Karavancılar tanıtım turuyla Frig Vadisi’ni gezdi

Karavancılar tanıtım turuyla Frig Vadisi’ni gezdi

Afyonkarahisar’da kamp ve karavan turizmini yaygınlaştırmak için Vali Gökmen Çiçek’in öncülüğünde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Bir Tutkudur Kamp ve Karavan Derneği işbirliğinde İhsaniye Ayazini Kırsal Turizm Köyü’nde “İnfo Tur” programı gerçekleştirildi

 

15 karavan ile Afyonkarahisar’a gelen Bir Tutkudur Kamp ve Karavan Derneği, ilk olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hizmet binası önündetoplandı. Zafer Meydanı’na karavanlarla kortej eşliğinde hareket eden Karavancılar daha sonra Frigya Ayazini Kırsal Turizm Köyü’nde konaklanacak alana ulaştı. Karavancılara Ayazini Köyü, Bayramaliler, Antik Yol ve Sarıcaova yakınlarındaki Kolankaya Şehitliği gibi tarihi yerler gezdirildi.
“AYAZİNİ TÜRKİYE’NİN EN
ÖNEMLİ TURZİM MERKEZLERİNDEN BİRİ HALİNE GELECEK”
Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, karavancıların 3 bin yıllık tarih içerisinde çok güzel 2 gün geçireceklerini söyledi. Afyonkarahisar’ın en önemli tarihi ve doğal destinasyon turlarından biri olarak Afyonkarahisar Valiliği’nin Ayazini’ni belirlediğini kaydeden Boztepe, bu çerçevede hem tanıtım faaliyetleri, hem de bölgenin turizme kazandırılması açısından ciddi yatırımlar yapılmaya başlandığını kaydetti. Ayazini Karşılama Merkezi Projesi’nin yapılması, bölgenin elden geçirilmesi ve sokak sağlıklaştırması konusunda Kültür Müdürlüğü’nün ciddi çalışmaları olduğunu aktaran Boztepe,”Eskişehir Kültür ve Tabiat Komisyonundan da bu projeler geçti. Ümit ediyoruz ki; kısa zamanda ihalelerini yapıp, 2021’in Mayıs ayı itibariyle Ayazini hem ülkemize hem Afyonkarahisar’ın en önemli turizm merkezlerinden biri haline getirme konusunda adımları atmış olacağız.” dedi.
“AFYONKARAHİSAR
PEK ÇOK MEDENİYETE
EV SAHİPLİĞİ YAPTI”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır da Afyonkarahisar’ın pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış zengin kültürü olan bir il olduğuna dikkat çekti. Bu medeniyetlerin içerisinde Hitit, Frig, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğu bir medeniyet harmanının görüldüğünü ifade eden Tanır, “Bir Tutkudur Kamp ve Karavan Derneğinin iş birliğinde Ayazini’den başlayan Frig Vadisi’nin bir bölümünü kapsayan aynı zamanda Emirdağ’daki Amorium Antik Kentini içine katan bir tanıtım info tur yaptık.” şeklinde konuştu.
Bir Tutkudur Kamp ve Karavan Derneği Başkanı Hayriye Yıldız, kamp ve karavancılığın geliştirilmesi, Afyonkarahisar’ın tanıtılması için info tur olarak Afyonkarahisar’da olduklarını kaydetti.
>> Kocatepe Haber Merkezi

 

Kamp ateşi yakıldı

 

Afyonkarahisar’da, alternatif turizm çeşitlerinden kamp ve karavancılığı geliştirmek için düzenlenen organizasyonda kamp ateşi yakıldı. Frig Vadisi’ndeki Ayazini Kırsal Turizm Köyü’nde konaklayan karavancılar, info turun ilk gününde, tanışmak amacıyla yakılan kamp ateşi etrafında bir araya geldi.
Vali Yardımcısı Nurullah Kaya, ülkede devam eden salgın dolayısıyla tanışmayı çok dar kapsamda tuttuklarını belirterek, kurallara uydukları için misafirlere teşekkür etti

 

Amorium Antik Kenti’ni gezdiler

 

Karavancılar, tarihi Frig Vadisi’nin ardından kentteki ikinci günlerinde Emirdağ İlçesi’ndeki Amorium Antik Kenti’ni gezdi. İnfo tur organizasyonun ikinci gününde kamp ve karavan tutkunu 30 kişi, Emirdağ İlçesi’ndeki tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi