Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kargo SMS’ine Dikkat! Dolandırıcılık Uyarısı

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, X hesabı üzerinden siber dolandırıcılık hakkında önemli bir paylaşımda bulundu.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele

CİB (Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı) DMM (Dezenformasyonla Mücadele Merkezi), SMS yoluyla yapılan kargo dolandırıcılığına karşı vatandaşları uyardı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“SMS yoluyla gönderilen, ‘Kargonuz adres nedeniyle gönderim merkezine iade edilmiştir, tekrar gönderilebilmesi için lütfen adresinizi güncelleyin.’ mesajı, siber dolandırıcılık yöntemidir. Kargo şirketleri genellikle adrese yeniden gönderim için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Kargonun ulaştıramadığı durumlarda, teslim edilemediği yönünde bir mesaj gelmektedir.”

‘Sahte sipariş numaraları resmi ekranlardan kontrol edilmelidir’
DMM, dolandırıcıların kargo takibi ile ilgili SMS’lerinde genellikle sahte sipariş numaraları kullandığını ve bu numaraların resmi hesaplarda bulunan sorgulama ekranlarından kontrol edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, SMS dolandırıcılığına maruz kalmamak için şüpheli mesajlara itibar edilmemesi ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması gerektiği vurgulandı.