DOLAR 17,2315 1.49%
EURO 17,5766 0.55%
ALTIN 961,62-0,10
BITCOIN 3513404,21%
Afyonkarahisar
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

FETÖ’de 11 sanığa 1 ceza, 1 tahliye, 1 yetkisizlik: Gülen’e “terörist” diyemedi!
  • Kocatepe Gazetesi
  • Gündem
  • FETÖ’de 11 sanığa 1 ceza, 1 tahliye, 1 yetkisizlik: Gülen’e “terörist” diyemedi!

FETÖ’de 11 sanığa 1 ceza, 1 tahliye, 1 yetkisizlik: Gülen’e “terörist” diyemedi!

ABONE OL
21 Kasım 2017 14:03
FETÖ’de 11 sanığa 1 ceza, 1 tahliye, 1 yetkisizlik: Gülen’e “terörist” diyemedi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 FETÖ’de 11 sanığa 1 ceza, 1 tahliye, 1 yetkisizlik: Gülen’e “terörist” diyemedi!

11 SANIKTAN 1’İNE CEZA, 1’İNE TAHLİYE, 1’İNE YETKİSİZLİK
Sabah celselerinde tutuklu sanıklar; Ramazan Kuru, Mustafa Tutuluş, Durmuş Erdoğmuş, Bayram Çiçek, Mustafa Kaya, Derya Yıldız, Muhammed Bayrambey, Muhammed Ali Akbulut, Onur Gökhan Bozkurt, Ahmet Şahin ve Faruk Kamacı olmak üzere toplam 11 sanık yargılandı. Sanıklardan Ahmet Şahin’e 3 yıl 5 ay 7 gün ceza hükümle birlikte tahliye kararı verildi. Faruk Kamacı hakkında da yetkisizlik kararı verildi. Diğer sanıkların duruşmaları Kasım ayı sonu ve Aralık ayı içerisinde görülecek. Öğleden sonraki duruşmalarda ise tutuklu sanıklar; Mustafa Akarslan, İbrahim Çakır, Cengiz Kırmacı, Muhittin Kömüşçüoğlu, Engin Kaldırım, Merve Ukut, Sezgin Çil, Ömer Dündar, İsa Ejderha, Kamile Tüter, Ali Özbilenler, Mustafa Bulat, İrfan Bedirhan hâkim karşısına çıktı.
TERÖRİST BAŞI İÇİN “DİNİ BİR LİDER DİYE BİLİYORUM”
Çay ilçesinde ticaretle uğraştığını söyleyen sanık Ramazan Kuru’nun hakkında; Örgütle müzahir Beşaret A.Ş’nin kurucu ortağı olması, Hak-İş Eğitim Sendikasına üyelik, Çay Sevgi Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Dernek Üyeliği, bir kısmı ceza almış bir kısmı hakkında da FETÖ/PDY soruşturması bulunan kişilerle yurt dışı çıkışı yapması iddiaları var. Ayrıca Kuru’nun, Bank Asya’ya talimatla para yatırdığı, örgütün strateji belirleme amaçlı düzenlediği otel toplantılarına katılım iddiaları da bulunuyor. Öte yandan Kuru’nun poliste verdiği ifade de terörist başı Fethullah Gülen için, “Dini bir lider olarak biliyorum” yönünde beyanı olduğu öğrenildi.
“ŞİRKET KAZANCI
İLE YATIRIM YAPTIK”
Çay ilçesinde ticaret yaptığını, ilçede yurt ihtiyacına binaen para kazanma amacıyla 1995 yılında Ömer Dündar ve Durmuş Erdoğan’la birlikte şirket kurduklarını anlatan Kuru, “Para kazanmak için kız öğrenci yurdunu açtık. Çay’da dershane açığı da vardı. Ticari maksatla para alıp verdik. Ama FETÖ ile ilgili değildi” dedi. Mahkeme Başkanı, Ramazan Kuru’ya şirketin kazandığı paraların nasıl değerlendirildiğini sordu. Kazanılan paralarla yatırım yapıldığını iddia eden Kuru, “Şirket olarak kazandığımız paralarla yatırım yaptık. Akıllı tahta vs alındı. Çalışanların maaşları ve SGK’ları günü gününe yatırıldı. Sevgi Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği bayanlarla ilgili bir dernektir. O derneğe üye değilim. Ben işçiyim öğretmen değilim. Öğretmen sendikasına da üye değilim. Yurt dışına Umre ve Kıbrıs’ı görmek için çıktım. Yurt dışına beş kez çıktım. Ben Almanya’ya, Fransa’ya da gittim” dedi.
“OTEL DE YURT DIŞI
GİBİ DENK Mİ GELDİ?”
Mahkeme Başkanı sanık Ramazan Kuru’ya örgütün Çay İlçe İmamı Halil Danacı’yı, “Muhammed” kod adını kullanan firari durumdaki İl İmamı Mehmet Kaya’yı, Bolvadin İlçe İmamı Ümit Elmas’ı tanıyıp tanımadığını sordu. Halil Danacı’yı tanıdığını belirten Kuru, Kıbrıs’a esnaf arkadaşlarıyla gezi amaçlı gittiğini, FETÖ kapsamında bir gezi olmadığını dile getirdi. Örgütün strateji belirleme amaçlı düzenlediği ve il, ilçe imamları, eğitim danışmalarının da katıldığı otel toplantısının yapıldığı otelde bulunmasını “denk gelme” olarak açıklayan sanığa Mahkeme Başkanı, “O da mı yurt dışı gezileri gibi denk geldi? Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlananlar bu toplantıları örgütün düzenlediğini beyan ediyor” vurgusu yaptı.
“TÜM TÜRKİYE
DOĞRUYU MU BİLİYOR?”
Mahkeme Başkanı sanığa, “Polise verdiğiniz ifade de, ‘Fethullah Gülen’i dini bir lider diye bilirim’ demişsiniz. Hala aynı fikirde misiniz?” sorusu üzerine Ramazan Kuru, “Dini bir lider diye biliyorum, Bize öyle tanıttılar. Ona ‘Gel bu hasret bitsin hocam’ deniliyordu” sözleri üzerine Mahkeme Başkanı, “Demagoji yapmayın. Size hala aynı fikirde misiniz diye soruyorum” dedi. Kuru, “Ben diyemem bilemem” cevabını verdi. Mahkeme Başkanı Kuru’ya, “Tüm Türkiye’nin bildiğini siz mi bilmiyorsunuz?” sorusu üzerine Kuru; “Tüm Türkiye doğruyu mu biliyor? Ben bilmiyorum” ifadelerini kullandı.
“KİTAPLAR
CEZAEVİNDE DE VARDI”
Arama ve el koyma sırasında evinde örgütsel dokumanlar bulunduğu öğrenilen Ramazan Kuru, “Kitapları aldık. Vergisi ödenmiş bandrolü tamam kitaplardı. Bu kitaplar tutuklu olduğum Dinar Cezaevi Kütüphanesi’nde de 30 Temmuz tarihine kadar bulunuyordu. Daha sonra kaldırıldı. Teröre hiçbir zaman destek vermedim. Hiçbir eyleme katılmadım. 40 senelik esnafım. Hiçbir zaman adli makamlarla işimiz olmadı. 20 senelik eğitim kurumlarımızda da adli bir vaka olmadı” diye konuştu. Kuru’nun duruşması Aralık ayı içerisinde görülecek.
TUTULUŞ İDDİALARI REDDETTİ
Çay ilçesinde örgütle müzahir Şelale Erkek Öğrenci Yurdu’nda müdürlük yaptığı belirtilen Mustafa Tutuluş’un hakkında örgütle iltisaklı şirketlerde çalıştığı ve SGK kayıtları bulunduğu, örgütün finansal kuruluşu Bank Asya’ya talimatla para yatırdığı iddiaları bulunuyor. Tutuluş hakkında; Örgütün gizli haberleşme programı bylock kullandığı, ele geçirilen materyallerdeki incelemede gizli haberleşme programlarından eagle ve kakao talk kullandığı tespitleri var. Silahlı Terör Örgütüne üyelik başta olmak üzere hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Tutuluş savunmasında şu ifadelere yer verdi: “Devletin izin verdiği kurumlarda ailemin geçimini sağlamak için çalıştım. Bu yaşıma kadar bırakın mahkemeyi karakola bile düşmedim. Bylocku ne indirdim ne de kullandım. 16 aydır tutukluyum. Bu süreçte bylockun istihbarat raporu olduğunu delil olmadığını duydum. Ben telefonumu ikinci elden almıştım. Telefonun içinde ne olduğunu bilmiyordum. Bank Asya ile ilgili bir şey yok. Sadece kredi kartını kullandım.”
TUTULUŞ BYLOCK
KULLANDIĞINI KABUL ETMEDİ
Mahkeme Başkanı sanık Mustafa Tutuluş’a etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan kişilerin beyanlarında örgüt çalışanlarına istisnasız gizli, kriptolu bylock programı yüklendiğini anlattıklarını, dolayısıyla buna itiraz etme şansı olmadığını söyledi. Bylock programı kullanıcısı olduğunu ısrarla reddeden Tutuluş, “Bylock kullandığımı kabul etmiyorum. Benim her işim resmidir” dedi. Mahkeme Başkanı sanığa Demet Yeşildağ isimli şahsı tanıyıp tanımadığını sordu. Şahsı Kız Yurdu Müdürü olarak tanığını belirten Tutuluş’a Mahkeme Başkanının, “Demet Yeşildağ ‘ın bylock programını kendisine Mustafa Tutuluş yükledi şeklinde beyanı var” sözleri üzerine Tutuluş, “Kesinlikle yalan ve iftiradır” cevabını verdi. Tutukluluk hali devam eden sanığın gelecek duruşmasında Yeşildağ tanık olarak dinlenecek.
“GÜLEN’İ, CEMAATİ
BİLMEM” DEDİ, HERKÜL
ORG KAYDI BELİRLENDİ
Çay ilçesinde oto yıkamacılık yaptığını belirten sanık Durmuş Erdoğmuş’un hakkında örgütle bağlantılı Özel Beşaret A.Ş’de ortaklık, FETÖ soruşturmalı kişilerle yurt dışı çıkışı yaptığı, Bank Asya’da hesabının bulunması, ele geçirilen materyallerin imaj kayıtlarında örgütün gizli haberleşme programları kakao talk, bylock programlarının tespiti var. Aynı zamanda Erdoğmuş’un çocuklarının örgütle müzahir kurumlarda çalıştığı ve SGK kayıtları tespiti, soruşturma aşamasında “Ben Fetullah Gülen, cemaat bilmem” sözlerine karşılık telefonunda örgütün kullandığı site herkül org kaydı dikkat çeken iddialar arasında.
“BABA NASİHATINI DİNLEMEMİŞSİNİZ!”
Oto yıkama ve tamir işleriyle uğraştığını, yoldan geçen tanımadığı müşterilerin para veremediği zamanlar telefonlarını bıraktığını öne süren Erdoğmuş, “Telefonlar benim değil. Ben elektronik bilmem. Yoldan geçerken araçların tamir ettiğimiz ama para veremeyen müşteriler telefonlarını bırakırlardı. Benim telefonum da sözü edilen gizli haberleşme programları çıkmıyor” diye konuştu. Mahkeme Başkanı sanığa, “Oto yıkamacı olarak kaç para vererek şirkete ortak oldunuz?” sorusunu yöneltti. Kamyonunu satarak şirkete ortak olduğunu söyleyen Erdoğmuş, “Babamın bana nasihatı vardı. Beş vakit namazını kıl cemaatle, örgütle irtibatlı olma demişti” sözleri üzerine Mahkeme Başkanı, “İddialara göre babanızın nasihatını dinlememişsiniz” vurgusu yaptı. Ayrıca Mahkeme Başkanı sanığa “Fethullah Gülen terörist başı mı?” diye sordu. Durmuş Erdoğmuş, “Medyada gördüğümüz kadarıyla öyle imiş ben de öyle görüyorum” cevabını verdi. Erdoğmuş’un duruşması ileri bir tarihte görülecek.
SANIKLARIN İFADELERİ ALINDI
Erdoğmuş’un ardından sanıklar; Bayram Çiçek, Mustafa Kaya, Derya Yıldız, Muhammet Bayrambey, Muhammet Ali Akbulut, Onur Gökhan Bozkurt, Ahmet Şahin’in duruşmalarına devam edildi. Diğer sanıklar ise öğleden sonra görülen duruşmalarda detaylı ifade verdi. >> Burcu AYDIN’ın Haberinin Ayrıntıları Yarın Kocatepe’de.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.