DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3620450,02%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yusuf Ağa’dan 150 milyon dolarlık yeni yatırım

ABONE OL
23 Mart 2012 15:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yusuf Ağa'dan 150 milyon dolarlık yeni yatırım

Yusuf Ağa lakabıyla bilinen Afyonkarahisarlı işadamı Yusuf Özer, Araplı Deresi’nde bin dönümlük bir arazi üzerine 35 bin kişilik şehir kurmayı planladığı söyledi. Yaklaşık 150 milyon dolara mal olacak yatırım bu yıl içinde başlayacak

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yayınlanan “Beldemiz Afyonkarahisar” dergisinin son sayısındaki röportajlar dikkat topladı. Yusuf Ağa lakabıyla bilinen Afyonkarahisar’ın saygın işadamlarından Yusuf Özer ile Mevlevî Kültürü’nün önemli temsilcilerinden ve aynı zamanda Zaman Gazetesi yazarı Nevin Halıcı, Beldemiz Dergisi’nin konuğu oldu.
“Beldemiz Afyonkarahisar” dergisine röportaj veren iş adamı Yusuf Özer Geçmişi, iş hayatı ve sosyal yaşamına dair çok özel açıklamalarda bulundu. Dev bir yatırıma hazırlandığını açıklayan Yusuf Özer, Araplı Deresi’nde bin dönümlük bir arazi üzerine 35 bin kişilik şehir kurmayı planladığı söyledi. Yaklaşık 150 milyon dolara mal olacak yatırımın bu yıl içinde başlayacağını belirten Özer, projenin en geç iki yıl içinde tamamlanacağını kaydetti. Geçmişinde sıkıtıntılarla dolu yıllar geçirdiğini belirten Yusuf Özer, çobanlarla hayvan da güdüp kepenekte de yattığını, cumhurbaşkanlarıyla başbakanlarla aynı masada yemekte yediğini söyledi.
“Kauçukta benim
üstüme usta yoktur”
Hayatındaki ilk dönüm noktasının, rahmetli babasının Eskişehir’de satın aldığı fabrikada çalışmaya başlamak olduğunu ifade eden Özer, bu fabrikada uzun bir süre çalıştığını ve kauçuk ustası olduğunu söyledi. “Kauçukta benim üstüme usta yoktur” diyebilecek kadar ustalığına güvendiğini ifade eden Yusuf Özer, hayatının dönüm noktası olan o yıllarda kendisini bugünlere getiren ticareti öğrendiğini ifade etti. Afyonkarahisar’a sanayiyi öğrettiğini kaydeden Özer; “Afyonkarahisar’a sanayiyi ben öğrettim. Afyon’da sanayinin duayeni benim. Çünkü ben bu yola çıktığımda, Afyon’da bir tane fabrika ve sanayici yoktu. İlk fabrikayı biz kurduk. Afyon’da daha çarık bile yokken biz lastiği getirdik.”dedi. Başarısının sırrının dürüstlük olduğunu ifade eden Özer, bugüne kadar kimseye yanlış yapmadığını söyledi. Ağalık ünvanının kendisine dedesi ve babasından geçtiğini belirten Yusuf Özer, ağalığın parayla, servetle olmayacağını ifade etti.
“Yeni projeyle bin kişi
istihdam edilecek”
Araplı Deresi’ne, içerisinde devre mülk, devre tatil, otel, motel, villa, köşk ve çeşitli yaşam alanlarının olacağı bir şehir kurmayı planladığını belirten Yusuf Özer; “Allah nasip ederse baharda temel atacağım. Gerekli yerlerden izinler alındı. Plan ve projeleri hazır. Allah kısmet ederse, bin dönüm arazi üzerinde 35 bin kişilik bir şehir kuracağım. Yaklaşık 150 milyon dolara mal olacak bu yatırım en az bin kişiye de iş imkânı sağlayacak. İnşallah bir buçuk iki yıl içinde tamamlanacak.” diye konuştu.
“Türkiye’nin sayılı iş adamları
arasında yer alabilirdim”
İş hayatında istediği yerde olmadığını ifade eden Yusuf Özer; “Aslında istediğim yerde değilim. İstanbul’da 30 sene kaldım. Orada krallar gibi yaşıyordum ve işlerim çok iyiydi ama memleket sevdasından dolayı Afyonkarahisar’a iş yapmayı tercih ettim. İstanbul’da olsaydım daha da büyürdüm. Afyon’a gelince çapımız küçüldü. Orada Avrupa’da gibiydik, buraya gelince daraldık. İstanbul’da olsaydım bugün ülkenin sayılı 5–10 işadamı arasında olurdum.” şeklinde konuştu.

“Afyon yemek kültürünü koruyor”

Mevlevî Kültürü’nün önemli temsilcilerinden ve Zaman Gazetesi yazarı Nevin Halıcı, ise “Beldemiz Afyonkarahisar” dergisine verdiği röportajında, Afyonkarahisar lezzeti hakkındaki görüşlerini anlattı. Afyonkarahisar mutfağını çok sevdiğini ifade eden Halıcı, Afyonkarahisar’ın yemek kültürünü korduğunu ve Afyon’a özel haşhaşlı ve hamur işlerini çok beğendiğini söyledi. Nevin Halıcı, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından sürdürülen aşure geleneğinin takdire değer bir uygulma olduğunu sözlerine ekledi.(Kocatepe)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.