Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Afyon Mutfağını Detaylarıyla Anlatan Kitap Yayımlandı

İki yılda hazırlanan “Gastronominin Gizemli Şehri Afyonkarahisar Mutfağı’’ kitabı yayımlandı. Toplam 13 bölümden oluşan kitapta kent mutfağı detaylarıyla anlatılıyor.

Afyon Mutfağını Detaylarıyla Anlatan Kitap Yayımlandı

Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği iş birliği ile Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sandıkcı’nın editörlüğünde, “Gastronominin Gizemli Şehri Afyonkarahisar Mutfağı’’ kitabı yayımlandı.

Afyon Mutfağını Detaylarıyla Anlatan Kitap Yayımlandı

AKÜ’den 10 öğretim elemanın bölüm yazarlığı ve 2 öğretim elemanın ise görsel destek sağladığı yaklaşık iki yıllık bir sürede yayıma hazırlanan kitap; Afyonkarahisar Mutfak Kültürü, Afyonkarahisar Mutfağında İnançlar-Atasözleri-Deyimler, Afyonkarahisar’da Gastronomi Tarım ve Hayvancılık, Afyonkarahisar’da Gastronomi ve Sürdürülebilirlik, Afyonkarahisar’da Gastronomi ve Eğitim, Afyonkarahisar’da Gastronomi ve Tören Yemekleri, Afyonkarahisar’da Gastronomi Festivalleri ve Etkinlikleri, Afyonkarahisar’da Gastronomi ürünleri ve Coğrafi İşaretli Ürünler, Afyonkarahisar Mutfağında Çorbalar, Afyonkarahisar Mutfağında Hamur İşleri, Afyonkarahisar Mutfağında Ana Yemekler ve Pilavlar, Afyonkarahisar Mutfağında Turşu ve Salatalar, Afyonkarahisar Mutfağında Tatlı-Hoşaf ve Kompostolar olmak üzere toplam 13 bölümden oluştu.

Gastronominin Gizemli Şehri Afyonkarahisar Mutfağı kitabının editörlüğünü yapan Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sandıkcı, Afyonkarahisar’ın Türkiye’de UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil olan üç şehirden birisi olduğunu söyledi. Sandıkcı, “Afyonkarahisar sucuk, lokum, manda kaymağı gibi gastronomik ürünler, vişne, kiraz, patates, haşhaş, bezelye, şeker pancarı ve tahıl ürünleri yetiştiriciliği, yumurta, büyükbaş hayvan et ve et ürünleri üretimi, eşsiz lezzetlere sahip yemekleri ve zengin mutfak kültürüyle önemli bir gastronomi şehridir. Bu zengin birikimin kayıt altına alınması ve gelecek nesillere aktarılması amacını taşıyan ve 13 farklı bölümden oluşan bu kitap özenli bir çalışmanın eseri olarak ortaya çıkmıştır.” dedi. Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Kültür Yayını olan Gastronominin Gizemli Şehri Afyonkarahisar Mutfağı kitabında yer alan yemeklerin yapılışlarına ilişkin videolara da QR kod uygulaması ile çevrim içi erişim sağlanabiliyor.