Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Afyon’da kentsel dönüşüme mani olanlar vebaldeler, yeniden başlayıp şehrimizi ihya edelim”

Tarihi Uzun Çarşı’nın açılışında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de yaklaşık 6 milyon bağımsız bölümün risk altında olduğunu ve 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerektiğini söyleyerek, “Maalesef Afyonkarahisar’da kentsel dönüşüme mani olunan bir bölüm var. Kimler mani oluyorsa vebaldeler. Lütfen yeniden başlayın. Burayı yeniden ihya edelim” dedi

“Afyon’da kentsel dönüşüme mani olanlar  vebaldeler, yeniden başlayıp şehrimizi ihya edelim”

Afyon’da kentsel donusume mani olanlar vebaldeler, yeniden baslayip sehrimizi ihya edelim (7)Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in imza eseri Tarihi Uzun Çarşı ve 3. Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katıldığı törenle açıldı.
Açılış törenine; Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, Dr. Hasan Arslan, il protokolü, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, mahalle muhtarları, esnaf ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“AFYONKARAHİSARIMIZI EL VE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE YÖNETİYORUZ”
Törenin açılış konuşmasını Belediye Başkanı Mehmet Zeybek yaptı. Afyonkarahisar’ı el birliği ve gönül birliği ile yönettiklerini ifade eden Başkan Zeybek, “Göreve gelirken Belediyemizi ortak akıl ve istişare ile yöneteceğiz demiştik. Vaat ettiğimiz 37 projemiz vardı, 35’ni tamamladık. Söz vermediğimiz 40’ın üzerinde projeyi de görev süremiz içerisinde hizmete aldık. Tek gayemiz Afyonkarahisar’ı yaşanılabilir, gurur duyacağımız bir kent haline getirmekti. Tabii bu Uzun Çarşımız, 100 yılı aşkındır ticaretin merkezi olan bir çarşımızdı. Tabela kirliliği, kablo kirliliği, görüntü kirliliği Afyonumuza hiç yakışmıyordu. Çarşı esnafımızla yapmış olduğumuz istişareler neticesinde sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarıyla çarşımızı Afyonkarahisar’a yakışır hale getirdik. Çalışmanın yüzde 70’ni biz, yüzde 30’unu da esnaflarımız üstlendi. Ticari hayatı aksatmama adına çalışmalara akşamları başladık, sabahın ilk ışıklarına kadar sürdürdük. Doğalgaz, kanalizasyon, içme suyu şebekelerini yeniledik, yol çalışmalarımızı da 20 gün gibi kısa bir sürede tamamladık. Marka şehir olma yolunda ticaretin merkezi olan bir çarşıyı Afyonkarahisar’ımıza kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bize hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen, her zaman yanımızda olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Bakanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Tarihi bir çarşının açılışını yapmak da Sayın Bakanımıza yakışırdı. Sağ olsun kırmadılar, onurlandırdılar. Şehrimize, ilimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
“AFYON YÜZDE YÜZ CUMHUR İTTİFAKI OLSUN, CHP’Yİ BU DÖNEM AFYON’DAN BAŞKA İLE GÖNDERELİM”
Özkaya konuşmasının devamında, “Mısri Mahallesi’nde çok büyük bir tarihi kimlik var. Türkiye’de en fazla konak burada. Rahmetli Abdülhamit Han Afyon yangınından sonra 1902’de Osmanlı coğrafyasındaki konak ustalarına buraya konak yaptırmış. Bu tarihi kimliğin çok önemli bir kısmı restore edildi. Devamını yapmamız lazım. CHP’nin öncülüğünde öncüler ve yancılar bu işe engel olmuştu. İnşallah yeniden bunu tamamlayalım. Afyonkarahisar 60 belediye ile Türkiye’de en çok belediyeye sahip olan bir il. Yüzde 94’ü bizde. İnşallah yüzde yüz yapalım. CHP’yi bu dönem Afyon’dan tamamen bir başka ile gönderelim. Afyon Cumhur İttifakı ile yüzde yüz olsun diyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”
“AFYONKARAHİSAR, ÜZERİ ÖRTÜLÜ BİR HAZİNE”
Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Uzun Çarşı’nın şehrin kalbinin attığı ve yerli yabancı çok sayıda turistin uğrak noktası bir yer olduğunu belirterek, böyle bir hizmeti şehre kazandırdığı için Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e teşekkür etti. Afyonkarahisar’ın adeta üzeri örtülmüş bir hazine olduğunu ifade eden Vali Yiğitbaşı, “Her platformumda elimizden geldiğince şehrimizi tanıtmaya anlatmaya devam ediyoruz. Alt ve üste yapısı yenilenen, cephe yenileme çalışmaları, peyzajı, dekoratif görüntüsü ile yepyeni bir görünüme kavuşan Uzun Çarşı’mızın bu görüntüsü de aslında var olan güzelliği bir anlamda ortaya çıkaran ir çalışma oldu. Ben emekleri nedeniyle vatandaşlarımız adına belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugün şehrimizi teşrif eden Sayın Bakanımıza şükranlarımız sunuyorum. Hem esnaflarımıza hem şehrimize hayırlı, uğurlu olsun.” diye konuştu.
“TÜRKİYE’DE 6 MİLYON BAĞIMSIZ BÖLÜM RİSK ALTINDA”
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konuşmasında kentsel dönüşüm, deprem bölgesi, inşa çalışmaları gibi konu başlıklarında açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki Türkiye’de yaklaşık 6 milyon bağımsız bölümün risk altında olduğunu ve 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerektiğini belirterek, “Dedim ki CHP’lier sizden rica ediyorum 200-300 belediyeniz var ne olur kentsel dönüşüme başlasınlar. Ama Allah rızası için rantsal dönüşüm yapmasınlar, istemiyoruz. Sonuna kadar destek, hadi buyurun hodri meydan ama ne yazık ki yok.” dedi.
“DEPREM BÖLGESİNDE HAFİF ÇELİKTEN 100 BİN KÖY EVİ İNŞA EDİLECEK”
6 Şubat depremlerinin ardından yapımına başlanan konutların da hızla devam ettiğini ifade eden Bakan Özhaseki, “İşte son olarak 6 Şubat’ta iki büyük deprem yaşadık. 50 bini aşkın canımızı yitirdik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaraları sarmaya devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki ayın sonunda 41 bin konut ve 5 bin köy evini teslim edeceğiz. İnşası devam eden 200 bin konutun dışında Yerinde Dönüşüm projemizle bölgenin imar ve ihya sürecini, bakanlığımızın denetiminde hızlandıracağız. Bakanlık olarak afet bölgesindeki şehir meydanlarını, kent meydanlarını da biz yapacağız. Yine hafif çelikten 100 bin köy evini inşa etmek için bismillah diyoruz. Türkiye birinci derece bir deprem ülkesi bu ülkenin topraklarının yüzde 66’sı birinci ve ikinci derecede deprem bölgesi. Nüfusumuzun yüzde 70’ten fazlası da buralarda yaşıyor. Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde 6 ve üzeri yıkıcı deprem sayısı bu topraklarda artmış. Yani her sene 1 veya 2 yıkıcı şiddette deprem oluyor. Hatlarda belli Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege Fay Hatları. Bize düşen akıllı olmak ve tedbir alıp, konutlarımızı ve iş yerlerimizi sağlam yapmak. Gerekli olan nedir? Kentsel dönüşüm” şeklinde konuştu.
İl Müftü Vekili Harun Yılmaz tarafından yapılan dua ile birlikte Uzun Çarşı’nın açılış kurdelesi Bakan Mehmet Özhaseki, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve protokol üyelerinin katılımıyla kesildi.
GAZZE’DE KATLEDİLEN ÇOCUKLAR İÇİN GÖKYÜZÜNE BALON BIRAKILDI
Açılış töreninde ayrıca Gazze’de katledilen çocuklar anısına gökyüzüne balon bırakıldı. Filistin’e destek verildi. İsrail’in Filistin’i işgal altına alınmasına bir kez daha tepki gösterildi.

“BAŞKAN ZEYBEK ÇOK ZOR BİR İŞİ BAŞARDI, BU ÇALIŞMAYI TEBRİK EDİYORUZ”
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya ise Başkan Zeybek’i tebrik ederek, “Bugün çok mutlu bir gün. Her şehrin kalbinin attığı siyasetinin ve ticaretinin merkezi olan alanlar vardır. Uzun Çarşı da Afyonkarahisar’ın siyasetinin, ticaretinin oluştuğu bir yerdir. Siyasette ticarette bu cadde üzerinde oluşur. Sayın Başkanımız Mehmet Zeybek’i tebrik ediyorum. Buradaki esnaf kardeşlerimizi ikna ederek Çok zor bir işi başardı. Onlara da ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Yazın en hararetli, gelir elde edecekleri bir dönemde hoş gördüler. Buranın yapılmasına katkı sundular. Her iki taraftan da Allah razı olsun diyoruz. Bu başarılı çalışmayı tebrik ediyoruz, kutluyoruz.” şeklinde konuştu.

“BAŞKANIMIZIN ELLERİNE SAĞLIK”
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i çalışmasından dolayı tebrik eden Bakan Özhaseki, “Değerli Belediye Başkanımızın ellerine sağlık. Allah hayırlı hizmet ömrü versin diye de dua ediyorum. Afyon sevdiğimiz bir şehir. Kendimizi Afyon’dan hissediyoruz. Burada yapabileceğimiz herhangi bir iş hizmet var ise emirleriniz başımız üstüne diye alarak kabul ediyoruz. İnşallah bundan sonra da güzel hizmetler olur diye dua ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyoruz.” dedi.

 

“AFYONKARAHİSAR’DA KENTSEL DÖNÜMÜŞE MANİ OLANLAR VEBALDELER”
İstanbul’da muhakkak kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, “Türkiye genelinde yaklaşık 30 milyon konut ve 6 milyon ticari alandan oluşan toplam 36 milyon bağımsız bölüm var. Ülkemiz sathında yaklaşık 6 milyon bağımsız bölüm risk altında. 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerekiyor. Başta İstanbul olmak üzere bütün kentlerimizde kentsel dönüşümü doğru bir şekilde yapmamız lazım. 2012’den bugüne kentsel dönüşüm projeleriyle Türkiye genelinde 2 milyon 200 bin bağımsız bölümün dönüşümünü tamamladık. Şu anda Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin bağımsız bölümün dönüşüm süreci devam ediyor. 2012’den bugüne kadar Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Bakanlığımızca 480 milyar TL değerinde kaynak kullanıldı. İstanbul’da kentsel dönüşüm yapmaya çalışıyoruz, çıkıyorlar ‘efendim sizin bu yaptığınız kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm’ diyorlar. Dedim ki Cumhuriyet Halk Partililer (CHP) sizden rica ediyorum 200-300 belediyeniz var ne olur kentsel dönüşüme başlasınlar. Ama Allah rızası için rantsal dönüşüm yapmasınlar, istemiyoruz. Bundan siz rantsal dönüşüm yapıyorsunuz diyerek kaçamazsınız. Söyleyin de belediye başkanlarınız bir an önce başlasınlar dedim. Her türlü desteği vermeye hazırım. Bakanlıkta bir ağabeyleri oturuyor diye düşünsünler ve gelsinler. Yeter ki kentsel dönüşüme başlasınlar ve yeter ki evlerimizi depreme hazır hale getirsinler. Sonuna kadar destek, hadi buyurun hodri meydan. Ama ne yazık ki yok. Ama burada (Afyonkarahisar’da) mani olunan bir bölüm var ben de biliyorum. Kimler mani oluyorsa vebaldeler. Lütfen yeniden başlayın. Burayı yeniden ihya edelim.” ifadelerini kullandı.

 

Afyon’da kentsel donusume mani olanlar vebaldeler, yeniden baslayip sehrimizi ihya edelim (8)