Sabancı Vakfı’ndan Afyon’lu kadınlara büyük destek

Sabancı Vakfı’ndan Afyon’lu kadınlara büyük destek

Sabancı Vakfı Hibe Programlarına başvuran Afyonkarahisar İş Kadınları Derneği’nin “Gücümün Farkındayım, İşimin Başındayım” projesi, 58 ilden yapılan 254 proje başvuru içerisinden kabul edilen 8 proje arasında yer alarak hibe almaya hak kazandı

 

Sabancı Vakfı Hibe Programları 14 yıldır kadın, genç ve engellilerin eşit fırsatlara sahip olmalarını ve topluma aktif katılımlarını destekliyor. Bu kapsamda, Afyonkarahisar’da mermer sektöründe çalışan kadınlara yönelik önemli bir proje hayata geçiyor. “Gücümün Farkındayım, İşimin Başındayım” projesi tanıtım toplantısı dün sabah Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) gerçekleştirildi. Toplantıya; Baro Başkan Yardımcısı Av. Gönül Ar Güngör, AKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belkıs Özkara, ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, Afyonkarahisar İş Kadınları Derneği (AFİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Samiye Hancıoğlu ve dernek üyeleri katıldı.
“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ
ETKİLERİ AZALTILACAK”
Toplantının açılış konuşmasını AFİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Samiye Hancıoğlu, derneğin kurulduğu 2015 yılından bu yana topluma faydalı olan projelere imza atıldığını kaydederek , “Gücümün Farkındayım, İşimin Başındayım projesiyle toplumumuzda erkek işi olarak görülen mermer sektöründe çalışan kadınlara, çalışma hayatındaki hakları ve kadının güçlendirilmesi teması çerçevesinde eğitimler verilecektir. Bu eğitimlerle toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kadınlar üzerinde oluşturduğu ve bir süre sonra kadınların da bunu içselleştirdiği cam tavan sendromunun etkilerinin azaltılması hedeflenmektedir. Ayrıca projemizde yürütülecek yaygınlaştırma faaliyetleri sayesinde, sadece Afyonkarahisar’da değil, mermer sektörünün yaygın olduğu Ege Bölgesi illerinde de toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında farkındalık ve duyarlılık oluşturulacaktır. Böylece sektörde kadın istihdamının artması ve sürekliliği için destek mekanizmalarının oluşmasına katkı sağlanacaktır.” dedi.
“KADIN İSTERSE
HER SEKTÖRDE ÇALIŞABİLİR”
Söz konusu proje ile Afyonkarahisar’ın lokomotif sektörlerinden biri olan mermer sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliğinde farkındalığı hedeflediklerini anlatan Hancıoğlu, “Böylece kadınların isterlerse kendilerini geliştirerek her sektörde çalışabilecekleri algısın yaygınlaşacak. Kadınların istihdamda kalmaları için destek mekanizmalarının artacak olması, kadınların mermer sektöründe kariyer planları yapabilecek olmaları ve yeni iletişim ağlarının kurulması da bizleri heyecanlandırmaktadır.” diye konuştu.
“58 İL 254 PROJEDEN
AFYON’UN SEÇİMİ ÖNEMLİ”
ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, “Gücümün Farkındayım, İşimin Başındayım” projesinin Sabancı Vakfı tarafından 58 ilden 254 proje içinde desteklenmeye değer görülmesinin önem taşıdığını söyledi. Türker, “Projede mermer sektörünün seçilmesi isabetli olmuş. Mermer sektörü, erkek egemen bir çalışma alanı görünse de son zamanlarda kadınların da bu sektörde çalıştığını görmekteyiz. Mermer sektöründe aylık 18 ilâ 20 milyon dolar arasında ihracatımız bulunmaktadır. Biz Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu tür girişimleri destekliyoruz. Odamıza düşen her ne görev var ise, yerine getirmeye hazırız. Yapılan çalışmanın sektöre de büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Bu proje sonucunda elde edilen verilerin kamuoyuna açıklanmasında fayda olduğu kanaatindeyim.”şeklinde konuştu.
“PROJE İLE EĞİTİM MODÜLLERİ OLUŞTURULACAK”
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belkıs Özkara toplantıda yaptığı değerlendirmede AKÜ’nin her zaman bu tür çalışmaları desteklediğini ifade ederek şunları kaydetti: “AFİKAD, çalışan kadınlarımızı desteklemek amacıyla kuruldu. Kuruluş amacının da bir gereği olarak çalışan kadınların daha güçlü olması, daha fazla istihdama katılması ile ilgili çalışmalar yapmak durumunda. Bir fikir alışverişi sonucunda mermer sektöründeki kadınlar için proje hazırlanmasının doğru olacağını düşündük. Biz bu proje ile eğitim modülleri de oluşturacağız. Bana ve üniversitemize düşen görev, araştırma sorularının hazırlanması ve eğitim süreçleri ile ilgili çalışmalar. Biz çalışmalarımıza başladık.”
“BARO HAKLAR BAŞLIĞINDA
EĞİTİMLER VERECEK”
Baro Başkan Yardımcısı Av. Gönül Ar Güngör toplantının son konuşmasını yaptı. Sabancı Vakfı tarafından desteklenen, Afyonkarahisar İş Kadınları Derneği tarafından hazırlanan anlamlı projenin ortağı ve bir parçası olmaktan gurur duyduklarını kaydeden Güngör şöyle konuştu: “Projenin amacı, mermer sektöründe daha fazla kadının iş hayatına dâhil olması, kariyerlerinde yükselmeyi hedeflemelerinde destek olunması, kadınların hakları konusunda farkındalıklarının artırılmasıdır. Bu proje çerçevesinde Afyonkarahisar Baro Başkanlığı olarak değerli kadınlarımıza ihtiyaç analizleri neticelerinde ‘haklar’ başlığı altında eğitimler vereceğiz. Kadınlarımıza ulaşacak eğitimler ile farkındalık oluşturulacak ve bu durum bir kelebek etkisine dönüşecektir.”
EĞİTİM BAŞLIKLARI
İHTİYAÇ ANALİZİ VE HAKLAR
AFİKAD tarafından hazırlanan“Gücümün Farkındayım, İşimin Başındayım” projesi kapsamında mermer sektöründe çalışan 120 kadına yönelik ihtiyaç analizi anketi uygulanacak. İhtiyaç analiz sonuçlarına uygun olarak eğitim modülleri hazırlanacak. 120 kadın arasından 15 öncü ve 45 çekirdek eğitmen kadın belirlenerek, eğitimler verilecek. Projenin tanıtımı, yaygınlaştırılması için el broşürleri hazırlanacak, sosyal medya hesapları kullanılacak. Tüm çalışmalar sonunda düzenlenecek bir çalıştay ile “Mermer Sektöründe Kadın-Afyonkarahisar 2020” raporu yayınlanacak. ATSO, AKÜ ve Baro Başkanlığı ortaklığında gerçekleşecek proje kapsamında eğitimler AKÜ ve Baro Başkanlığı tarafından verilecek. ATSO’da mermer sektörüne yönelik büyük bir çalıştaya ve proje süresince verilecek eğitimlere ev sahipliği yapacak.
>> Ali Fuat GÜÇLÜER’in Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi