DOLAR 16,6455 0.69%
EURO 17,6406 0.59%
ALTIN 977,680,93
BITCOIN 351171-2,10%
Afyonkarahisar
16°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Öğrencilerin %16’sı obez – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
21 Ocak 2011 13:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrencilerin %16’sı obez

Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi tarafından ilköğretim çocuklarına yönelik Obezite Taraması Programı, seçilen 2 pilot ilköğretim okulunda tamamlandı. Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencisi 106 çocuğa, obezite taraması yapıldı. Tarama sonucunda 18 obez, 10 fazla kilolu, 5 düşük kilolu öğrenci tespit edildi. Öğrencilere Diyetisyen Ebru Adadıoğlu tarafından, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve el hijyeni hakkında eğitim verildi

Vücutta fazla miktarda yağ dokusu birikmesiyle tanımlanan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan obezite ile mücadelenin, gerçekte pek çok hastalıkla mücadele anlamına geldiği belirtildi. İl Sağlık Müdürlüğü’nden gönderilen açıklamada, obezitenin; kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırladığı, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekildi. Açıklamada; “Bu sebeple obezite ile mücadele ülkemizin geleceği için büyük önem taşımaktadır. Yaşam kalitesini düşüren ve tüm dünyada hızla artan hastalıklardan bir tanesi olan obezitenin önlenmesine yönelik bilimsel ve politik kararlılığın oluşturulması ve sektörler arası işbirliği ve eşgüdümün güçlendirilmesi amacıyla ilgili tüm kuruluşların katılımıyla ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’ hazırlandı. Bu kapsamda diğer illerde olduğu gibi ilimizde de çeşitli kampanyalar ve eğitimlerle konuya dikkat çekiliyor. İlimizde seçilen 2 ilköğretim okulunda yapılan obezite taraması ve anket uygulamalarıyla okullarımızdaki öğrencilerin şişmanlık ve zayıflık durumlarını belirlenerek, risk grubuna girenlerin tedavilerinin yapılması ve izlenmesi için sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeleri yapılıyor. Sonuçta yetişkinlik dönemlerinde karşımıza çıkacak birçok hastalığın önlemi böylelikle çocukluk çağında alınmış oluyor. Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi tarafından ilköğretim çocuklarına yönelik Obezite Taraması Programı, seçilen 2 pilot ilköğretim okulunda tamamlandı. 18-19 Ocak 2011 tarihinde Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencisi 106 çocuğa, obezite taraması yapıldı. 18 Obez, 10 fazla kilolu, 5 düşük kilolu öğrenci tespit edildi. Öğrencilere Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni Ebru Adadıoğlu tarafından, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve el hijyeni hakkında eğitim verildi. Eğitimin sonunda Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan ‘İlköğretim Çocuklarında Egzersiz Programı’ videosu izletilerek, birlikte uygulama yapıldı. Sağlıklı Beslenme Eğitimleri Programı kapsamında diğer merkez köy ve kasaba ilköğretim okullarında da eğitimlere devam edilecek. (Kocatepe)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.