Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Başlar?

Teşrik tekbirleri ne zaman başlar, kaç gün sürer? 2024 teşrik tekbirleri tarihleri hangileri?

Teşrik tekbirleri ne zaman

Kurban Bayramı öncesi teşrik tekbirlerinin ne zaman başlayacağı konusu gündeme geldi.

Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik tekbirleri ne zaman başlar, kaç gün sürer? İşte 2024 teşrik tekbirleri tarihleri şu şekilde.

Teşrik kelimesinin sözlük anlamı doğuya doğru gitmek; eti parçalayıp kayalar üzerine sererek güneşte kurutmak; yüksek sesle tekbir almak, bayram namazını kılmak için musallâya (müşerrak) çıkmak” anlamlarında kullanılmaktadır. Teşrik, terim olarak Zilhicce ayının muayyen günlerinde farz namazların ardından özel lafızlarla tekbir getirmeyi ifade eder. Bu tekbirler “Teşrik Tekbirleri” olarak tanımlanıyor. Tekbirlerin alındığı günlere de “Teşrik Günleri” denilir.

 

TEŞRİK TEKBİRLERİ NEDİR? NE ZAMAN BAŞLAR?

“Tekbir” ise Allah’ı ululamak, yüceltmek anlamına gelmektedir. Kurban Bayramının Arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın 4. gününe ikindi namazına kadar ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra toplam 23 defa “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” cümlesini söylemeye “teşrik tekbiri” denir. Arefe günü sabah namazıyla başlayıp Kurban Bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar devam eder.

 

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 yılında Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar günü başlayacak. Dört gün sürecek olan bayram 16-17-18-19 Haziran tarihlerinde idrak edilecek.