DOLAR 16,8287 -0.15%
EURO 17,5658 -0.01%
ALTIN 976,89-0,07
BITCOIN 3402225,05%
Afyonkarahisar
25°

AÇIK

03:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakanlık “kınama” istedi – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
1 Ocak 2011 14:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Bakanlık "kınama" istedi

Kör eden katarakt ameliyatları ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın soruşturması tamamlandı

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 2003 yılında uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programıyla sağlık hizmet kalitesinde ve sunumunda önemli başarılar elde edilmesine rağmen bireysel hatalara bağlı bazı sorunların yaşa-nabildiği ifade edildi. Medyada da yer alan bu tür olayların Bakanlıkça hassasiyetle takip edildiği ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın talimatlarıyla başlatılan inceleme ve soruşturma sonuçlarında ihmal ve kusuru tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemler uygulandığı vurgulandı.
Açıklamada, Afyonkarahi-sar’da özel bir tıp merkezinde katarakt ameliyatı olan hastaların görme duyularını kaybetmesi olayıyla ilgili soruşturma sonucunda ise özel tıp merkezinin acil vakalar dışında hasta kabulünün on gün süreyle durdurularak gezici sağlık tarama uygunluk belgesinin iptaline, Merkezi Sterilizasyon Ünitesinde Yönetmeliğin “http://m.kocatepegazetesi.com/”12/A-f”http://m.kocatepegazetesi.com/” maddesine uygunluk sağlanıncaya kadar cerrahi branşlarda hasta kabul ve tedavisinin durdurulmasına karar verildiği anımsatıldı. Ayrıca özel tanı-tedavi ve tıp meslekleri şube müdürü, ilgili sağlık müdür yardımcısı ve il sağlık müdürüne denetim eksikliğinin nedenlerini belirleyerek bu eksikliği giderecek işlemleri yapmamaları nedeniyle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (madde 125/B-a) kapsamında “http://m.kocatepegazetesi.com/”kınama”http://m.kocatepegazetesi.com/” cezası teklif edildiği, teklif edilen cezaların uygulanması ve mevzuat çerçevesinde işlemlerin sürdürülmesi için Bakan Akdağ’ın talimatıyla ilgili mercilere iletildiği belirtildi.
Özel tıp merkezi mesul müdürleri hakkında TCK’nın 89’uncu maddesi gereği 20/11 sayılı suç duyurusu raporu düzenlenerek Cumhuriyet Başsavcılığına bildirildiği ve ayrıca 20/12 sayılı rapor ile sorumlu hekimler hakkında işlem yapılmak üzere Türk Tabipler Birliğine bildirimde bulunulduğu kaydedildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.