Uysal: Türkiye şimdi devlet krizine doğru ilerliyor

Uysal: Türkiye şimdi devlet krizine doğru ilerliyor

DP Lideri Gültekin Uysal, Türkiye’nin sistem krizi olduğunu, ülkenin şimdi de devlet krizine doğru ilerlediğini iddia etti

 

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve beraberindekileri makamında ağırladı. Görüşmede; Genel Başkan Yardımcıları Muhammed Kelleci, Bülent Şahinalp ile DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Cihan Paçacı, Uğur Poyraz ve Koray Aydın hazır bulundu.
“MİLLETİMİZİN SOFRALARINDAN EKMEKLERİ ÇALINIYOR”
Bir saat süren görüşmenin ardından liderler ortak basın açıklaması yaptı. DP Lideri Gültekin Uysal şunları kaydetti: “Sayın Genel Başkan ve heyetini ağırlamaktan büyük şeref duyduğumuzu ifade etmek isterim. Hepimiz, millet adına vazife görmeye çalışan, milletin ıstırabını duyan, hisseden insanlarız. Ülkenin derinden bir nefes almaya ihtiyacı var. Milletin ıstırapları kılavuzumuzdur. Bugün sınırsız yetki sıfır denetim mekanizmasıyla ülkenin ihtiyacından daha çok şahsi ihtiyaçlarını merkeze alarak keyfi bir rejim icra edildi. Bunun tabii çıktısı olarak da yüksek işsizlik, yüksek faiz, yüksek enflasyon ile karşı karşıyayız ve bunların bedelini milletimiz ödüyor, milletimizin sofralarından ekmekleri çalınıyor. Elbette Türkiye’nin bir sistem krizi var ve bir devlet krizine doğru ilerliyor. Büyük ekseriyetiyle vatandaşımızın sandıkta bir hükmü olacak. Önümüzdeki dönem belki de Türk demokrasisinin en zor sınavı olacak. Türkiye meşruiyet içerisinde bu krizin içinden çıkmalı. Aksi takdirde demokrasisine, hukukuna, ekonomisine, eğitim sistemine ülkemize yeni bir derinlik ve boyut katamazsak ülkemiz daha büyük çapta kırılmalar ve meydan okumalarla karşı karşıya kalır endişesini taşıyoruz.” dedi.
“TÜRKİYE’NİN POZİTİF
SİYASETE İHTİYACI VAR”
Gültekin Uysal, Türkiye’nin aktüel diğer bütün meseleleri de dahil olmak üzere İYİ Parti Lideri Meral Akşener ve heyetleriyle geniş kapsamlı değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi. Uysal, “Bugün kutuplaşan, mahallelere sıkışan, kimliklere hapsolmuş bir Türkiye değil; konuşabilen, yüz yüze medeni rekabetleri yapabilen, ülke adına, millet adına söz söyleyebilen pozitif bir siyasete ihtiyaç var. İYİ Parti zaten TBMM’den başlayarak sahada faaliyetlerini yürütüyor. DP olarak bizler de bütün arkadaşlarımızla kendi istikametimizde bu mücadeleyi veriyoruz. Türkiye’nin yarınlarının aydınlık olduğundan eminim. İnşallah bu çalışmalar hayra vesile olacaktır.” ifadelerini kullandı.
“ÜLKEDE İSTİŞARE
KÜLTÜRÜ TAHKİM EDİLMELİ”
Ortak basın açıklamasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener şunları söyledi: “Birleştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem önerimizi Sayın Genel Başkan Gültekin Uysal ve heyeti ile birlikte değerlendirdik. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar üzerine istişarelerde bulunduk. Türkiye’nin uzun zamandır istişare kültürünü kaybettiğini biliyoruz. Bu istişare kültürünün tekrar tahkim edilmesinin hayati bir öneme haiz olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede çok istifade ettiğimiz Türkiye’ye dair karşılıklı görüşlerimizi ifade ettik. Kendilerine misafirperverlikleri için çok teşekkür ediyorum.” Akşener partisi tarafından hazırlanan İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem hakkında hazırladıkları kitapçığı Uysal’a sundu. Gültekin Uysal da Alain’in “Politika” adlı kitabını Meral Akşener’e takdim etti.
>> Ş. Cüneyt BURSALIOĞLU’nun Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi