İlgar, “Afyonkarahisar’da  Yunan Zulmü”nü anlattı

İlgar, “Afyonkarahisar’da Yunan Zulmü”nü anlattı

Afyonkarahisar Belediyesi kültürel yayınlarına bir yenisini daha ekledi. Araştırmacı-yazar Yusuf İlgar tarafından kaleme alınan “Afyonkarahisar’da Yunan Zulmü” isimli kitabın tanıtımı yapıldı

 

Afyonkarahisar Belediyesi olarak çok özel bir eseri daha kente ve tarih dünyasına kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, emeklerinden dolayı araştırmacı-yazar Yusuf İlgar’a teşekkür etti.
“YUNANLILARIN
YAPTIKLARINI BELGELERİYLE İSPATLAYAN BİR ESER”
Eserde Yunanlıların işgal döneminde neler yaptığının apaçık ortaya konduğunu kaydeden Başkan Zeybek, “Yunanlar’ın Afyonkara-hisar’ın işgal döneminde neler yaptıklarını anlatan güzel bir eser. Neler yaşandığını belgeleriyle ispatlayan bir eser. Okuyucuların bilgilenmeleri açısından gerekli bilgileri vereceğinden şüphem yok. Bu vesileyle başta Yusuf İlgar hocamız olmak üzere eserin hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.
BAŞKAN ZEYBEK VE GÜNEK’E TEŞEKKÜR ETTİ
Gazeteniz Kocatepe’nin köşe yazarı araştırmacı-yazar Yusuf İlgar ise eserin hazırlanmasında desteklerini esirgemeyen Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve ekibine teşekkür ederek, “Yunan askerinin batı Anadolu’yu işgali sırasında bazı yerlerde bir yıldan fazla eğlenmişler, bu esnada Türkün toprağına, canına göz dikmekle yetinmemiş, onun haremine girerek namusuna, malına da göz dikmiştir. Bu çalışmamızda da görülecek ki Yunanlıların Afyon-karahisar’a geldiklerinde burada şehir merkezinden, kazalarına, köy ve kasabalarına kadar uğradıkları her yer, her canlısı, her taşı Yunan zulmüne tanıklık edecektir. Yunanlılar tarafından yakılan evlerin, dükkânların, cami ve mescitlerin, okulların yanı sıra zorla gasp edilen yiyecek ve içecekler, hayvanların, diğer taraftan ırza geçilen kızlarımızın, kadınlarımızın sayısı ne kadardır? Bu kadın ve kızlarımızın ise bizce masumiyetleri aşikârdır. Çalışmamıza işgal fotoğraflarının büyük bir kısmını temin eden Hasan Tahsin Günek Bey’e içtenlikle şükranlarımı sunarım. Bu düşünceyle çalışmamızı gelecek nesillere ak-tarılmasına önem vererek titiz çalışmalarıyla eserin basımını gerçekleştiren Belediye Başkanımız Meh-met Zeybek’e te-şekkür ederim.” ifadelerini kullandı. >> Kocatepe Haber Merkezi

 

“AMACIMIZ GERÇEKLERİ
BİLEREK GELECEĞE BAKMAK”
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, eserin sunuş yazısında okuyuculara şöyle seslendi: “Afyonkarahisar’ın tarihi ve kültürü binlerce yıl öncesine varmaktadır. Belediye Başkanlığı olarak yöremizin tarihine, kültürüne sahip çıkarak bilinmeyenleri aktarmak asli görevlerimizdendir. Bu düşünceyle önceki başkanlarımızın döneminden itibaren pek çok inceleme, araştırma, şiir kitabı vs. neşredilmiştir. Anadolu, ilk medeniyetlerden itibaren pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Son sahipleri ise Türklerdir. Büyük Selçuklardan Anadolu Selçuklarına, oradan Osmanlıya ev sahipliği yapan Anadolu’nun Mondros anlaşmasıyla topraklarının büyük bir kısmı işgal edilmiştir. Batıda İngilizler, İtalyanlar, Yunanlılar; güneyde Fransızlar, kuzeyde Ruslar, Ermeniler vs. güçler Türkü, Kürdü, Çerkezi, Abazası, Romeni, göçmenini bir kaşık suda boğmak üzere harekete geçerek büyük güçlerle gelmişlerdir. Ancak karşılarında silahlarının çoğu elinden alınmış, vatansever, ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum, yeter ki toprağım düşmen çizmeleriyle çiğnenmesi, bayrağım inmesin, ezanım susmasın diyen yaşlısı genci, çoluğu çocuğu, kadını erkeğiyle top yekûn bir mücadele içerisine girmiştir. İşgale uğrayan Anadolu’nun verimli topraklarından düşman, Kuvâ-yı Milliye tarafından geri püskürtülmüştür. İşgale uğrayan şehirlerimizden birisi de Afyonkarahisardır. Şehri 1921-1922 yıllarında yaklaşık on dört aylık işgal günlerinde Yunanlılar, Türklere pek çok zulüm vs. haksızlık yapmıştır. Bu bağlamdan olmak üzere İnsanlar öldürülmüş, sakat bırakılmış; evler, dükkânlar, eğitim yapıları, dini yapılar yakılmış, hayvanları, yiyecekleri gasp edilmiş; en acısı masum olan kızlarımız, kadınlarımızın ırzına geçilmiş; Yunanistan’a esir götürülenlere ise olmadık işkenceler yapılmıştır. Kısaca belirttiğimiz bu hususları dile getirerek kaleme alan araştırmacı, yazar Uzman Yusuf İlgar’ın “Afyonkarahisar’da Yunan Zulmü” ismiyle, Başkanlığımız döneminde ikinci yayınımız olarak yayımlamanın özellikle gelecek nesiller için faydalı bulmaktayız. Amacımız komşularımızla olan dostane ilişkileri bozmak değildir. Bilakis gerçekleri bilerek, geleceğe bakmaktır. Zira dostuz diyen komşularımızın geçmişte pek çok zulmünü bu millet yaşamıştır. Batıda Yunan zulmü, doğuda Moskof zulmü, Ermeni zulmü bunlardan bir kaçıdır. İnsanların dostane yaşamaları, yaşananları genç nesillere öğretmek, gelecek kuşakların da okuyarak ders çıkarmaları arzusuyla kitabın yazarını böylesi bir çalışmayı ortaya çıkarmasından dolayı kutluyor, teşekkür ediyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi