Vali Çiçek, turizm projesi için düğmeye bastı

Vali Çiçek, turizm projesi için düğmeye bastı

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar Milletvekilleri ile birlikte İhsaniye İlçesi’nde Tarihi Frig Vadisi’nde yapılacak olan “Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi” projesini basın mensuplarına anlattı. 35 bin metrekare alanda yapılacak proje için ödenek temin edildiğini belirten Vali Çiçek, Ağustos ayının başında ihaleye çıkılacağını söyledi

 

Afyonkarahisar’ın tarih ve turizm potansiyelini gün yüzüne çıkarmak ve bu alanda yapılan çalışmaları vizyon projelere dönüştürmeye gayret eden Vali Gökmen Çiçek, “Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi Projesi”nin kentin en değerli turizm projelerinden biri olduğunu kamuoyuyla paylaştı.
“TÜRKİYE’NİN EN
ÖNEMLİ TURİZM
DESTİNASYONLARINDAN BİRİ HALİNE GETİRECEĞİZ”
“Emre Gölü ve Çevresi’ni Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirmeyi planlıyoruz.” diyen Vali Gökmen Çiçek, “Afyonkarahisar’ı Milletvekillerimiz Av. Ali Özkaya ve Av. İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, İGM Başkanı Av. Burhanettin Çoban, İl Özel İdaremiz ve kentin diğer tüm dinamikleriyle beraber Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirmeye kararlıyız. Kentin kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde bunu başaracağız.” dedi.
“35 BİN METREKARE
ALANDA ÇALIŞACAĞIZ”
Afyonkarahisar’daki turizm alanında en önemli destinasyonlardan birisinin Ayazini ve Emre Gölü olduğunu dile getiren Vali Çiçek, “Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi” projemiz frig vadisi havzası içerisinde 35 bin m2 alanda uygulanacak olup içerisinde yürüyüş yolları, seyir terasları, kır bahçesi, restoran, spor alanları, 13 bin m2 yeşil alanın olduğu bir çok sosyal aktivitenin yapılabileceği alandan oluşuyor. Frig Vadisi’ne ilişkin doğa ve turizm çalışmalarına yönelik başlangıç noktası olarak Ayazini ve Emre Gölü tanıtımını hedef aldık. Bu amaçla ödenek temini amacıyla Ankara’da temaslarda bulunduk. Öncelikle destekleri için Eski Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, Milletvekillerimiz Av. Ali Özkaya ve Av. İbrahim Yurdunuseven’e, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e ve İGM Başkanımız Av. Burhanettin Çoban’a teşekkür ediyorum. Emre Gölü ve Ayazini Köyü turizm destinasyon projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanımız buraya bir kaynak ayırdı. Kendi oluşturduğumuz fon ile beraber bölgeyi Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getireceğiz. 35 bin metrekare alanda çalışacağız. Tarih ile iç içe olan gölümüzü tepeden gören Afyonkarahisar’a yakışır, Frig Vadisi’ne yakışır bir turizm destinasyonu yapacağız. Bölgeyi halkımızın hizmetine sunacağız. Turistlerimizin birçok sosyal aktivitelere ulaşabilecekleri, tarih ve tabiat duygusunu aynı anda hissedebilecekleri bir mekan oluşturacağız. diye konuştu.
“AFYON’A GELEN TURİSTLER BU BÖLGEYİ GÖRMEDEN
GİTMEK İSTEMEYECEK”
Projenin diğer aşaması hakkında da konuşan Vali Çiçek, “Ayazini bizler için çok değerli bir yer. Bu bölgenin de ödeneği hazır. Bu bölgeye gelen tüm turistlerin Emre Gölü ve Ayazini bölgesine gelmesini istiyoruz. İnşallah İlimize gelen turistler artık hep bu bölgede olacak.” şeklinde konuştu.
“BÖLGEYİ TURİZMİN
MERKEZİ YAPACAĞIZ”
Vali Gökmen Çiçek’in açıklamalarının ardından AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya ve Av. İbrahim Yurdunuseven görüşlerini dile getirdi. Milletvekili Yurdunuseven, “Burada bir değer var. Bu değeri ortaya çıkarmalıyız. Son 5 yılda bu bölgede ciddi çalışmalar oldu. İnşallah el ele vererek bölgeyi turizmin merkezi yapacağız.” dedi.
“BERABERCE AFYON’U DAHA İYİ NOKTAYA GETİRECEĞİZ”
Daha sonra söz alan Milletvekili Av. Ali Özkaya ise, “Bölgenin değeri artıkça bölge halkının geliri de artacaktır. Birlik ve beraberlik içerisinde bu bölgenin tarihi mirasını ve kültürel değerlerini gün yüzüne çıkaracağız. Ben emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Beraberce Afyon’u daha iyi noktaya getireceğiz.” ifadelerini kullandı.
EROĞLU: EMRE GÖLÜ TABİAT HARİKASI BİR YER
Son olarak tanıtım programına telefonla bağlanan Orman ve Su İşleri eski Bakanı Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Afyonkarahisar’da Tabiat Turizmi başlattık ve bu alanda çalışmalar yaptık. Afyonkarahisar ve ilçeleri köy gibiydi. Ama şuanda turizmin her alanında önemli bir aşama kaydetti ve değer kazandı. Tabiat ve doğal güzellikleri gün yüzüne çıktı. Emre Gölü tabiat harikası bir yer. Bu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Elbirliği ile inşallah bu bölgeleri daha güzel hale getireceğiz.” diye konuştu.
Projenin uygulanacağı sahada bilgilendirme toplantısına Vali Gökmen Çiçek’in yanı sıra AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, İhsaniye Kaymakamı Semih Doğanoğlu, Belediye Başkanı Tunay Türkmen, Belde Belediye Başkanları ile İl Genel Meclis Üyeleri ve basın mensupları katıldı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi