Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AKÜ’de Ön Lisans Programı Akredite Oldu

AKÜ Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği programına akredite oldu. AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ’nün tam akredite olan bir üniversite olduğunu belirterek, “Tam akreditasyon, üniversiteler açısından çok önemlidir. AKÜ’de ön lisans programı akredite oldu.” dedi

AKÜ Mühendislik Fakültesi Biyomedikal

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği programı akreditasyon almaya hak kazandı. Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK)  tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde Biyomedikal Mühendisliği Programı 30 Eylül 2026 tarihine kadar geçerli olacak şekilde 2 yıllık akredite oldu.

AKREDİTASYON ALAN PROGRAM SAYISI ARTIYOR

Yükseköğretim Kalite Kurulunun (YÖKAK) yükseköğretim kurumlarındaki niteliğin yükseltilmesi ve kalite güvencesine katkı sağlanması amacıyla uyguladığı Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) çerçevesinde Afyon Kocatepe Üniversitesinin 5 yıllık akreditasyon almasının ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesindeki programları da akredite olmaya devam ediyor. Şu ana kadar AKÜ’de Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu (TURAK) tarafından Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm İşletmeciliği, Turizm Rehberliği, Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından Fen Edebiyat Fakültesi Tarih, Tarih (ikinci öğretim), Kimya, Spor Bilimleri Derneği – Spor Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu (SPORAK) tarafından Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (VEDEK) tarafından Veteriner Fakültesi, MÜDEK tarafından ise Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği programları da akredite oldu.

 

“AKREDİTASYON AKÜ’NÜN ÖNCELİKLE HEDEFLERİ ARASINDA”

Biyomedikal Mühendisliği programının akredite olmasının ardından açıklama yapan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, akreditasyonun AKÜ’nün öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirterek, “Göreve geldiğimizde akredite edilmiş bir programımız yoktu. Göreve başladıktan sonra bu kapsamda ilk olarak program akreditasyon sürecini başlattık. Yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından şu ana kadar 10 lisans programımızın akredite edilmesini sağladık. Aynı zamanda kurumsal akreditasyon çalışmalarına da hız kazandırdık. Üniversitemizde kalite güvencesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim sistemi süreçlerine yönelik iyileştirmeler yaptık.” dedi.

“AKÜ TAM AKREDİTE OLAN BİR ÜNİVERSİTE”

AKÜ’nün tam akredite olan bir üniversite olduğunu ifade eden Rektör Karakaş, “Tam akreditasyon, üniversiteler açısından çok önemli. ÖSYM tarafından hazırlanan YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda, tam akreditasyon alan üniversitelere YÖKAK tarafından kurumsal akreditasyon verildiği yazıyor ki; bu da tam akredite edilmiş üniversitelerin tanınırlığına ve tercih edilmesine katkı sağlıyor. Akreditasyon süreçleri devam eden programlarımız var. Her yıl belli sayıda programımızın akredite olması için çaba gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.  Karakaş, Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği programının akredite olmasından dolayı emeği geçenlere teşekkür etti.