Uysal: Ticaret Bakanı anlaşılan çok tecrübesiz

Uysal: Ticaret Bakanı anlaşılan çok tecrübesiz

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ait şirketin bakanlığa dezenfektan sattığı iddiasını yorumladı. Uysal, “Ticaret Bakanı hanımefendinin, eğer doğruysa bu davranışı AK Parti zihniyeti ölçülerinde ‘devede kulak’ bile değildir” dedi

 

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ait şirketin Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan sattığı iddialarını değerlendirdi.
“YOLSUKLUKTA ULUSAL
GÜVENLİĞİ TEHDİT UNSURU OLARAK TANIMLANMALI”
DP Lideri Uysal, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede AK Parti iktidarı döneminde yolsuzluk ve usulsüzlüğün sistematik hale geldiğini ileri sürdü. Uysal, “Ticaret Bakanı anlaşılan çok tecrübesizdir. Kökten AK Parti’li olsaydı bu işlerin hem büyüklüğünü hem de usulünü ayarlardı. Büyük mütefekkir-müçtehid Egemen Bağış gibi ucuza gitmiş. Patron kızmıştır; ‘Büyükleri dururken niçin bu kadar küçük işlere düşüyorlar ve ifşa AK Parti iktidarında yolsuzluk-usulsüzlük sistematik hale gelmiştir oluyorlar.’ diye. Türkiye için ‘Milli Güvenlik’ kavramı sadece terör ve dış tehditleri kapsamıyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti Milli Güvenlik Siyaset Belgesinde tanımlanan Bölücü Etnik Terör/PKK, FETÖ gibi unsurlarla birlikte ‘Yolsuzluk’ meselesini de ulusal güvenliği tehdit unsuru olarak tanımlamalı.” dedi.
“YOLSUZLUK VE USULSÜZLÜK SİSTEMATİK HALE GELDİ”
“Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç olmadığı kadar, AK Parti iktidarında yolsuzluk-usulsüzlüğün sistematik hale gelmiştir.”diyen Uysal şunları kaydetti: “Adeta AK Parti, bir siyasi parti görünümünde yukarıdan aşağıya sistematik bir şekilde kamu varlık ve kaynaklarının yağmalanması noktasında bir organizasyona dönüşmüştür. Türkiye’de kamu kaynaklarının ve bütçenin etkinliğinin çok düşük düzeylerde olduğu AK Parti döneminde; ne öncelik, ne etkinlik, ne de verimlilik ölçülerinde olumlu bir tablo ile karşı karşıyayız. Merkezi idareden yerel yönetimlere kadar, AK Parti’de makamlar adeta mültezim usulü, alternatif ne kadar kayıtdışı vergi toplanacağı ölçüsü üzerinden dağıtılmakta ve tayin edilmektedir.”
“TÜRK MİLLETİ OLARAK YENİ BİR ZİHNİ TUTUM GELİŞTİRMELİYİZ”
Gültekin Uysal sözlerine şöyle devam etti: “AK Parti, ‘Devleti ele geçirme’ saikiyle bu yağmayı meşrulaştırmak için dini referansları seferber ederek ‘hak’ noktasına taşımıştır. Hristiyan bir ülkede yaşansa asgarisinde istifa etmek zorunda kalır ve soruşturma açılırdı. Ticaret Bakanı hanımefendinin, eğer doğruysa, bu davranışı AK Parti zihniyeti ölçülerinde ‘devede kulak’ bile değildir. Diğer taraftan Hristiyan bir ülkede yaşansa asgarisinde istifa etmek zorunda kalır ve soruşturma açılır. Türk Milleti olarak yeni bir zihni tutum geliştirmek mecburiyetindeyiz. Yolsuzluk meselesinde toplumumuzun da değer yargılarını demokratik şuurla yeniden anlamlandırması ve tanımlaması gerekmektedir. Vatandaşlarımız, 5 TL katkı payı istenince dert ederken sadece Melih Gökçek Ankapark’ta 750 milyon doları hiç etmiş ama bunu dert edinmemektedir. Türk Milleti olarak ‘Bal tutan parmağını yalar’ benzeri zihnimizde yolsuzluk ve usulsüzlüğü sıradanlaştıran deyimlerden başlayarak yeni bir zihni tutum geliştirmek mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde sadece bugünü değil gelecek nesillerin imkânlarını da bugünden tüketmiş oluruz.” >> Ş. Cüneyt BURSALIOĞLU’nun Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi