DOLAR 17,9131 0.02%
EURO 18,2474 -0.72%
ALTIN 1.022,09-0,85
BITCOIN 4166560,43%
Afyonkarahisar
24°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

  • Kocatepe Gazetesi
  • Gündem
  • “Afyonkarahisar bir kültür şehri olsun istiyoruz” diyen Vali Tutulmaz; “Büyük Taarruz’un 100’üncü yılına hazırlanıyoruz”

“Afyonkarahisar bir kültür şehri olsun istiyoruz” diyen Vali Tutulmaz; “Büyük Taarruz’un 100’üncü yılına hazırlanıyoruz”

ABONE OL
16 Temmuz 2019 13:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“Afyonkarahisar bir kültür şehri olsun istiyoruz” diyen Vali Tutulmaz; “Büyük Taarruz’un 100’üncü yılına hazırlanıyoruz”

4 Temmuz 2017 tarihinde göreve başlayan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, geride bıraktığı iki yıla Kocatepe Gazetesi muhabirine değerlendirdi.
Burcu Aydın: Sayın Valim, Afyonkarahisar Valiliği görevinde 2 yılı doldurdunuz. İki yıl önceki Afyonkarahisar ile şimdiki Afyonkarahisar arasında size göre nasıl bir fark var?
Mustafa Tutulmaz: Afyonkarahisar ile yolum aslında hep kesişiyordu. Ankara’da üniversite öğrenimi gördüğüm sıralarda ve bürokrasi görevimde yani 37 yıla yakındır memleketim olan Antalya’ya giderken Afyonkarahisar geçerken uğradığım bir ildi. Yıllar sonra bu ile Vali olarak atandım. Küçük bir Anadolu şehri gibi düşündüğüm bu ilin aslında çok büyük bir turizm potansiyelini bünyesinde barındıran bir il olduğunu gördüm.  
Burcu Aydın: Potansiyeli büyük bir il olarak gördüğünüz Afyonkarahisar’ın sizin Valilik görevinizle birlikte ulaştığı nokta nedir?
Mustafa Tutulmaz: Zaman zaman dile getirdiğim gibi birisi bana bundan 10 yıl önce Afyonkarahisar turizmin önemli merkezlerinden birisi olacak deseydi ben inanmazdım. Ama şimdi Afyonkarahisar en çok merak edilen bir il konumundadır. Bir turizm Dergisinde şöyle bir yazı okumuştum. “Turizm denince akla Antalya, İzmir, Muğla, Afyon mu akla gelmeli” diyordu. Burada Doğu ve Güneydoğu’da da turizm potansiyeli vurgulanmak istenmişti. Yani Diyarbakır, Mardin gibi bölgelerde de turizm var denilmek istenmişti. Turizm lafı geçen her ortamda Afyonkarahisar’ın adının geçtiğini biliyoruz. Artık Afyonkarahisar’ın bir turizm şehri olduğu tescillenmiş durumdadır. Bu bizim ilk aşamayı geçtiğimizi gösteriyor. Yani biz bu şehri turizm denince akla ilk gelecek illerden biri yapabildik diye düşünüyorum. Özetle şunu söyleyebilirim; yaptığımız çalışmalar ve yakaladığımız sinerji ile Afyonkarahisar gelecekte adından sıkça söz ettirecek iller arasında yer almaya başlamıştır.
Burcu Aydın: Göreve başladığınızdan itibaren bir Vali olarak en dikkat çeken yönünüz şehrin değerleriyle olan tanıtımına ağırlık vermeniz olarak gözlendi. Bu anlamda yeni bir tanıtım atağı gündemde mi?
Mustafa Tutulmaz: Bu şehre geldiğimde ilk basın toplantısında sorulan sorular ile gözlemlediğim en önemli eksikliğin bu ilin tanıtımının yetersiz olması oldu. İki yılda birçok alanda önemli çalışmalar yaptık. Tanıtım konusunda öncelikle Turizm Tanıtım Bürosu oluşturmakla işe başladık. Sonrasında Visit Afyon adlı internet sitemizi kurduk.  Ve buna bağlı olarak Visitafyon Mobil Uygulamasını kullanıcılarla buluşturduk. Her iki uygulama ile şehrimizi dünyaya tanıtıyoruz. Valiliğimizin kurumsal sosyal medya hesaplarını da aktif olarak kullanıyoruz. İlimize ait değerleri, önemli turizm alanlarını, tarihi ve doğal güzellikleri sosyal medya aracılığıyla tanıtmaya çalışıyoruz. Bu şekilde hem tanıtım yapıyoruz, hem de bir anlamda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.
Burcu Aydın: Afyonkarahisar’ın nasıl bir şehir olmasını hedefliyorsunuz?
Mustafa Tutulmaz: Afyonkarahisar bir kültür şehri olsun istiyoruz. Biz ilimizin adını daha fazla gündemde tutabilmek için çok sayıda etkinliğe imza attık. İlk yıl yaptığımız etkinlikleri bu yılda tekrar ettik. 2. Afyonkarahisar Kitap Fuarı, Gasto Afyon Lezzet Festivali, Klasik Müzik Festivali, Caz Festivali, Türkiye Oryantring Şampiyonası, Frig Fotofest Ulusal Fotoğraf Festivali yaptığımız etkinliklerdir. Sadece bunlarda değil Ağustos ayı bizler için Zafer ayıdır. Afyonkarahisar’ın düşman işgalinden kurtuluşu ve Cumhuriyetin kazanılmasının işaret fişeği olan Büyük Taarruz Zaferinin 97. yılını kutlayacağız. Ayrıca Eylül ayında bizleri dolu dolu bir dizi etkinlik bekliyor. Dünya Motokros Şampiyonasına geçtiğimiz yıl ev sahipliği yaptık. Dünyaca çapındaki bu büyük organizasyondan neredeyse sıfır hata ile başarıyla çıktık. Bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 2. kez Dünya Motokros Şampiyonasına ev sahipliği yapacağız. Bu yıl ilginin biraz daha fazla olacağını düşünüyorum. Ayrıca Kale Yarışı, Frig Ultra Maratonu da yine Eylül ayında yapacağımız etkinliklerimizdendir.
Burcu Aydın: İlin değerlerine bakış açınızı nasıl açıklarsınız? Sıkça dillendirilen “birliktelik” konusu için ne söylersiniz?
Mustafa Tutulmaz: Bu şehre yapılacak her türlü güzel işin destekçisiyim. Bu şehrin gizli kalmış değerlerinin daha fazla bilinmesi, ilimizin aslında bünyesinde çok güzel değerleri barındığını ve gezip gördüğünüzde hayran kalınacak bir il olduğunu daha fazla kişinin bilmesi adına yapılacak her türlü olumlu işin arkasındayım. Ben vatandaşlarımızın, esnafımızın da bu şehre değer vermesi ve bu şehri tanıtabilmek için çalışması gerektiğini veya yapılan işlere destek olması gerektiğini düşünüyorum. Birlikte yapılan her işin daha iyi sonuçlar getireceğine inanıyorum.
Burcu Aydın: Şehrin bir çırpıda akla gelen sorunlarından; şehir içi trafik uzantısı, otoparktır. Trafik ve otopark sorununa yönelik orta ve uzun vadede çözüm düşünceleri var mı?
Mustafa Tutulmaz: Ne yazık ki trafik sorunu ülkemizin birçok şehrinde önemli sorunlardan birisidir. İlimizde bu sorunu çözmek adına Belediye eliyle çalışmalar yapılıyor. Bizler de İl Trafik Komisyonu aracılığıyla alt komisyonlardan, kamu kurumlarından ve vatandaşlardan gelen görüş, istek ve şikâyetleri görüşerek sıkıntıların giderilmesi hususunda gerekli çalışmaları yapıyoruz. Trafik sorununun çözümü için aslında vatandaşlarımızın da daha duyarlı olmaları gerekiyor. Trafik kurallarına uyma noktasında, uyarı levhalarına riayet göstermek hususunda, İçişleri Bakanlığımızın da bu yıl “Yaya Öncelikli Yıl” başlığıyla üzerinde durduğu yayalara öncelik vermek noktasında biraz daha duyarlı ve hassas davranırlarsa bu sorununun biraz da olsa çözüleceği düşüncesindeyim. Konuşmamın başlangıcında da söylediğim gibi bu sorun daha çok Belediye eliyle çözüme kavuşacaktır. Biz de Valilik olarak Belediye’yi destekliyoruz.  Kent Meydanında faaliyete geçen katlı otoparkın kullanılması ile özellikle otopark sorunun önemli ölçüde azalacağı kanaatindeyim.
Burcu Aydın: Yine sizin döneminizde yaşanan önemli gelişmelerden birisi Afyonkarahisar kirazının Çin’e satılması oldu. Ülkemize önemli kazanç sağlayan bu alanda neler yapıldı, neler yapılabilir?
Mustafa Tutulmaz: Afyonkarahisar gıda alanında önemli şehirlerden birisi. Çok sayıda ürünün üretiminde ve yetiştiriciliğinde ülke genelinde ilk sıralarda yer alıyoruz. Lokum, sucuk, haşhaş, patates, vişne, kiraz bunlardan bazıları. Kirazın ilimiz açısından ayrı bir önemi var. En lezzetli, en güzel kirazlar bu bölgede yetişiyor desek aslında yanlış bir ifade olmaz. Dünyaca ünlü diyoruz. İngiltere Kraliçesinin kirazları bu bölgeden gidiyor diyoruz. Peki, “Neden farklı bir pazar daha olmasın” düşüncesi ile Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği öncülüğünde ilk kiraz ihracatını geçtiğimiz ay içerisinde yaptık. Çin, giderek artan kişi başı gelirleri ve değişen tüketim alışkanlıkları nedeni ile gıda sektörleri için önemli bir ülke haline geldi. Ayrıca Çin’de Çinlilerin evlerine gelen misafirlerine kiraz ikram etmesi büyük bir prestij kaynağı, zenginlik göstergesi olarak görülüyor. İthalatlarında Şili, ABD ve Yeni Zelanda öne çıkmış durumda. Biz bu alana Türkiye’yi de eklemeliyiz. Kiraz konusunda dünya lideri olan ülkemizde Afyonkarahisar’da üretim miktarı ile önemli bir yer tutuyor. İlk ihracatımız oldu. Çinli heyetin buradaki bahçeler ve kirazların kalitesinden memnun olduğunu biliyoruz. İnşallah ihracatımız artarak devam edecektir. Tabi şunu da belirtmek isterim. Kirazı sadece ham haliyle değil işlenmiş ürün olarak da değerlendirmeliyiz. Dondurulmuş gıda üretimi yapan firmalarımız var. Bu alanda da çalışmaların ve yeni girişimcilerin olması gerekir.
Burcu Aydın: Yaklaşan Zafer Haftası etkinlikleri için flaş gelişme Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın programı oldu. Cumhuriyetin kazanıldığı topraklarda Büyük Zafer kutlamaları için başka sürprizler olacak mı?
Mustafa Tutulmaz: Afyonkarahisar kurtuluşun, kuruluşun, zaferin şehri. Milli Mücadelenin sembol şehri ilimizde Büyük Taarruz ’un 97. yılını kutlamaya hazırlanıyoruz. Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan ilimizin düşman işgalinden kurtuluşu ve Büyük Taarruz Zaferi bu yıl da yine aynı coşkuyla kutlanacaktır. Bu yıl Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Bingür Sönmez hocalarımız Zafer Haftası kutlamaları etkinliklerinde ilimizde olacaklar. Büyük Taarruz ve Kocatepe’yi Bir de Bizden Dinleyin adlı bir panel programımızda yer almaktadır.  Ayrıca yine her iki hocamızın programı kapsamında Mevlevi Türbe Camii ve o bölgede inceleme gezisi, Şuhut Atatürk Evi ve Kocatepe gezisi planlıyoruz. Bu iki değerli ismin destekleriyle bu yıl ilimizi daha iyi tanıtacağımızı düşünüyorum. Ben Afyonkarahisar’ın da en az Çanakkale kadar bilinmesi ve önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu sağlayabilmek içinde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl Samsun 19 Mayıs Üniversitesi tarafından organize edilen Amasya, Erzurum, İzmir, Ankara illeriyle birlikte Afyonkarahisar’ın da yer aldığı sergi açılışı etkinliği var. Bu kapsamda Zafer Haftasında 100. Yıl Resim Sergisi etkinliği yer alacak.  Afyonkarahisar Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği Büyük Zaferi tüm dünyaya duyurmak düşüncesiyle TC03ZFR çağrı işareti ile telsiz etkinliği düzenleyecek. Büyük Taarruz’un 100. yılına doğru artan bir ivme ile Büyük Taarruz, Zafer Haftası etkinliklerini gerçekleştirme gayreti içerisinde olacağız. Bu kapsamda Büyük Zaferi anlatacak ve bizden sonraki nesillere aktaracak her türlü etkinliğe açığız ve hazırız.
Zafer Bayramı ülkemizin her yöresinde Ankara’dan, Hakkâri’ye kadar tüm yurtta Zafer Bayramı olarak kutlanıyor.  Büyük Taarruz’un 100. yılına doğru artan bir ivme ile büyük zafer kutlamalarında bundan sonra işin özüne dönülmesi için bu yıl Büyük Taarruz’un 100. yılına doğru Büyük Taarruz Zafer Haftası Etkinliklerini gerçekleştirme gayretinde olacağız. Etkinliklerin “Büyük Taarruz” olarak anılmasını hedefliyoruz. >> Burcu AYDIN’ın Özel Röportajı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.