Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’nin “Yeni” Partisi 1. Parti oldu

Türkiye’nin en önemli sorunu nedir? anketinden açık ara “ekonomi” yanıtı çıktı. “Sorunu kim çözer” sorusunun cevabı ise ne AK Parti, ne MHP, ne de CHP oldu.

Türkiye'nin en önemli sorunu

ASAL Araştırma “Türkiye Siyasi Gündem Mayıs 2024 Araştırması”nı yayımladı. Araştırmada, siyasi partilerin seçmen desteği, siyasi partilerle ilgili kanaatler ve Mayıs ayı gündem konularıyla ilgili değerlendirmeler yer aldı.

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından 26 ilde yapılan kamuoyu araştırmasında vatandaşlara, “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 65.3’ü ekonomi ve hayat pahalılığı yanıtını verdi. 24-28 Mayıs 2024 tarihleri arasında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak’ta 18 yaş ve üzeri 2 bin kişiyle yapılan ankette vatandaşlara, “Sizce Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusu yöneltildi.

EN ÖNEMLİ SORUN NE

Ankete katılanların yüzde 65.3’ü bu soruya ekonomi, enflasyon ve hayat pahalılığı yanıtını verdi. Bunu yüzde 6.0 oran ile “Sığınmacılar” cevabını verenler takip etti. “Adalet” yanıtı ise yüzde 4.7 ile üçüncü sırada yer aldı.

Ekonomi/Hayat Pahalılığı:%65.3

Sığınmacılar:%6.0

Adalet: %4.7

İşsizlik:%4.3

️Eğitim:%4.0

Güvenlik:%3.6

Deprem:%1.2

️Kürt Sorunu:%1.0

️Diğer:%4.5

️Sorun yok:%2.4

️Fikrim yok/Cevap yok:%3.0

“SORUNU HİÇBİRİ ÇÖZEMEZ”

Aynı soruya yanıt verenlere ikinci olarak “Türkiye’nin sorunlarını hangi siyasi parti çözer?” sorusu yöneltildi. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 30.9’u tercihini “Hiçbiri”den yana kullandı.

Hiçbiri:%30.9

AKP:%22.4

CHP:%20.8

MHP:%4.0

DEM Parti:%2.9

Yeniden Refah Partisi:%2.5

Zafer Partisi:%2.1

İYİ Parti:%1.9

Türkiye İşçi Partisi:%0.6

Diğer:%1.2

Cevap yok:%10.7