Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TÜRKSAT 6A Uydusu İçin Geri Sayım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 6B ile ilgili açıklamada bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin ilk yerli ve millî haberleşme uydusu Türksat 6A’nın 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece saat 00.20’de uzaya gönderileceğini açıkladı. Bakan Uraloğlu, uydunun SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderileceğini belirterek, “Türksat 6A uydumuz, ABD Florida’da bulunan SpaceX’e ait Cape Canaveral’daki fırlatma merkezinden Falcon 9 roketiyle ABD yerel saatiyle 8 Temmuz saat 17.20’de, Türkiye saatiyle 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece 00.20’de uzaya gönderilecek. Uydunun fırlatma anını referans alırsak, bu andan itibaren yaklaşık yarım saat sonra Türksat 6A uydusunun roketten ayrılması gerçekleşecek.” dedi.
Bakan Uraloğlu, uydu roketten ayrıldıktan sonra SpaceX’in tüm süreci kontrol altında tutacağını belirtti. Yaklaşık yetmişinci dakikada uydudan ilk sinyalin geleceğini ve ardından Türksat 6A’nın kimyasal itki sistemiyle yolculuğuna başlayacağını söyledi. Uydu yörünge ve alt sistem kontrolleri yapıldıktan sonra 42 derece doğu boylamındaki yörüngesine doğru yola çıkacak. Uydu yörüngeye ulaştıktan sonra bir aylık bir test süreci gerçekleştirilecek.
Türksat 6A ile birlikte Türkiye’nin mevcut uyduları yedeklenmiş olacak. 35 bin 786 kilometreye konumlanacak ve 8,4 kilovat güce sahip olan uydu hakkında Bakan Uraloğlu, “Türksat 6A uydusu, bir yer sabit haberleşme uydusu olarak TV yayıncılığı başta olmak üzere haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanında ülkemizin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Ayrıca mevcut uyduların hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya da kapsama alanına girecek. Türksat, 6 aktif haberleşme uydusuyla dünyanın önde gelen uydu operatörleri arasında yerini sağlamlaştıracak.” ifadelerini kullandı.