DOLAR 16,9763 0.76%
EURO 17,4178 -0.8%
ALTIN 962,07-1,59
BITCOIN 334174-0,13%
Afyonkarahisar
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

“Frig Fotofest” Afyonkarahisar’ın tanıtımına katkı sağlayacak”

“Frig Fotofest” Afyonkarahisar’ın tanıtımına katkı sağlayacak”

ABONE OL
2 Temmuz 2018 14:20
“Frig Fotofest” Afyonkarahisar’ın tanıtımına katkı sağlayacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
"Frig Fotofest" Afyonkarahisar’ın tanıtımına katkı sağlayacak”

 

Afyon Frig Fotoğraf Derneği tarafından, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar ve İhsaniye Belediyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenen festivalin açılış töreni Hattat Karahisari Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi.
Açılış programına Vali Mustafa Tutulmaz, İhsaniye Belediye Başkanı Şaban Çabuk, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır, Afyon Frig Fotoğraf Derneği Başkanı Murat Özçelik ile aralarında Ozan Sağdıç, Cengiz Karlıova, Reha Bilir, Burak Şenbak, Serkan Turaç’ın bulunduğu önemli fotoğraf sanatçıları katıldı.  
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla program başladı. Emek verenlere tek tek teşekkür ederek sözlerine başlayan Afyon Frig Fotoğraf Derneği Başkanı Murat Özçelik, “Şehrin bütün dinamikleri bir araya gelerek hep birlikte çok güzel bir festival organize ettik. Bu dinamiklerin bir araya gelmesi biz ayrı bir motive ediyor. Umarım desteklerini bundan sonra da bizden esirgemezler ve biz her sene burada şölen havasında festivalimizi gerçekleştirme imkanı buluruz” dedi.
“BAKMAKLA GÖRMEK ARASINDAKİ FARK”
Bakmakla görmek arasındaki farkı fotoğraf sanatçılarının gösterdiğini söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır, “Sanatçı içindeki duyguyu, düşünceyi, hissedişi dışarıya, sanat vasıtasıyla aktarabilmektedir. İşte fotoğraf sanatçıları içinde şöyle demek uygun olur mu acaba; toplumda derler ya bakmakla görmek arasındaki fark. İşte bizim baktığımız şeyleri, sizler görmemizi sağlıyorsunuz” dedi.
“HER FIRSATI DEĞERLENDİRİYORUZ”
Afyonkarahisar’ı tanıtmak adına her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz, “Afyonkarahisar genelde yoldan geçilirken uğranılan bir yerdir. Çoğu zamanda kıyısından, kenarından uğranılan yerdir. Afyonkarahisar değerlerini tam olarak tanıtabilmiş ve değerlerini tam olarak toplumla paylaşabilmiş bir yer değil. İşte bu durumu aşabilmek için her ortamda, her hususu değerlendirerek tanıtımda bundan nasıl faydalanabiliriz öngörüsü ile hareket ederek, farklı durumları Afyonkarahisar’ın tanıtımına bir vesile kılmaya çalışıyoruz. Fotoğraf Festivali 1. Frig Fotofest’te bu anlamda bu amaca yönelik önemli bir festival. Bu festivale vesile olan Afyon Frig Fotoğraf Derneği Başkanı Murat Özçelik ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etmek isterim” dedi.
“AFYONKARAHİSAR HER GEÇEN GÜN YENİ ÖZELLİKLERİYLE TANINIYOR”
Afyonkarahisar’ın turizmin önemli merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Vali Tutulmaz, “Biz Afyonkarahisar’ı tanıtırken diyoruz ki termalin, mermerin, lezzetin ve zaferin merkezi diyoruz. Ama her geçen gün bu özelliklerin üzerine yeni merkez olma özelliğini de eklemektedir. Artık Afyonkarahisar turizmin en önemli merkezlerinden biridir. Turizm alanından özellikle sağlık ve spor turizm alanında her geçen gün hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Sporda hazırlık kamplarının başladığı bir dönemde onlarca takım şu anda ilimizde kamp yapmaktadır. Spor alt yapımız kamp dönemine uygun bir konumdadır ve önümüzdeki günlerde Afyonkarahisar’ı spor turizmi alanında daha fazla tanımaya başlayacağız. Sağlık turizmi de bizim için önemli alanlardan biridir. Şu anda 25 bin yatak kapasitemiz var. Bunun 10 bin yatak kapasitesi 4 ve 5 yıldızlı otellerdedir. Her geçen gün sayıları artan bu yatak kapasiteleri ile birlikte insanlar gerek sağlık için gerekse eğlence ve dinlenme amaçlı Afyonkarahisar’ı tercih etmektedir. Lezzet açısından da ziyaretçilerin yoldan geçerken uğradığı lokum, şeker, kaymak ve sucuk başta olmak üzere satın aldıkları gıda ürünlerinde de Afyonkarahisar önemli ve örnek şehirlerden biridir. Tüm bu değerlerin yanında Afyonkarahisar cumhuriyetin kazanıldığı topraklardır. Festival Kocatepe’de gündoğumunun fotoğraflanması ile başladı. Kocatepe gibi o kadar güzel değerlerimiz varki tarih, kültürel ve doğal güzellik, tarihin doğal güzellikle birleşmesi yönüyle Afyonkarahisar ülke ve dünya gündemine artık daha sık girmeye başladı” ifadesine yer verdi.
“FRİG ARTIK DAHA TANINIR HALE GELDİ”
Frgi Vadisi’ni tanıtma noktasında çalışmalar yaptıklarını belirten Vali Tutulmaz, “Frig Vadisi yıllardır anlatılmaya çalışıldı.Ancak çok fazla gündemde yer almıyordu. Biraz daha bu noktanın üzerine giderek bu anlamda Frig Vadisi’ni bölgenin en fazla uğrak yeri durumuna taşıdık. Emre Gölü ve çevresinde güzel çalışmalar yapıldı. Frig Vadisi artık gündemde daha fazla yer işgal ediyor. Festival süresince çekilecek fotoğraflarla da Frig Vadisi’ni bizlerde daha farklı açıdan görmüş olacağız. Açacağınız sergiler ve yayınlanacak eserlerle Afyonkarahisar’ın tanıtımına da katkı yapmış olacaksınız. Sizlerin eserleri daha fazla kesime ulaştıkça uzun vadede ilimize önemli tanıtım katkısı sağlayacak. Bu festivale destek veren kurumlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte bu festival daha geniş kapsamlı bir şekilde devam eder ve bu şehirde bu tür festivalleri daha fazla sahiplenir” şeklinde konuştu.
Festivale katılan ünlü fotoğraf sanatçıları da Afyonkarahisar’ın marka şehir olma yolunda ilerlediğini ve fotoğraf çekme alanında da önemli merkezlerden birisi olacağına inandıklarını söyledi. Konuşmaların ardından Vali Mustafa Tutulmaz ve davetliler 1. Frig Fotofest Kardeş Dernekler Karma Sergi’nin açılışını yaptı. Sergideki fotoğrafları dikkatle inceleyen Vali Mustafa Tutulmaz’a fotoğrafların mimarları tarafından fotoğraflar hakkında bilgiler verildi. Vali Tutulmaz sergiye katılan minik davetli ve kendisini fotoğraflayan küçük fotoğrafçıyla da yakından ilgilendi.
Festival 2 gün süresince Kocatepe, Afyon şehir merkezi, Frig Vadisi, Eber Gölü’ne hazırlanan gezi güzergâhlarının ziyareti ve fotoğraflanmasıyla devam etti. >> Ali Fuat GÜÇLÜER’in Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.