Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Sevan Nişanyan’dan Atatürk’e İğrenç İftira

Seval Nişanyan’ın Atatürk hakkındaki sözleri büyük tepki topladı

Sevan Nişanyan’dan Atatürk’e İğrenç İftira

Geçmişte de bir çok tartışmalı konuya yaklaşımları nedeniyle tartışmalara konu olan Seval Nişanyan’ın Atatürk hakkındaki sözleri büyük tepki topladı. Seval Nişanyan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk için, “Yüksek libidosuyla maruf (herkesçe bilinen) bir kişi neden çok sayıda kız çocuğu evlat edinir? Ve neden geceleri onlarla özel dairesini paylaşır? Yani onlarla yalnız kalıyor. Bugün bir devlet başkanı böyle bir yaşam tarzına sahip olsa insanlar ne düşünür” şeklinde iğrenç iftiralarda bulundu. Seval Nişanyan bu sözleri ile büyük tepki topladı.

Sevan Nişanyan kimdir?

Sevan Nişanyan, 21 Aralık 1956 tarihinde İstanbul’da doğdu.

Sevan Nişanyan Pangaltı Mıhitaryan Okulu’nda ilköğrenimini tamamladıktan sonra ortaöğretimini Işık lisesi ve Robert Lisesi’nde tamamladı.

1974 senesinde üniversite eğitimi için ABD’ye gitti ve Yale Üniversitesi’nde felsefe, Columbia Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi okudu.

Sevan Nişanyan Türkiye’ye döndükten sonra 1979 senesinde Türkçeye çevirdiği Grundrisse, yüz sayfalık bir önsöz ile yayınladı. Bu yayını yaptığında 23 yaşındaydı.

Birikim dergisinde ve The New York Times’ta yazıları yayınlandı.

Sevan Nişanyan 2004 senesinde İnsan Hakları Derneği tarafından verilen Ayşenur Zarakolu Özgür Düşünce Ödülü’ne layık görüldü.

Agos gazetesindeki köşe yazarlığı yaparken diğer yandan 2008-09 yılları arasında Taraf gazetesinde “Kelimebaz” adıyla dil ile ilgili köşe yazıları yazdı.

2008 senesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemine ilişkin eleştirel görüşlere yer verdiği “Yanlış Cumhuriyet: Atatürk ve Kemalizm Üzerine 51 Soru” isimli kitabı yayınlandı.

Şirince’de inşa ettiği taş binalar mühürlenen Sevan Nişanyan, mührü söküp inşaata devam edince iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Daha önce de onanan hapis cezaları buna eklenince, toplam cezası 11 yıl 5 aya yükseldi.

Söke Cezaevi’nde cezasını çekmeye başlayan Sevan Nişanyan 2017 senesinde, sonradan aktarılmış olduğu Foça Açık Cezaevi’nden firar ederek yurt dışına kaçtı. Twitter hesabından Yunanistan’a siyasi sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı.

Ayrıca defalarca Allah’a, İslam’a ve Hz. Muhammed’e karşı hakarete varan açıklamalarda bulunan Sevan Nişanyan, Hz. Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesiyle Mayıs 2013’te İstanbul 14. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 13,5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Nişanyan’a verilen hapis cezası, daha önceden de sabıkası olması dolayısıyla para cezasına çevrilmedi.

KİTAPLARI

Yanlış Cumhuriyet: Atatürk ve Kemalizm Üzerine 51 Soru

Sözlerin Soyağacı

Küçük Oteller Kitabı

Ankara’nın Doğusundaki Türkiye

Elifin Öküzü ya da Sürprizler Kitabı

Meraklısı için Karadeniz

Herkesin Bilmediği Olağanüstü Yerler

Mavi Kıyılarda Yeme İçme Sanatı

American Express Guide: Prague

American Express Guide: Vienna and Budapest

American Express Guide: Athens and the Classical Sites

Karl Marx: Grundrisse

Kelimebaz

Adını Unutan Ülke

Şirince Meydan Muharebelerinin Mufassal Tarihçesi