlet memuriyetinden ihraç edilen Cafer Karagüven bylock tespit analiz raporuna rağmen şifreli ve gizli programı kullanmadığını belirtti. Bylock yazışmalarının kendisine ait olmadığını ileri süren Karagüven ile avukatı mazeret bildiren sanık Mehmet Emin Korkmaz’ın duruşmaları Mart ayı sonunda görülecek. Öğretmenlikten ihraç edilen ve tutukluluk hali devam eden Latife Kaynar bylock kullandığı iddiasını bylock tespit değerlendirme tutanağındaki verilere rağmen kabul etmedi. Bylock mesaj içeriklerindeki öğrenci fişleme yönündeki kanaatini aktaran Mahkeme Başkanı “İnsanlar kodlanarak, fişlenerek bir takım kalıplara sokulmuş” dedi. Eşinin şehit polis olduğunu ifade eden Latife Kaynar, “Bank Asya’ya talimatla işlem yapmadım. 25 yıl öğretmenlik yaptım. Özünde sendikaya sıcak bakmam. Arkadaşımın ısrarı üzerine sayı doldurmak için üye oldum keşke olmasaydım. Ağrı’da sıcak terör çatışmasını yaşadım. Gerçek terörü ve korkusunu biliyorum. Rahmetli eşim şehit polisti. Ben nasıl terörist olabilirim? Bu nasıl bir damgadır? Rahmetli eşimin başını yere mi eğdiriyorum?” ifadelerini kullandı.
“DİYALOG İMAMI” İDDİALARI
KABUL ETMEDİ
İki oğlunun örgütle iltisaklı okullarda çalıştığı öğrenilen ve yaklaşık bylock surverlerine 8 ay bağlandığı tespit edilen Ünal Çiyiltepe’nin duruşması da Mart ayı sonunda görülecek. Örgütsel hiyerarşide diğer cemaatler ve Diyanetle örgütün ilişkilerini koordine görevini içerdiği açıklanan “Diyalog İmamı” olduğu  iddia edilen Halil Kıllı hakkındaki tüm suçlamaları reddetti. Kendisi gibi Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmeni olan ve örgütün ”Muhammed” hoca kod adlı İl İmamı olan Mehmet Kaya’yı ismen tanıdığını belirten Kıllı’nın duruşmasından tanıklar N.K ile tutuklu Mehmet Ceylan tanık olarak dinlenildi. Ceylan polise verdiği ifadeyi reddederken N.K soruşturma aşamasındaki beyanlarını kabul ederek sanığın zaman zaman toplantılarda sohbet hocalığı yaptığını kaydetti. Kıllı’nın duruşması Nisan’da görülecek.
YETKİSİZLİK TALEBİ REDDEDİLDİ
İşçi emeklisi Ali Akyol’un Denizli’de yargılanmak için talep ettiği yetkisizlik, ikametinin Afyonkarahisar’da oluşu ve üzerine atılı suç eylemlerinin Afyonkarahisar’da gerçekleştiği gerekçesiyle reddedildi. Akyol’a savunma hazırlığı için süre verildi. Öğretmenlik görevinden ihraç edilen Yıldırım Balpınar’a karar celsesinde 9 yıl 3 ay ceza verildi. Balpınar son sözünde “Takdir mahkemenin” dedi. Sanıklar Faruk Yıldırım ile Abdullah Bozkuş’un duruşmaları Nisan ayına ertelendi. >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.