DOLAR 18,6532 0.04%
EURO 19,7576 0.26%
ALTIN 1.075,970,40
BITCOIN 3214122,17%
Afyonkarahisar

PARÇALI AZ BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şahin, acil eylem planını açıkladı

Şahin, acil eylem planını açıkladı

ABONE OL
26 Eylül 2022 22:58
Şahin, acil eylem planını açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baro’da Birlik sloganıyla yeniden Afyonkarahisar Baro Başkanlığına aday olan Afyonkarahisar Baro Başkanı ve başkan adayı Av. Turgay Şahin ve yönetim kurulu üyeleri gece gündüz aralıksız meslektaşlarını ziyaret ederek seçimde destek istiyorlar.
ANONS SİSTEMİNİN YENİDEN DEVREYE GİRMESİ SAĞLANACAK
Turgay Şahin, göreve yeniden seçilmeleri halinde meslektaşları için 15 maddelik acil eylem planı hazırladıklarını kaydetti. Şahin, “İlk ve önceliğimiz genç avukatlar meclisini kurarak hayata geçirmek. Bununla ilgili çalışmalarımız şimdiden başladı. Avukat Hakları Merkezini yeniden yapılandırmak istiyoruz. Meslektaşlarımızın en önemli sorunlarından birisi zamanında başlamayan mahkemeler, duruşma saatlerini sürekli gecikmesi ve ertelenmesi. Bu konuyu öncelikli olarak çözüme kavuşturmak için bir yönetim kurulu üyemizin tek işi bu konuyu takip etmek ve çözüme kavuşturmak olacak. Bir baro personelimizi buraya tahsis edilecek. Anons sisteminin yeniden devreye girmesi sağlanacak.” dedi.
YARDIMLAŞMA SANDIĞI KURULACAK
Baro Yardımlaşma sandığı kurulacağını açıklayan Şahin, “Afyonkarahisar Yardımlaşma Sandığı kurulacak. Yönetimin kararı ile bütçenin bir kısmı buraya aktarılacaktır. En genç üye ile en yaşlı gönüllü üyelerimizin içinde bulunacağı 5 kişilik karar organının birisi yönetim kurulu üyesi olacak. Diğer ikisini ise kadın hakları komisyonu ile genç avukatlar meclisi belirleyecektir. Bir sonraki genel kurulda temel yönetmeliği belirlenene kadar Avukatlık Kanunu ve mevzuatındaki genel hükümler doğrultusunda yardım koordinasyon merkezi olarak görev yapacaktır.” diye konuştu.
GENÇ AVUKATLAR MECLİSİ KURULACAK
15 maddeden oluşan Acil Eylem Planını açıklayan Şahin, “Mazbata alındıktan sonraki hafta ‘Genç Avukatlar Meclisi’ yönergemiz hazırlanarak genç meslektaşlarımız kurucu genel kurula davet edilecek. Meclisimiz derhal kurularak yönetim organlarını seçmiş olacaklardır. Bu amaçla oluşturduğumuz geçici kurucular kurulu çalışmalarına başlamış olup gecikmeye mahal verilmeyecektir. Mazbata tesliminden sonra baro dergisi ekibimiz bir ay içinde ilk sayıyı çıkartacak ve takip eden her iki ayda bir baro dergimiz yayınlanacaktır. Avukat Hakları Merkezi yeniden yapılandırılacak, sorumlu yönetim kurulu üyesinin başka hiçbir görevi olmayacak ve bu merkezimize bir baro personeli tahsis edilecektir. Duruşmalara zamanında başlamayan, duruşma saatlerinde sürekli gecikme ve erteleme yaşayan, avukatları anons etmeyen veya başka problemler yaratan adliye birimleri sürekli merkezimizin kontrolünde olacak. Günlük tutanak ve veri girişi ile sorun odağı haline gelmiş ve bu halde ısrarlı birimlerin üzerine kararlılıkla gidilecek ve sorunlar kesin bir şekilde çözülünceye kadar kararlı mücadeleye devam olunacaktır. Adliye ve kollukta sorun yaşayan meslektaşlarımızın 24 saat ulaşabilecekleri bir telefon ihdas olunacak, yine her gün 24 saat Baro Başkanına ulaşılabilecektir. Seçimden hemen sonra Baro Yardımlaşma Sandığı kurulacak ve yönetimin kararı ile bütçenin bir kısmı buraya aktarılacaktır. En genç üye ile en yaşlı gönüllü üyelerimizin içinde bulunacağı 5 kişilik karar organının birisi yönetim kurulu üyesi olacak. Diğer ikisini ise kadın hakları komisyonu ile genç avukatlar meclisi belirleyecektir. Bir sonraki genel kurulda temel yönetmeliği belirlenene kadar Avukatlık Kanunu ve mevzuatındaki genel hükümler doğrultusunda yardım koordinasyon merkezi olarak görev yapacaktır.” şeklinde konuştu.
YURT İÇİ VE YURT DIŞI GEZİ PLANLANIYOR
Baro Hizmet binasının boş haldeki iki dükkânından birisinin kafeterya olarak hizmete açılacağını dile getiren Şahin, “Meslektaşlarımızın istifadesine sunulacaktır. Diğer dükkânın mümkün olduğu kadar kısa bir süre içinde tahliyesi sağlanarak kafeteryaya eklenmesi sağlanacaktır. Mesleki eğitim faaliyetleri, genel konu başlıkları yerine meslektaşlarımıza yeni çalışma alanları kazandıracak spesifik konularda yapılacaktır. İnşaat Hukuhu, Sağlık Hukuk, Risk Analizi, Maden Hukuku gibi. Seçim sonuçlarından sonra 31 Aralık tarihine kadar bir yurt içi bir yurt dışı gezi ve bir de piknik organizasyonu yapılacak, piknik ücretsiz olacak, yurt içi gezisinde baro kısmen veya tamamen destek verecek, yurt dışı gezisinde ise ekonomik şartlar düşünülerek hesaplı ve cazip bir lokasyon tercih edilecektir. Takip eden yıllarda her takvim yılında iki yurt içi gezisi, bir yurt dışı turu ve en az bir piknik ve kamp organizasyonu yapılacaktır. Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planında yer alan ve avukatların lehine vaadedilen tüm yenilik ve düzenlemelerin takipçisi olunacak özellikle avukatlık kanunu ve hukuki himaye sigortasının bir an önce hayata geçirilmesi için özel gayret sarfedilecektir. İlimizde bu maksatla çalıştay, konferans veya sempozyum düzenlenecek ve baromuzun öncü rolü devam edecektir. Genç Ofisler uygulamamızda kapasite artırılacak ve ilgili baro katının tamamı bu işe tahsis edilecektir.” ifadelerini kullandı.
CEZAEVİNE SERVİS KONULMASI İÇİN ÇABA GÖSTERİLECEK
Şahin sözlerini şöyle tamamladı: “Kadın Hakları Komisyonumuz ilimizdeki radyo ve televizyon kanalları ile yazılı ve internet medyası ile sıkı bir irtibat içinde olacak, önleyici hukuk anlamında etkili çalışmalara imza atacaktır. Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve çocuk istismarı vakaları tek tek ele alınarak kriminal boyuta ulaşmadan önce hangi aşamalarda sorunun ortaya çıktığı ve derinleştiği analiz edilerek meselelerin adli boyuta uluşmadan ortadan kaldırılması için gerekenler araştırılarak, sadece duruşma takipçisi değil aynı zamanda ve öncelikle vaka takipçisi rol üstlenilecektir. Meslektaşlarımızın duruşmaya yetişememe kaygısını ortadan kaldırmak maksadı ile Duruşma Çağrı otomasyon programının hizmete geçmesi Adalet Bakanlığından talep edilecektir. İlçe temsilcileri ilçe avukatlarımızın seçimi ile belirlenecek bu hususta baro yönetiminin en küçük bir müdahalesi olmayacaktır. İlçelerimizde haftada en az bir gün baro personeli bulunacak, ilçe baro odasının eksikliklerini giderecek ve meslektaşlarımıza hizmet verecektir. Afyonkarahisar Adliyesi ve T Tipi Cezaevleri arasında belediye otobüsü seferlerinin artırılması ve minibüs seferi konulması için teşebbüste bulunuldu. Taksi durakları ile indirim anlaşması yapılacak ve imkânlar el verirse cezaevine servis konulması için çaba gösterilecek.” >> Burcu AYDIN’ın Haberi
Av. Turgay Şahin, 15 maddelik Acil Eylem Planı ve Projelerini açıkladı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.