DOLAR 17,2191 1.44%
EURO 17,5775 0.48%
ALTIN 964,950,24
BITCOIN 3515852,41%
Afyonkarahisar
26°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

“Termal Şehir Projesi 5 bin kişi istihdam edecek”

“Termal Şehir Projesi 5 bin kişi istihdam edecek”

ABONE OL
15 Mart 2019 13:36
“Termal Şehir Projesi 5 bin kişi istihdam edecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“Termal Şehir Projesi 5 bin kişi istihdam edecek”

AK Parti haftalık basın toplantısına İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen ile birlikte AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan, Tanıtım Medya Başkanı Selim Arıcı, Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser ve Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek ile partililer ve basın mensupları katıldı.
“MİLLET PARKI ÇALIŞMALARI BAŞLADI”
Toplantıda ilk konuşmayı AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen yaptı. Sezen konuşmasında, “Kıymetli basın mensupları 31 Mart seçimleri ile ilgili saha çalışmalarımız aralıksız bir şekilde dur durak bilmeden devam ediyor. Önceliğimiz Afyonkarahisar, önceliğimiz Türkiye, önceliğimiz ümmet diyoruz. 31 Mart seçimleri sıradan basit bir mahalli idareler seçimleri değildir. Türkiye’nin 2023, 2051, 2071 ve 2099 hedefleri için gece gündüz demeden Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde aşkla şevkle koşturmaya devam ediyoruz. Partimiz kurulduğu günden bugüne ‘aşkla koşan yorulmaz’ anlayışı ile Cumhurbaşkanımızın izinde devam ediyoruz. Bu seçimler gönül belediyeciliği, gönül seferberliği seçimleridir. Alt ve üst yapı yatırımları büyük oranda tamamlandı. Bizler gönüllere girmek için sahadaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu hafta bildiğiniz üzere Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları ilimize ziyaret ettiler. Talep ettiğimiz Garnizon Komutanlığı’nın millet parkına dönüştürülmesi konusu ile ilgili çalışmalar başladı. Sayın Savunma Bakanımız, Genelkurmay başkanına gerekli talimatları verdi. İnşallah orada Belediye Başkan adayımız Mehmet Zeybek bir Millet Parkı yapacaktır.” ifadelerine yer verdi.
“ASKERİ HAVAALANI
SİVİL UÇUŞLARA AÇILACAK”
“Aynı zamanda Hava Kuvvetleri Komutanı da ilimizde askeri havaalanının sivil havacılığa açılması yolunda çalışma başlatacak” diyen Sezen şöyle konuştu:
“Cumartesi günü de Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ilimizi ziyaret edecek. Sağlık İl Müdürlüğünde koordinasyon toplantısı yapacak, esnaf ziyaretinde bulunacak. Sinanpaşa Devlet Hastanesi’nin temelini kendisi atacak. AK Parti hükümetleri döneminde çok icatlar yaptık. Halen daha yapıyoruz. Sayın Belediye Başkanımız 10 yıldır merkezi hükümetin desteğiyle çok büyük işlere imza attı.Yine ‘Yaparsa AK Parti yapar’ diyoruz.Bizim,önümüzdeki dönemde de hizmet kervanı duraksamadan Mehmet Zeybek başkanımızla devam edecektir. Afyonkarahisar hak ettiği noktanın çok daha üstünde bir kazanımlar sağlayacaktır. Teşkilat olarak 59 seçim bölgesinde sandık eğitimlerimiz başladı.Dün itibariyle 6 ilçemizde tamamlandı. 31 Mart seçimlerinde yaklaşık 6000 teşkilat üyemiz ile sandıkların başında olacağız. Afyonkarahisar’da 500 bin civarında seçmenimiz var. AK Parti Afyonkarahisar genelindeki üye sayısı ise bugün itibariyle 95 bindir. Seçmenin yüzde 20’si zaten AK Parti’ye üye. İnşallah Kadın Kollarımız, Gençlik Kollarımız, ana kademe, İl Teşkilatı gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz.”
“ASKERİ BİRLİK İÇİN
SEKA ARAZİSİ ÖNERİLDİ”
Sezen, “İlimize askeri bir birlik konuşlanması içinde Çay ilçemizdeki eski SEKA arazisini komuta heyetine önerdik. Bununla birlikte Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar beyefendiyi, Genel Kurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarını Zafer Bayramı’nda kutlamalara davet ettik.” dedi.
“HALKIN İÇİNDEYİZ”
Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek ise, “Bizim bugüne kadar dışarıda söylendiği iddia edildiği gibi parti içerisinde herhangi bir ayrımız gayrımız sorunumuz olmamıştır. Biz ilkeleri değerleri olan bir partiyiz diğer siyasi partilerde olmayan bizim profesyonelce profesyonel bir şekilde eğitilmiş seçim karargâh merkezimiz var. Programları onlar düzenler ve biz de programları uygularız. Burada Mehmet Zeybek’in nerede hangi caddede hangi sokakta toplantı yapacağını arkadaşlar planlarlar. Biz de ailecek bu programları icra ederiz. Bugüne kadar da elhamdülillah hiçbir sıkıntı yaşamadık. Ortada dolaşan afaki dedikodular aslı astarı olmayan balonlar var. Bunlar akla aykırı işlerdir. Biz hiçbir zaman halkımızdan kopuk, halkımızın içerisinden ayrı kalmadık. Yedi gün 24 saat halkın içerisindeyiz. İnşallah 31 Mart’ta sandıklar açıldığında da bunun meyvesini hep birlikte yaşayıp göreceğiz.” dedi.
“AYAĞI YERE BASAN
PROJELER YAPIYORUZ”
“Gerek İl Başkanlığı yaptığım dönemler olsun, gerekse İl Yönetim Kurulu olarak yaptığımız görevlerde olsun, girmiş olduğunuz seçimlerin tamamında Afyonkarahisar halkı bizi hiçbir zaman yanıltmadı” diyen Zeybek konuşmasında, “AK Parti’nin Türkiye genelinde almış olduğu oy oranının en az yüzde on fazlasını veren Afyonkarahisar halkı bizlere ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan desteklerini ifade ettiler. Ben sizler vasıtasıyla değerli Afyonkarahisar’lı hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Seçimlerde yola projelerimiz ile çıktık. Projelerimiz hazır. Yere basmayan hayali hiçbir projeyi kitapçığımıza almadık.  AFRAY projesi dedik. Biz bunu Devlet Demir Yolları ile istişare ettik. Sayın Bakanımız ile görüştük ve istişare ettik. Ondan sonra kitapçığımıza dâhil ettik. Millet bahçesi dedik. Sayın Milli Savunma Bakanımız Garnizon Komutanlığı’nın olduğu alanı terk edebileceklerini ifade ettiler. Bazı arkadaşlarımız tabi eleştiriyorlar. Neymiş belediyeler kreş yapamazmış. Arkadaşlar biz işletmeci değiliz. Bunu biz işletmeyeceğiz. Bunu Sağlık Müdürlüğümüz ile istişare ettik. Onlardan gelen talepler doğrultusunda bir fiziki mekanlarını oluşturacağız. Çalıştırılmasını İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Sağlık Müdürlüğü üstlenecektir.” ifadelerine yer verdi.
“BİZE İFTİRA ATTILAR”
“Pankart kapatma” olayı üzerine konuşan Zeybek, “Birileri basın huzurunda bazı açıklamalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde hep birlikte yaşadık gördük. Sayın Cumhurbaşkanımız geldiğinde ‘posterlerimizi kaldırıyorlar’ diyerek AK Parti’ye iftira attılar. Biz öğrendik ki bu işi kendileri yapıyor. Nihayetinde kendileri itiraf etmek mecburiyetinde kaldılar. Çünkü burası mobese kameraları ile izlenen bir yer. Kameralar incelendiğinde vincin arkasında kendisine ait bir seçim aracı olduğu gün gibi aşikar. Nihayetinde bizi suçladılar ama kameraları hesaba katmadılar. Biz ilkeli bir partiyiz. Hakkaniyetli bir partiyiz. Seçimde kural neyse onu yapıyoruz. Kimseyle uğraşacak zamanımız yoktur. O yüzden bu tür iftiraların ortaya çıkması çok sürmüyor.” dedi.
“AKARÇAY’DA TEKNE GEZİYOR, GÜNAYDIN”
Zeybek’in ardından söz alan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise, “Maalesef bazı belediye başkan adaylarımızın belediyenin yapabileceklerinin neler olduğuna dair bir bilgisi yok. Bizim belediye kanunumuz belediyenin yetki ve sorumlulukları, kendi idari sınırları ile sınırlıdır. Ben kalkıp Uşak’ta bir park yapamam. Kocatepe’de bir bina yapamam. Bunlar mümkün değil. Hem bunları bilmeleri lazım. Hem de adaylarımızın aslında bazılarının hiç şehri gezmediğini, şehirde yapılan faaliyetlerin hiçbirini görmediklerini görüyorum. Örneğin Akarçay, Devlet Su İşlerinin 33 milyon lira, Afyonkarahisar belediyesi de 18 milyon lira para harcadı. Orada 40 metre genişliğinde bir dere düzenlemesi yaptık. Çok güzel bir düzenleme oldu. Buraya ilk anda tekne koyduk. Deniz bisikletleri koyduk. Sandal ve kayık koyduk. Bazı adaylar Akarçay’da tekne gezdireceğini söylüyor. Günaydın. Bu, yıllardan beri yapılıyor.” şeklinde konuştu.
“YAPILANLARI SÖYLÜYORLAR”
Çoban, sunulan projelerin yapıldığını söyleyerek,  “Yine bir Heyecan Parkı deniliyor. Yahu Macera Parkı yapılalı yıllar oldu. Gerçekten Türkiye’de 10 – 15 yerde var. Birilerinin ‘Heyecan Parkı’ dediği şeyin aynısı Macera Parkı’nda var. Ücretsiz mezar yeri vereceğini söylüyorlar. Ben değil, benden önce de zaten imkanı olmayanlara ücretsiz mezar imkanı veriliyordu. Cenaze aracı konusuna gelince zaten Afyonkarahisar’daki bütün ilçelere cenaze götürüyoruz. Tüm köylere ilçelere beldelere ücretsiz gidiyor ve biz bunu tam dokuz yıldır yapıyoruz. Dokuz yıldır Afyonkarahisar’da ücretsiz kefen veriliyor. Biz bunu alıyoruz. Afyonkarahisar halkı bunu zaten hazırlıyor. Dokuz yıldır bu hizmeti veriyoruz ama sadece dört defa talep oldu. Biz zaten bunları hazırlıyoruz. Ama bunlar bilinmediği için burada yaşamadığı için bir bilgi eksiklikleri var. Vaatlerinin hepsini yaptı. Bu şekilde vaatlerde bulunuluyor. Akarçay’da çeşitli faaliyetler yapacaklarmış. 2011 yılından beri buradaki sosyal alan vatandaşlarımız tarafından kullanılıyor. Buna günaydın denir. Yolcu taşıma ücretlerine gelince; bir kart 60 lira. 60 lira verdiği zaman günde 2 defa binerse 60 gün yapıyor. Bu da 1 liraya geliyor. Bir de burada konfor var, hizmet var, güvenlik var, kalite var. Belediye otobüsü bunlar. Bu arkadaşlar herhalde fiyatlardan da habersiz. Biz 2009 yılından beri sıfır 20 metreküp su da yaptığımız zam tahmin ediyorum yüzde onu bile geçmemiştir.” diye konuştu.
“AFYON’U TANIMAYA DAVET EDİYORUM”
Afyonkarahisar’da kaliteyi artırmak amacıyla unlu mamuller için çok güzel bir tesis yaptıklarını söyleyen Çoban sözlerine şöyle devam etti:
“İhsaniye Kaymakamı siyez buğdayı ekimi yaptı. Biz burada siyez buğdayı ile ekmek üretimi yapıyoruz. Bu arada Ankara’da Halk Ekmekle anlaştık. Tüm glütensiz ürünleri oradan karsız bir şekilde halkımıza ulaştırıyoruz. Dolayısıyla bunlar zaten Afyonkarahisar’da yapılıyor. İlimizde yaşamayanlar bunları yok gibi anlatılıyorlar ve vaatlerde bulunuyorlar. Ben aday arkadaşlarımızı gerçekçi olmaya Afyon’u iyi tanımaya, belediye mevzuatlarını incelemeye, belediye bütçesine bakmalarını tavsiye ediyorum.”
“BİZİM ARKAMIZDA AK PARTİ VAR”
Belediye bütçesinin çok üzerinde işler yaptıklarını anlatan Çoban sözlerini şöyle noktaladı:
“Bizim arkamızda AK Parti İl teşkilatı var. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu var, milletvekillerimiz var. İbrahim Bey var Ali Bey var. Her projeye de büyük destekler verdiler. Motorsporları yaptığımız yerdeki arazinin emlak fiyatı 60 milyon lira. Yapılan yatırma birlikte bu arsanın değeri artıyor. Garnizon Komutanlığı’na yapılacak Millet Bahçesi de olması en güzel projelerden biri. Burası öyle bir yere konulmuş ki ‘Afyon’un tam ortasında bir millet bahçesi yapın’ deseniz buradan başka bir yer yok. Bununla birlikte Karayolları parkına ilave 10 bin  metrekare alan daha alınacak.”
“KOCATEPE’YE BİR
ÇİVİ BİLE ÇAKAMAZSINIZ”
Toplantıda son olarak konuşan Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Sayın Başkanımızın bazı adaylar için tavsiyesi çok önemli. Bu adaylar mutlaka Afyonkarahisar’ı gezip dolaşsınlar. Çünkü vatandaşın aklıyla oynamak gibi bir şey olur. Çünkü seçimden seçime gelen bir kişi Afyonkarahisar’ı bilemez. Dolayısıyla şöyle gezip bir neler yapıldığını görmelerini tavsiye ederim. Mehmet Bey yıllardır Afyonkarahisar’da tüm kurumları tanıyor, tanımadığı kimse yok ve projeleri ayağı yere basan projelerdir. Bir de mevzuat konusu var. Mevzuatı bilmedikleri vakit çok garip şeyler ortaya çıkıyor. Kocatepe’yi Çanakkale gibi yapacağını iddia edenlere şunu söylemek istiyorum; Buraya çivi bile çıkamazsınız. Doğa Koruma ve Milli Parklardan izin almadan bir çivi dahi çakamazsınız. Zaten biz Kocatepe’yi Kocatepe yaptık. Gidin ve orayı görün. Allah aşkına yolları çamurdu, sıcak asfalt yaptık. Belediyenin muhteşem tesisleri sayesinde çok güzel bir yer oldu. Şehitlikler ihya edildi. Çanakkale örnek veriliyor. Oradaki çalışmaları da yapan da biziz. Biz burada bununla birlikte İstiklal tanıtım Merkezi kurduk. Yolların tamamını parke ile sıcak asfalt yaptık.Burada Giresunlular Şehitliği vardı, unutulmuştu.Onlar buraya gelmiş canlarını feda etmişler.Gitsinler de oraya bir baksınlar.Ben Afyonkarahisar’ı tanımalarını ve mevzuatı bilmelerini tavsiye ediyorum. Neticede öyle gaflar yapılıyor ki bunlara ancak ‘günaydın’ denir.‘Guten Morgan’ demek, ‘bonjour’ demek lazım.” ifadelerine yer verdi.
“BELEDİYE VE HÜKÜMET
ORTAK YATIRIM YAPTI”
Belediye’nin ilgili kanununda mevzuatının belli olduğunu vurgulayan Eroğlu şöyle konuştu:
“Bir defa belediye baraj ya da gölet yapabilir mi? Belediye bütün yolları, hızlı treni yapabilir mi? Bunu bakanlık yapar. Okulları belediye yapabiliyor mu? Üniversite kurabilir mi? Bunu kim yapıyor; hükümet yapıyor. Sağlık ile ilgili bütün testleri kim yaptı? Afyonkarahisar sağlıkta da bir numara oldu. Çünkü burada en modern cihazlar var. Bunları kim yapıyor? Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yapıyor. 400 + 200 yataklı bir devlet hastanesi var. Cumhurbaşkanımız, Sayın Mehmet Zeybek İl Başkanı iken talimat verdi. Bunu yapın diye. Biz de hemen gereğini yaptı. Hastane için ‘çöküyor’ dediler ama yalan söylediler. 8 bin 500 baraj yapan bir insanın bunu hesap etmemesi mümkün değildir. Afyonkarahisar’da Türkiye’de örnek bir tesis yapıldı. Bütün katı atıklar bertaraf ediliyor. Bunlarla birlikte elektrik üretiyoruz. Akarçay düşünün kokarcaydı. Bunları kim yaptı? Hükümet ile belediyeler yaptı. Bunun bütçesini belediye tek başına kaldıramaz. Biyolojik arıtma su tesisini kurduk. Bunu kim kurdu? Belediye kurdu. Çöpü niye Eskişehir bertaraf edemiyor?”
“TEK KANATLI UÇAK UÇAMAZ”
Bir şehre yatırım gelmesi için iki şartın gerekli olduğunu ifade eden Eroğlu, “Uçağın bir kanadı mahalli idareler ise bir kanadı da merkezi hükümettir. Tek kanatlı uçak asla uçamaz. Buraya 21 buçuk milyar lira yatırım yapıldı. Bu yatırım AK Parti’ye verilen büyük destek ile birlikte oldu.  Afyonkarahisar Tabiri caizse uçtu. Birileri bir çivi bile çıkamayacakları yerleri proje diye gösterenlere ben mevzuatları tavsiye ediyorum. Bunları iyi okuyun. Sosyal yardımlar konusunda vaatlerde bulunuyorlar. Yahu bunları biz getirdik. Aile Sosyal Politikaların bütçesi 1 milyar lira iken bugün 50 milyar lira oldu. Herkese sahip çıktık. Uyum birlik kardeşlik ve beraberlik çok önemli. Bakın bizim çalışmalarımızda en önemli nokta bu. Belediyenin yetişemediği yerde biz destek oluyoruz. Burada tabi başkanın projelerinin arkasındayız.Bir kere Afyonkarahisar meseleleri çok iyi biliyor. Mevcut bayrağı devralmayacak, daha yükseğe taşıyacak. İnşallah belediye başkanımız Burhanettin Bey’de İl Genel Meclisi Başkanı olacak. AK Parti bir ailedir.Bizim partimizde trenden inenler oluyor.Geçen gün Cumhurbaşkanımız çok açık bir ifade kullandı.‘Trenden inenlerin trene binmesi mümkün değildir.’Kaldı ki bir de trenden attıklarımız var. Onların esamesi bile okunmaz.” dedi.
“TERMAL ŞEHİR KURACAĞIZ”
Eroğlu konuşmasında, 10 proje açıklayarak şu ifadeleri kullandı:
“Bizim 10 tane ayağı yere basan çok önemli projemiz var. Bunlardan biri Şahitler kayası mevkiinde bir lojistik merkezi kuruyoruz. Burası gerçekten her bakımdan bir lojistik merkezi olacak. Çok sayıda kişi burada istihdam edilecek. Sayılarını şimdi vermek istemiyorum bir diğeri seralar. Bu konuda bir parametre önerdim. Enerji maliyeti, gece gündüz sıcaklık oranları ve güneş alma oranı konusunda bir çalışma yaptım. İnşallah seralar ile ilgili bir çalışma yapacağız. Cumhurbaşkanımız termal şehir konusunda müjde verdi. Bu nedir biliyor musunuz? Tedaviye muhtaç, fizik tedavi ihtiyacı olan insanlar için tedavi merkezi. Bunun için bir termal şehir projesi var. Bakın burada tahmin ediyoruz ki en az 5 bin kişi istihdam edilecek. Çünkü bir otelde 400 kişi çalışıyor. Burada en az 5 bin kişi istihdam edilecek. Bir diğer husus da biliyorsunuz şimdi teşvikler var. Teşviklerden de en çok istifade eden Afyonkarahisar’dır.”
“TABİAT TURİZMİ GELİŞECEK”
Tabiat turizmi hakkında konuşan Eroğlu, “Bir de bu bölgenin tabiat turizmini geliştirmek için çok büyük bir seferberlik başlatıyoruz. Biliyorsunuz Zafer Ormanı, Akdağ, Frig vadisi, Emre gölü gibi tabiat alanlarında turizmin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. Demirçevre’nin üst kısmında bir alan ayarladık. Yazın açılışını yapacağımız ilk yer burası olacak. Sahipata mesire yeri olarak muhteşem bir mesire yeri alanı hazırlıyoruz. Burada çok sayıda personel istihdam edilecek. Arkadaşlar bir de sanayi konusu var. Geçtiğimiz günlerde BMC Türkiye Genel Müdürü Osman Dur beyefendi buraya geldi. Onunla istişarelerde bulunduk. Organize Sanayi bölgemiz genişletiliyor. Ticaret Sanayi Odamız ile birlikte yaklaşık 5000 kişinin çalışacağı ihracat yapılacak yeni bir İhtisas Orta-Yüksek Seviyeli Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışmalar başladı. Bir de borsa çok önemli. Canlı Hayvan Ticaret Borsası. Mandacılık ile ilgili bir projemiz var. Büyük bir mandacılık üretim merkezi kuruyoruz. Tabii burada 500 kilovatlık da elektrik santrali kuruyoruz.” diye konuştu.
“AFYON İSTİKRAR DİYECEK”
İhracat konusuna da değinen Eroğlu, “Sene de 3000 ton kiraz ihracatı yapılacak. Bu arada Pekin’de İstanbul’dan sonra dünyanın en büyük havaalanı açılıyor. Afyonkarahisar lokumu da orada satılacak. Ayrıca bir de biz burada yeni bir sektör oluşturuyoruz. Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi yapıyoruz. Bu muhteşem bir proje ve ciddi bir istihdam sağlayacak. Dünyada bu konu ile ilgili yılda 115 milyar dolar pazar var. Bundan en çok Çin istifade ediyor. İlaç sanayi çok önemli. İlaç sanayisini geliştirmek için Sağlık Bilimleri Üniversitesinin içinde bir alanı ilaç üretimi için ayırdık ve bu konuda da Cumhurbaşkanımız destek verecek. Bazıları vatandaşı belediyede istihdam etme vaadinde bulunuyor. Diyor ki ‘seni belediyeye alacağım.’ Belediyenin personeli var. Belediyenin bütün personellerini çıkartıp yerine yenisi mi alacaksın. Afyonkarahisar ben inanıyorum ki istikrardan gelen gelişimden yana tavır koyacak” ifadelerine yer verdi. Toplantının ardından soru cevap kısmına geçildi.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.