Afyon’lu kadınlar başarı hikayesi yazıyor: 1 yılda 4 milyonluk ciro

Afyon’lu kadınlar başarı hikayesi yazıyor: 1 yılda 4 milyonluk ciro

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Kadın Kültür Evleri’nin aktivitelerinin beraberinde büyük bir başarıyı getirdiğini belirterek, “Projeyle birlikte üretmeye başlayan kadınlar, satışlarda 4 milyon lira ciroyu yakalamak üzere” dedi

 

Vali Gökmen Çiçek, şehrin tüm dinamiklerini devreye sokarak başlattıkları Kadın Kültür Evleri Projesi’nin kısa sürede büyük başarı yakaladığını vurguladı.
“GELİŞİMİN VE DEĞİŞİMİN
MİMARI KADINLAR OLACAK
Vali Çiçek, “Ülkede değişim ve gelişimin mimarı kadınlar olacak” mottosuyla 24 Temmuz 2020’de kentin tüm dinamiklerini devreye sokarak başlatılan Kadın Kültür Evleri Projesi’nin başarı hikâyesine dönüştüğünü dile getirerek, “Hayatın yükünü omuzlarında taşıyan kadınların kaliteli vakit geçirebilme, üretme ve ürettiğini ekonomik kazanca çevirebilme, istediği alanda uzmanlardan destek alabilmesi amacıyla başlayan bu yolculuk, bugün hayal edilenin çok ötesinde bir noktaya ulaşmış durumdadır. Bu başarının mimarı da tartışmasız bir şekilde kadınlardır. 729 bin nüfuslu Afyonkarahisar’da 313 bin kişi şehir merkezinde yaşıyor. Bu nüfusun kırsal alanda yoğunlaştığı anlamına geliyor. Kırsalda yaşayan ailelerin kendi içinde duyduğu iş gücü ihtiyacı, kız çocuklarının okula gitme sürelerini olumsuz yönde etkiliyor. Bizi harekete geçiren kadınların yaşadığı dezavantajlı durum oldu. Şehrimizdeki kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütleri dâhil tüm dinamikleri bir araya getirip, eğitimin dışına çıkan kadınlarımızı, hayat boyu öğrenme süreci ve gelir getirici faaliyetlere katılabilmesi için tüm ilçelerde toplam 25 Kadın Kültür Evini hizmete açtık.” dedi.
“KADINLAR ARTIK
TİCARETTENDE PAY ALIYOR”
Kadınların istihdama katılımının teşvik edilip, önem verilen çalışmaların ilk sıralarda yer aldığını aktaran Vali Çiçek, “Kadın Kültür Evlerindeki atölyelerde üretmeye başlayan kadınlarımızın örgütlenmesi için 16 kadın kooperatifi kurduk. İlçelerimizin potansiyelleri dikkate alınarak oluşturulan kooperatifler, gıdadan hediyelik eşyaya 357 farklı ürüne sahip. Üretimi gelire dönüştürecek sürdürülebilir satış ve pazarlama ağı için de gerekli adımlar bir bir atılıyor. Kooperatif ürünlerinin doğrudan satışı için il genelinde 6 Kadın Kültür Market açılırken, albikere.com online alışveriş sitesiyle de kadınların e-ticaret pazarından pay alabilmesi sağlandı. Kooperatif üyesi 157 kadınımız, aile ekonomisine katkı sağlıyor. 240 kadınımızın evlerinde ürettiği ürünler kooperatifler tarafından satın alınıyor. Kadın kooperatiflerinin başarısını gösteren en iyi örnek ise, şu ana kadar yaptığı 3.800.000,00 TL cirodur.” ifadelerini kullandı.
“SÜREÇ BAŞARI HİKÂYESİNE DÖNÜŞTÜ”
Vali Gökmen Çiçek, kamuya ait atıl binalarda, yapılan tadilat sonrası bu binaların Kadın Kültür Evi’ne dönüştürülmesiyle başlanan sürecin başarı hikâyesine dönüştüğüne dikkat çekerek şunları kaydetti: “Sohbet ve bireysel danışmanlık odalarının yer aldığı Kadın Kültür Evlerinde spor salonu, çocuk oyun alanı, kafeterya, eğitim ve konferans salonları ile üretim atölyeleri bulunuyor. İl genelinde toplam 22 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olan Kadın Kültür Evlerimizde, bugüne kadar 30 bin 245 kadın, farklı alanlardaki uzmanlardan eğitim aldı. Kamuda Aile Danışmanı, Psikolog ve Avukatlık gibi görevlerde bulunan uzmanlar tarafından verilen Bireysel Danışmanlık Hizmetinden 420 kadınımız yararlandı.”
“BİR YILDA 38 BİN 900 SAAT
SOSYAL ETKİNLİK YAPILDI”
Vali Gökmen Çiçek sözlerine şöyle devam etti: “İl Yürütme Kurulu’nun idaresinde uzman eğitimciler tarafından hazırlanan Kadın Kültür Evleri Mikro Modüler Eğitim Planı doğrultusunda yürütülen grup eğitimleri ise, 55 ana başlık ve 309 alt başlıkta gerçekleşiyor. Sosyal ve kültürel faaliyetler de çalışmalar arasında önemli yer tutuyor. Bir yıl içinde gerçekleşen sosyal etkinliklerin toplam süresi 38 bin 900 saattir.”
>> Burak AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi