Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Google’dan 110 Dile “Merhaba”

Dünyanın internet arama motoru hâline gelen Google, çeviri hizmetine 110 dili daha ekledi

Dünyanın internet arama motoru

Tüm dünyadaki bilgileri düzenlemek ve düzenlenen bilgileri erişebilir hâle getirmek amacıyla yola çıkan Google, metinlerin dilden dile çevrilmesi için geliştirdiği Translate uygulamasına 110 dili daha ekledi. Böylece Google, dünya çapında konuşulan 200’ü aşkın dilde iletişim kurulması için altyapı sağlamış oldu. Google’ın çeviri hizmetine eklediği son diller arasında Avarca, Başkurtça, Çuvaşça, Kırım Tatarcası, Tuvaca ve Yakutça da bulunuyor. Avrupa ülkesi olan Portekiz’e ait Portekizce de bu güncellenmede dil grubuna eklendi.
İŞTE O DİLLER
Abhazca,Açe dili, Acholi, Afar, Alur, Avar, Avadhi, Bali dili, Beluci, Baoulé, Başkurt, Batak Karo, Batak Simalungun, Batak Toba, Bemba, Betavi, Bikol, Breton, Buryat, Kantonca, Çamorro dili, Çeçen, Chuukese, Çuvaşça, Kırım Tatarcası, Dari, Dinka, Dombe, Dilula, Dzongha, Faroe dili, Fijili, Fon, Friuliyen, Fulani, Ga, Hakha Çene, Hiligaynon, Hunsrik, İban, Jamaika Patoisi, Jingpo, Kalaallisut, Kanuri, Kapampangan, Khasi, Kiga, Kikongo, Kituba, Kokborok, Komi, Latgalyalı, Ligurya, Limburgca, Lombard, Luo, Madura dili, Makassar, Malayca (Jawi), Mam, Manksça, Marshallese, Mervedi, Mauritius Kreolü, Çayır Mari, Minang, Nahuatl (Doğu Huasteca), Ndau, Ndebele (Güney), Nepalbhasa (Newari), NKo, Nuer, Oksitanca, Osetyalı, Pangasinan, Papiammento, Portekizce (Portekiz), Pencap (Şahmukhi), Q’eqchi’, Roman, Rundi, Sami (Kuzey), Sango, Santalı, Seyşeller Kreolü, Şan, Sicilya, Silezyalı, Susu, Svati, Tahiti, Tamazight, Tamazight (Tifınagh), Tetum, Tibetçe, Tiv, Tok Pisin, Tongalı, Tsvana, Tülü, Tumbuka, Tuvan, Udmurt, Venda, Venedik, Waray, Wolof, Yakut, Yucatec Maya, Zapotek.
GOOGLE İSMİ NEREDEN GELİYOR?
Google ismi, 1 ve 0’lardan oluşan yazılım sistemini simgeliyor. 1 ve 100 adet 0 rakamının matematik diliyle ifadesi üzerinde biraz oynandıktan sonra bu kelime icat edildi. Google’ın eposta, toplantı düzenleyici, hafıza gibi birçok özelliğinin yanı sıra video devi Youtube’u da bünyesinde barındırıyor.