Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’nın En Güzel İlçesi Neresi?

Türk İmparatorluğu Osmanlı’nın temelinin atıldığı topraklar olan Yeşil Bursa tarihi ve maneviyatıyla dikkat çeken şehirlerden bir tanesidir. Bursa’yı gezmeyi düşünenler kentin en güzel ilçesinin hangisi olduğunu merak ediyor.

Türk İmparatorluğu Osmanlı’nın temelinin

Bursa nüfus bakımından İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından Türkiye’nin dördüncü büyük kentidir. Aynı zamanda Marmara Bölgesi’nin İstanbul’dan sonraki en büyük ikinci şehridir.

BURSA TÜRKİYE’NİN EN GELİŞMİŞ KENTLERİNDENDİR

Ekonomik açıdan Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa’da en çok Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş dönemine ait tarihi eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa’nın Osmanlı Devletinin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye’nin en önemli birkaç sanayi kentinden biridir. Şehir İstanbul’dan sonra en büyük ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir. Şehrin futbol takımı Bursaspor 2009-10 sezonunda Süper Lig şampiyonudur.

ÇEŞİTLİ OTOBÜS FABRİKALARI DA BURSA’DADIR

Bursa, sanayi istatistiklerine göre Türkiye’nin en büyük sanayi kenti ve otomotiv üretim merkezidir. CNN International tarafından Türkiye’nin Detroit’i yakıştırması yapılmıştır. Tofaş-Fiat, Renault, Peugeot, Karsan, TOGG, Bosch, Cobra Güleryüz ve Akia otobüs fabrikaları Bursa’da bulunmaktadır. Aynı zamanda binek ve ticari araçların yan sanayi ve yedek parça fabrikalarının büyük kısmı Bursa’dadır. Bursa’nın otomotiv sanayisi bakımından Türkiye tarihinde bıraktığı izler dolayısıyla TOFAŞ tarafından şehir merkezine yapılan TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi de kentin simgelerinden biri haline gelmiştir.

EN GÜZEL İLÇELERDEN BİRİ NİLÜFER’DİR

Bursa, 1204-1261 yılları arasında İznik’e bağlıdır, genelde kale içinde kalmış, fazla büyüyememiştir. Bursa’nın en güzel ilçeleri arasında yer alan Nilüfer’de yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin uğrak noktası olan Gölyazı’dır. Misi Köyü, sabah kahvaltılarıyla ünlüdür. Ayvaini Mağarası ziyaret edilebilecek bazı doğal güzellikler arasında yer almaktadır.