Vekil Taytak, çiftçilerin  sorunlarını gündeme taşıdı

Vekil Taytak, çiftçilerin sorunlarını gündeme taşıdı

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, kiraz üreticileri başta olmak üzere çiftçilerin sorunlarını gündeme getirdi

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, TBMM’de kiraz üreticilerinin yaşadığı problemlerle çiftçilerin beklentileri ile ilgili görüşlerini açıkladığı basın toplantısı düzenledi.
“SULTANDAĞI-ÇAY İHRACATIN YÜZDE 30’NU KARŞILIYOR”
MHP Milletvekili Taytak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Afyonkarahisarlı kiraz üreticilerinin talep ve isteklerini dile getirdi. Taytak, Afyonkarahisar’da yılda ortalama 30 bin ton kiraz yetiştirildiğini söyleyerek, “Bilindiği gibi Afyonkarahisar ilimizin en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Sultandağı ilçemizin dünyaca ünlü kirazı iki yıl önce yapılan çalışmalar sonrasında ‘Tadiki’ markasını almıştır. Göl ve dağ havası içinde adeta bir klima havası etkisinde yetişen kirazlar, aroma, renk ve koku olarak hiçbir kiraza benzememektedir. Yılda ortalama 30 bin ton kiraz yetiştirilmekte, yetiştirilen kirazların yüzde 60’ı ihraç edilmekte, kalan kirazların yüzde 20’si sanayiye, yüzde 20’si ise iç piyasaya verilmekte, Türkiye’nin kiraz ihracatı yılda 60 bin ton civarındadır, Sultandağı ve Çay ilçelerimiz bölge olarak, ülke ihracatının yüzde 30’unu karşılamaktadır. Sultandağı’nda 23-25 bin dekarlık alanda 1400-1500 üreticimiz vardır.” dedi.
“KİRAZLAR DÜŞÜK
FİYATTAN SATILIYOR”
Kiraz üreticilerinin yaşadığı sorunları aktaran Taytak, “Tarladan alınan fiyat ile pazardan satılan fiyatın arasında uçurum bulunmaktadır. Sultandağı eteklerine yapılan sulama amaçlı küçük barajlar Akşehir ve Eber Gölü’nden suların gelmesini engellemekte bu durumda taban suyu ve iklim olumsuz etkilenmektedir. Beş bin 400 nüfuslu olan ilçemizde küçük olması sebebi ile işçi sıkıntısı da yaşanmakta, gelen mevsimlik işçilerimizin bu alanda uzman olmaması nedeniyle kirazlar toplanırken ağaçlar zarar görmekte ve zaten doğru sulama alamayan kirazlar iyice verimini kaybetmektedir. Birlik ve kooperatiflerin bu alanda ortak bir karar alamaması yıl boyu çiftçimizin emek sarf ederek yetiştirdiği kirazları düşük rakamlara satmasına sebep olmaktadır. Tarladan alınan fiyat ile pazardan satılan fiyatın arasındaki uçurumun alıcılar tarafından kazanılması gübreleme, ilaçlama, sulama, budama ve toplama gibi pek çok gideri olan çiftçimizin hakkını alamamasına sebep olmaktadır.” diye konuştu.
“TARSİM’İN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ”
Geçen yıl ve bu yıl yaşanan don olayları nedeniyle çiftçilerin ciddi kayıplar yaşadığına vurgu yapan Taytak şöyle konuştu: “Don olayları acil şekilde TARSİM sigortaları kapsamına alınmalıdır. Ayrıca geçen senelerde yaşanan sel felaketleri ve bu sene yaşanan don olayları çiftçimizin gelirlerinde ciddi kayıplara yol açmıştır. Bu kayıpları giderebilmek için, ülkemizin tarımsal üretim yapılan her yöresine, tarımı yapılan her ürüne, mümkün olan en geniş kapsamlı sigorta güvencesini sağlaması gereken, TARSİM ile ilgili şikâyetler giderilmeli, üreticilerimizin istekleri doğrultusunda daha çok risk çeşidi ve teminat kapsamı poliçeye dâhil edilmelidir. Don olayları da acil şekilde TARSİM sigortaları kapsamına alınmalıdır. Sadece meyveyi kapsayan TARSİM sigortalarının aynı zamanda tüm ülkemizde yetişen; sebze, buğday, arpa, haşhaş, ayçiçeği, biber, patates ve çavdar gibi ürünleri de kapsam altına alması gerekmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi