DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 322129-1,37%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Doğru Medya” eğitimleri – Kocatepe Gazetesi

“Doğru Medya” eğitimleri – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
7 Aralık 2017 13:29
“Doğru Medya” eğitimleri – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“Doğru Medya” eğitimleri

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde Gençlik Merkezlerinde, Gençlik Merkezleri Akademisi Projesi yürütülmeye devam ediyor. Proje kapsamında Değerler Atölyesi, Dini İlimler Atölyesi, İnovasyon Atölyesi, Kişisel Gelişim Atölyesi, Sosyal Bilimler Atölyesi gibi çeşitli atölye çalışmaları yapılarak gençlerin psiko-sosyal gelişimleri destekleniyor. Proje kapsamında İnovasyon Atölyesi bünyesinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı olan Afyonkarahisar Gençlik Merkezi bünyesinde “Eleştirel Medya Okuryazarlığı ve Eleştirel Düşünce Eğitimi” başladı.
Gençlerden başlayarak toplumun her kesiminin medya yoluyla maruz kaldığı algı yönetimi konusunda farkındalık oluşturulmasının önemi gün geçtikçe artıyor. Medyayı doğru okuyan, yaşadığı çevreye duyarlı, ülkesinin sorunlarını bilen, medya mesajlarını, akıl süzgecinden geçirebilen, bilinçli bir kitle oluşturabilmek amacıyla gençlerin çocukların, ailelerin; medya kurumunun yapısına, işleyişine dikkat çekilmesi hedefleniyor. Özellikle gençlerin kurguyu gerçekten ayırarak kurgulanmış içeriği bilinçli bir şekilde değerlendirebilmelerini, medyayı eleştirel olarak izleyebilmelerini, medya ile ilgili doğru soruları sorup, doğru yanıtları bulabilmeleri konularında gerekli donanımı kazanmaları için atölye çalışmaları düzenlenecek. Özellikle geleceğin emanet edileceği gençlerin bu konuda bilinçli, uyanık ve duyarlı olmaları için eğitim çalışmalarına ihtiyaç duyuluyor.
Bu kapsamda “Doğru düşünme, Olumlu-Olumsuz Düşünce ve İnsan Hayatındaki Önemi, Farkındalık, Ön Yargı, Algı Nedir ve Algı Yönetimi, Manipülasyon, Empati, Safsata, Dil ve Anlatım Hataları, Medya ve Medyada Ön Yargı, Medya Haber Kritikleri” gibi başlıkların görsel örneklerle beraber ele alındığı “Eleştirel Medya Okuryazarlığı ve Eleştirel Düşünme Eğitimleri” gönüllü eğitmenler Ümit Demir ve Elif Demir tarafından her hafta Salı günü saat 18.00’de Afyonkarahisar Gençlik Merkezinde veriliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.