Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Belediye Başkanı Burcu Köksal’dan “İfade” Açıklaması

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, kaçak iş yeri iddiasıyla işletmesi kapatılan Iraklı kişinin şikayeti üzerine Afyonkarahisar Valiliği tarafından ifadeye çağrılmasıyla ilgili Halk TV’ye açıklamalarda bulundu

VİDEOYU PAYLAŞ

Afyonkarahisar Valiliği, Iraklı bir işletme sahibinin şikâyeti üzerine Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal’ı ifadeye çağırdı. Belediye Başkanı Burcu Köksal, Halk TV’de Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Yeni Bir Sabah programına video konferans yoluyla bağlandı. Köksal, “Belediye Başkanı olduktan sonra, kanunsuz ve ruhsatsız olarak kaçak işletilen kaçak iş yerleri ile ilgili gerekli denetimleri yaptık. Valiliğin ifade istediği iş yeri de kaçak olarak, herhangi bir ruhsat olmaksızın kanuna aykırı işletilen bir işletmeydi. Burası kapatıldı, mühür vuruldu. Bahse konu Iraklı kişinin belediyemize herhangi bir ruhsat başvurusu olmadığı da kayıtlarda tespit edildi. Fakat bu kişi her ne hikmetse Valiliğe gidip tamamen işte kendi uydurduğu bir dedikodu ile işte ‘Buraya dükkan açmayacaksınız, Burcu Hanım ağzınızla kuş tutsanız size ruhsat vermeyecek’ şeklinde ifadelerde bulunmuş. Bu dedikodu üzerine de benimle ilgili Valilik yazılı ifade istedi. Yıllardır AK Parti’nin hüküm sürdüğü bir memleket Afyonkarahisar. Biz 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde yüzde 51’lik bir oy oranı ile her iki Afyonlu’dan birinin oyunu alarak seçilmiş bir Belediye Başkanıyım. Ancak görüyorum ki hala bazı resmi kurumların bu seçim sonuçlarını kabullenemediğini ve bu sonuçlarla ilgili ‘Ne yaparız, ne ederiz?’ şeklinde bir arayışa girdiğini bazı resmi kurumların görmekteyim. Buradan şunu söyleyeyim; siyaset yapmak isteyen birileri varsa resmi kurumlarda istifa ederler, çünkü devletin makamları siyaset yapılacak yerler değildir. Siyaset yapmak isteyen devletin makamlarından ayrılır, siyasi partilere giderler; kendisine uygun bulduğu, oraya üye olur siyaset yaparlar. Devletin makamları siyaset yapılacak yerler değildir. Devletin makamları bütün vatandaşlara eşit mesafede olmak ve eşit mesafede hizmet etmek zorundadır” dedi.

Belediye Başkanı Burcu Köksal’dan “İfade” Açıklaması

“BELEDİYEMİZE BAŞVURU YOK”

Yönetmeliğe aykırı işletmelere yaptırım uygulayacaklarını kaydeden Köksal, “Gelelim bu iş yeri açma mevzuuna. Burası ile ilgili bahse konu ifade istenen Iraklı kişinin Belediyemize herhangi bir ruhsat müracaatı yok. Tamamen kişinin kendi beyanına, dedikodu üzerine benden ifade isteniyor. Bu iş yeri ile ilgili ayrıca İş Yeri Açma, Çalışma Ruhsat Yönetmeliğine göre bir Türk vatandaş ruhsat müracaatında bulunur. Bununla ilgili de zabıtamız gerekli denetimi yapmış imar kanununa aykırı hususular bulunduğundan dolayı cezai bir müeyyide uygulayıp ilgili Türk vatandaşı da uyarılmış. Yani Iraklı kişinin bize herhangi bir müracaatı yok, bir Türk vatandaşının müracaatı var. Bu müracaat neticesinde de İmar Kanununa aykırılıklar var. Yani kanuna aykırı bir yere bizim ruhsat vermemiz mümkün değil. Kanunsuz, ruhsatsız çalışan bir yere bizim göz yummamız mümkün değil. Ben hukukçuyum, kanun neyse ben onu uygularım. Belediyemizin kayıtlarında bu Iraklı kişi ile ilgili herhangi bir ruhsat müracaatı yok. Kaldı ki böyle bir ruhsat müracaatı olsa, zaten bizim ilgili birimlerimiz gerekli incelemeleri yapar, ona göre karar verir. Kaldı ki tek ruhsat müracaatı yapılacak yer belediye değil. Belediyeden önce başka kurumlara da müracaatı yapılıyor. Dolayısı ile burada görüyorum ki tamamen bir dedikodu üzerine ya da bir kişinin ifadesi üzerine diyeyim, ellerinde somut bir delil olmadan benden ifade isteniyor. Ben de gerekli şekilde kişinin herhangi bir ruhsat müracaatı olmadığını belirttim. Buradan da belirtiyorum; kişi kaçak, ruhsatsız, kanuna aykırı bir şekilde iş yeri işletiyordu. Biz de kanuni olarak kaçak işletilen yere göz yummayacağımızı, kanunun gereğini uygulayacağımızı söyleyip kanunun gereğini yerine getirdik. Ben kanunu uyguladığım için benden ifade isteniyor” diye konuştu.

Belediye Başkanı Burcu Köksal’dan “İfade” Açıklaması

“TEKEL BAYİLERİNE RUHSAT VERİLMEMİŞTİ”

Köksal, önceki dönem uygulamaları da hatırlatarak şöyle devam etti:

“Bir önceki dönem AK Partili Belediye Başkanı yönetiyordu Afyonkarahisar’ı. Burada Ruhsat Yönetmeliğine göre hak ettiği Tekel bayilerine halde ruhsat verilmedi. Valilik tek kelime etmedi ve o belediye başkanından ifade dahi almadı. Şimdi ben kanunu uyguluyorum, kanunsuz iş yerini mühürlüyorum ve bununla ilgili ifadem alınıyor. Bunun takdirini kamuoyuna bırakıyorum. Yazılı olarak gönderdik biz ifademizi.  Herhangi bir ruhsat müracaatı olmadığını belirttik. Çünkü bu şekilde bu şekilde herhangi bir müracaat olup olmadığını sormuşlar. Keşke bunu arayıp bizzat bize sorabilselerdi. Bir ruhsat müracaatı var mı yok mu diye. Çünkü devlet somut iddialarla, somut belgelerle yönetilir. Somut olmayan sadece dedikoduya dayalı işlerle devlet yönetilmez. Devlet yönetmek ciddi bir iştir.

Böyle bir durumda bir telefon kadar yakınız Vali’ye. Arayıp ‘Vatandaşın böyle bir müracaatı var mı yok mu Sayın Belediye Başkanım? Böyle bir şey var mı, yok mu?’ diye sorabilirdi. Dediğim gibi bundan önceki Belediye Başkanı Ruhsat Yönetmeliğine uygun olduğu halde Tekel bayilerine ruhsat vermemiş. Onunla ilgili hiçbir soruşturma açılmadığı halde ben kanunun uyguladım diye ifadem alınıyor. Kaçak olarak işletilen, merdiven altı işletmelere göz yummayacağım. Burada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendi alınteriyle, vergisini verip helal lokma kazanırken, geçim mücadelesi verirken; birilerinin kaçak çalışmasına göz yummayacağım. Kanunun gereği neyse onu uygulamaya devam edeceğim.”

DİĞER VİDEOLAR