Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kapsam Geçerliliği Nedir

Başarı testlerinde ise kapsam geçerliliğinin daimi önceliğe sahip olduğu bilinmektedir.

Kapsam Geçerliliği Nedir

 

kapsam gecerliligi nedir
Eğitim bilimleri alanında kapsam geçerliliği çok önemli bir yer tutmaktadır. Kapsam geçerliliğinde ölçme aracında ölçülmek istenen konular hedef alınmaktadır. Kapsam geçerliliğinde ölçme aracı tarafından ölçülmek istenilen konuların hedef davranışları veya özelliklerini tam olarak örneklemesi ve temsil etmesi olarak tarif edilebilir. Başarı testlerinde ise kapsam geçerliliğinin daimi önceliğe sahip olduğu bilinmektedir.

Kapsam Geçerliliği Nedir, Nasıl Hesaplanır Kapsam Geçerliliği Örnekleri…

Kapsam geçerliliği, başarı testlerine özel olarak uygulanmaktadır. Uygulanan başarı testlerinde kapsam testlerinin yüksek olması beklenmektedir. Kapsam geçerliliği, bir testin ve bu testte yer alan her maddenin amaca ne ölçüde hizmet ettiğiyle ilgilenmektedir. Kapsam geçerliliğinin hesaplanması için ise bir madde için gerekli görüşünü savunan uzmanların sayısının, toplam uzman sayısına bölünmesiyle bulunmalıdır.
Kapsam geçerliliğinde özellikler, konular, hedefler ve davranışlar tam olarak temsil edilmelidir. Kapsam geçerliliği terimi özellikle eğitim bilimleri alanında karşılaşılmakta olan bir terimdir.  Bir sınav testinin ölçmek istediği konular kapsam olarak bilinmektedir.

Kapsam Geçerliliği Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kapsam geçerliliğinin hesaplanmasında ise kapsam geçerlilik indeksinin herhangi bir madde için gerekli olduğunun hesaplanması gerekmektedir. Kapsam geçerliliği özellikle başarı testlerinde oldukça önemli bir role sahip olarak ifade edilebilir. Ölçek geliştirme çalışmalarında kullanılmakta olan kapsam geçerliliğinde konular, özellikler, hedefler ve davranışlar tam olarak temsil edilmelidir.

Kapsam Geçerliliği Örnekleri

Uygulanan bir testteki kapsam geçerliliği ise, testte bulunan toplam maddelerin ölçülmesi gereken davranışı ve konunun içeriğini örnekleme derecesine bağlıdır. Aynı zamanda testte bulunan her maddenin ölçmek istediği her bir maddenin ölçmek istediği davranışı ne derece iyi ölçtüğüne bağlı olduğu söylenebilir. Kapsam geçerliliği, bir bütün olarak testin ve testte bulunan her bir maddenin amaca ne derece hizmet ettiğinin bir ölçütü olarak ifade edilebilir.