Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zam Geliyor!

Benzine, Motorine. Sigaraya ÖTV zammı kapıda

Benzine, Motorine. Sigaraya ÖTV

Bu hafta içinde Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi’nin (Yİ-ÜFE) açıklanmasıyla sigara ve akaryakıta gelecek olan ÖTV zammı da netleşecek. TÜİK’in açıklayacağı veri sonrası benzine 2 lira 24 kuruş, motorine 2 lira 13 kuruş, oto gaza 1 lira 80 kuruş, en ucuz sigaraya ise 10 lira zam gelmesi bekleniyor.

3 Temmuz’da açıklanacak olan Yİ-ÜFE ile birlikte ÖTV zamları da belli olacak. 2024 yılının ilk beş ayını kapsayan ÜFE artışı yüzde 17,87 olarak kaydedildi. Haziran verilerinin açıklanmasıyla birlikte ÖTV zammı da netleşecek. Beklentiler, oranın yüzde 20’lere çıkacağı yönünde.

ÖTV TUTARLARI ARTACAK

Halen litre başına benzinden 9,45 TL, motorinden 8,86 TL ÖTV alınıyor. ÜFE’nin yüzde 20 artması halinde, ÖTV tutarları benzinde 11,34 liraya, motorinde 10,63 liraya yükselecek.

AKARYAKIT FİYATLARI ZAMLANACAK

ÖTV üzerinden ayrıca Katma Değer Vergisi (KDV) alındığı için vergi yükü benzinde 2,27 liraya, motorinde 2,13 liraya çıkacak. Oto gaz grubunda ise 1,80 lira artış olacak.

SİGARA FİYATLARI DA ARTACAK

ÖTV zammı sigara fiyatlarına da yansıyacak. ÖTV zammıyla birlikte 50 lira olan vergi eşiği 60 liraya çıkacak ve en ucuz sigaraların fiyatı artacak. 56 lira olan en ucuz sigaranın fiyatının 66 liraya çıkması bekleniyor.