DOLAR 17,9656 0.29%
EURO 18,3204 0.4%
ALTIN 1.026,260,34
BITCOIN 4330275,01%
Afyonkarahisar
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Vali Çiçek’in hassasiyetini  Yalçın’dan da bekliyoruz”

“Vali Çiçek’in hassasiyetini Yalçın’dan da bekliyoruz”

ABONE OL
13 Şubat 2022 22:18
“Vali Çiçek’in hassasiyetini  Yalçın’dan da bekliyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Muhtar Demirci, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in eğitime ve öğretmenlere gösterdiği yakın ilgisinin memnun ettiğini, aynı hassasiyeti İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın’dan beklediklerini açıkladı

 

Muhtar Demirci, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın’ın okullara gönderdiği yazının üslup açısından çirkin, öğretmene aba altından sopa gösteren incitici bir yazı olduğunu vurguladı.
“SAYIN VALİMİZE İÇTEN DİYALOGU İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Vali Gökmen Çiçek’in öncülüğünde eğitimde bir seferberlik başlatıldığını belirten Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Muhtar Demirci, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın’ın okullara gönderdiği yazıyı üslup açısından eleştirdi. Demirci, “Malum olduğu üzere son 10 yıldır Afyonkarahisar’ın Türkiye geneli başarı sıralaması çok gerilere gitmiştir. Bu konunun medyada yer almasıyla birlikte Sayın Valimiz Gökmen Çiçek eğitime ayrı bir yer vererek, tabir yerindeyse eğitim seferberliği başlatmıştır. Bununla ilgili olarakta İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerini tabir yerindeyse mercek altına alarak, başarıyı artırıcı çalışmalar yapılmasını istemiştir. Sayın Valimize eğitime verdiği destek için, ziyaret ettiği okullarda öğretmenlerle kurduğu içten ve samimi iletişim için de ayrıca teşekkür ediyoruz. Sayın Valimiz hiçbir öğretmen arkadaşımızı üzecek, incitecek bir dil kullanmamışken İl Milli Eğitim Müdürümüz imzalı 3 Şubat 2022 tarih ve 42587851 sayılı okullara gönderilen yazı üslup açısından çirkin, öğretmene aba altından sopa gösteren incitici bir yazı olmuştu. Yazının son paragrafında, ‘Diğer yandan sahada bu çalışmalar fedakârlıkla devam ederken; yürüttüğü görevin sorumluluğunu taşımayan, ihmalkâr davranan, akademik başarı ile ilgili yürütülen çalışmalara yeteri kadar önem vermeyip bu konuda üzerine düşen görevi yapmakta aciz davranan, çalışmaları sekteye uğratan, özellikle koçluk sistemi, deneme sınavları veli ziyaretleri, veli bilgilendirme toplantıları, ETÜD, DYK ve diğer çalışmaları zamanında yapmayıp ekip ruhuna uygun hareket etmeyenlerle ilgili gerekli değerlendirmeler yapılacaktır.’ denilmişti. Bu yazının içeriği ile ilgi il Milli Eğitim Müdürümüz Metin Yalçın ile görüştük. Başkan Yardımcımız Veysel Sağdıç ile Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Yalçın Beyi ziyaret ettik. ‘Bu ifade ve üslup resmi yazı ifadesi, devlet üslubuna uygun değildir. Öğretmenlerimiz meslek grupları içerisinde sorumluluğunu en iyi bilenlerdir, ihmalkar ise asla olamazlar. Aciz ifadesi ise kabul edilemez. Sekteye uğratan, adeta sabotajcı ithamlarını ise çok yanlış ifadedir. Lütfen bu yazınızla ilgili öğretmenler arasında oluşan tepkiye karşı bir hamle yaparak, düzeltin, bize çok fazla şikâyet geldi dedik.” dedi.
“ÖĞRETMENLER
TEPKİLERİNİ DİLE GETİRDİ”
Muhtar Demirci sözlerine şöyle devam etti: “Mili Eğitim Müdürümüzle görüşmemizde şunları da ilave ettik. Malumdur ki öğrencilerinin başarılı olmasını en çok öğretmenler ister, öğrencilerinin başarılarından mutlu olur, gurur duyarlar. Siz bu yazıyla öğretmenlerin moral ve motivasyonunu bozup, çalışmaları olumsuz etkiliyorsunuz. Günlerdir öğretmenlerimiz bizlere tepkilerini dile getiriyorlar. Türk Eğitim-Sen olarak üyemiz olsun ya da olmasın, eğitim çalışanını incitecek, üzecek, suçlayacak yazı ve eylemlere göz yumamayacağımızı, bu durumun devamı halinde sendikal gücümüzü kullanıp, eylem kararlarımızı uygulayacağız.”
“TALEP ÜZERİNE
YENİ YAZI GÖNDERİLDİ”
Öğretmenlerden gelen şikâyetler üzerine yazının tekrar düzeltilerek gönderilmesi taleplerinin yerine getirildiğini de belirten Demirci, “Sayı ve tarihini verdiğimiz yazınının gözden geçirilip, meslektaşlarımızın çalışma şevkini artırıcı yeni bir yazı göndermelerini talep etmiştik. Sayın Milli Eğitim Müdürümüz bu yazının Valilik talimatı olduğunu, yazının muhatabanın okul yöneticileri olduğunu, öğretmenleri asla üzmek istemeyeceklerini ifade ettiler. Talebimizle ilgili olarak ta gerekli adımı atarak öğretmenlerimize iletilmek üzere teşekkür başlıklı mesajını öğretmenlerimize okul yönetimleri aracığıyla göndermişleridir. Bu mesajda; ‘Öğrencilerimiz geleceğimizin en önemli mihenk taşlarıdır. Öğrencinin yüreğine dokunmak, öğrencinin gelişimini sağlama, okul, öğretmen, veli işbirliği ile daha kolay ve daha verimli olacaktır. Bu vesileyle ilimizin akademik başarısını artırmaya yönelik çalışmalarımızda öğrencilerimize rehberlik, eğitim koçluğu, veli ziyaretleri, kazanım ve deneme sınavları gibi çalışmalara katılarak gayret ve fedakarlık gösterip bizlere destek olan başta siz değerli okul yöneticilerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimize tek tek teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.’ Milli Eğitim Müdürümüz doğru sözlerle, doğru sözcüklerle gerekeni yapmış, teşekkür ediyoruz. Tabi eksik olan bir noktayı belirtmemiz gerekir. Eğitimde sadece okul yöneticisi, öğretmen yok. Hizmetlilerimiz, memurlarımız yani tüm eğitim çalışanlarımız görev yapmaktadır, onlar da fazlasıyla sevgi ve saygıyı hak etmektedir.” ifadelerini kullandı. >> Hayriye CANER’in Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.