“İşsizle esnaf desteklenmeli, acı reçeteyi önce iktidar kullanmalı”

“İşsizle esnaf desteklenmeli, acı reçeteyi önce iktidar kullanmalı”

SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, pandemi sürecinde sıkıntı içerisinde olan işsiz kalanlara ve esnafa destekler verilmesi gerektiğini belirtti. İktidara çağrıda bulunan Arslan, “Hepimiz aynı gemide isek önce acı reçeteyi kendiniz kullanın, çünkü vatandaşımız zaten kullanıyor” dedi
Saadet Partisi (SP) Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan dün öğlen partide düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.
“GRİPLE KOVİD-19 ARASINDAKİ FARKLAR NELER?”
Sonbahar mevsimi sonunda ani sıcaklık değişikliği ile vücut direncinin düştüğünü dile getiren Arslan, “Ani sıcaklık düşüşü sonucunda hastalık ortaya çıkmaktadır. Hepimizin hatırlayacağı gibi her yıl bu zamanlarda grip sayısında artış olmakta idi. Çevremizde gördüğümüz çoğu insan grip olurdu ve kimse bunu yadırgamazdı. Şimdi Kovid-19 çıktı. Herkes tedirgin oldu, herkese bir korku pompalanıyor. Bakanlığın açıklamalarında hep vurgu yapılan bir husus var; hasta sayıları artıyor. Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya şunu sormak istiyorum; daha önceki yıllarda da hep yaşadığımız mevsimsel grip ile Kovid-19 arsındaki farklar nelerdir? Bu yıl yaşanan mevsimsel grip sayısı kaçtır? Mevsimse grip ile hayatını kaybeden var mıdır? Var ise kaç kişidir? Mevsimsel grip ile Kovid-19’u karşılaştırırsak ölüm oranları nasıldır?” dedi.
“ESNAFA İŞSİZ KALANLARA DESTEK VERİLMELİ”
Virüs tedbirleri adı altında bazı yasaklar açıklandığını kaydeden Arslan, “Açıklanan yasaklarla pek çok esnaf ve bu işyerlerinde çalışan pek çok işçi işsiz kaldı. İktidar tedbirleri alırken bu insanların ekonomik durumlarını göz ardı etmemelidir. Kapatılan ve kısıtlama getirilen işyerlerindeki insanımıza destek sağlamalıdır. 15 Mart 2020 tarihinde okulların kapanmasıyla birlikte işsiz kalan öğrenci servisi esnafı ve okul kantini işleticileri de mutlaka desteklenmelidir. Bu bağlamda kredi ödemeleri ertelenmeli, SGK prim ödemeleri devlet tarafından karşılanmalıdır. Esnafa faizsiz krediler verilmelidir. Kredilerin ödemesi uzun bir zamana yayılmalıdır. Kira, elektrik, doğalgaz gibi faturalar ile mutfak masraflarını karşılayabilmesi için hibe desteği verilmelidir.” diye konuştu.
“2021 YILI BÜTÇESİ PANDEMİ BÜTÇESİ OLMALI”
“Denilebilir ki; bu kadar desteğin maliyetini devlet nereden karşılayacak? Bu maliyeti karşılayabilmek için, bütçe görüşmelerinin yapıldığı bu günlerde, 2021 yılı bütçesini ‘Pandemi Bütçesi’ ilan edilsin.” önerisinde bulunan Arslan, “Bu yıl bütçeyi vatandaşımızı destekleyecek şekilde planlayın. Saray yapmaktan, lüks arabalar almak ve kiralamaktan vaz geçin. Yol yapımını, köprü yapımını bırakın. Hızlı tren yerine yavaş tren ile gidelim. Yaptığınız yol ve köprüler netice itibarı ile insan içindir. Üstünde yolculuk yapacak insan olmaz ise yaptığınızın bir anlamı olmaz. Bu yüzden üretim yatırımları olmayan bütün yatırımlardan bir yıl için vazgeçin. Sosyal hizmet yatırımlarını vatandaşa destek için planlayın ve uygulayın.” şeklinde konuştu.
“VATANDAŞ ACI REÇETEYİ ZATEN KULLANIYOR”
Orhan Arslan, iktidarın dile getirdiği acı reçeteyi önce bütçeye, sonra kamu kurumlarına uygulaması halinde vatandaşa uygulamaya gerek kalmayacağını belirterek şunları kaydetti: “Günde 10 milyonu aşan saray masrafları azaltılırsa, on binlerce lüks makam araçları azaltılırsa, özel uçakların sayısı düşürülürse, kısaca israfın önüne geçilebilirse acı reçeteye ihtiyaç kalmaz. Rüşvet ve yolsuzluk bitirilirse acı reçeteye ihtiyaç kalmaz. İhaleler şeffaf yapılırsa acı reçeteye ihtiyaç kalmaz. Kaynaklar ehil kişiler tarafından, üretime yatırılırsa acı reçeteye gerek kalmaz. Bugün söz konusu olan acı reçete, iktidarın bu uygulamaları yerine getirmemesinden kaynaklanmaktadır. ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek lüks ve şatafatla israfın üst seviyelerine çıktılar. ‘Paramız var ki alıyoruz’ diyerek üretimi azalttılar. ‘Babalar gibi satarız’ diyerek kar edeni de sattılar. Şimdi de acı reçeteden söz ediyorlar. Hepimiz aynı gemide isek önce acı reçeteyi kendiniz kullanın, çünkü vatandaşımız zaten kullanıyor. Ülkemizin çözülemeyecek hiçbir probleminin olmadığını, sorunun ehil olmayan kadrolarda olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum.” Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi