Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Sağlık Çalışanları TÜİK Rakamlarını Kabul Etmiyor”

Genel Sağlık-İş İl Temsilcisi İsmail Sayın, kamuda çalışan sağlık ve sosyal hizmet çalışanların TÜİK’in açıkladığı rakamları kabul etmediğini söyledi

Genel Sağlık-İş İl Temsilcisi

Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş) Afyonkarahisar İl Temsilcisi, bugün öğlen Afyonkarahisar Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.


“ÇALIŞANLAR AĞIR VE ZORLU YAŞAMA MAHKÛM EDİLDİ”
Genel Sağlık-İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi İsmail Sayın, Türkiye’deki ağır ekonomik kriz koşullarının günden güne ağırlaştığını, TÜİK’in enflasyonu gerçekte olduğundan daha düşük göstermeye devam ettiğini ifadem etti. Sayın, “Acı gerçek ise tepeden söylenen yalanlarla bastırılmaya çalışılmaktadır. İktidar ve TÜİK eliyle milyonların boğazı sıkılmakta adeta nefessiz bırakılmaktadır. AKP iktidarında uzun yıllar görev yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugünkü tablonun sorumlularından biridir. Bugün kamu harcamaları adı altında yurttaşlara pazarlanan tasarruf genelgesi göz boyamaktan öteye gitmemektedir. Ülke kaynaklarını dev holdinglere, teşviklerle sermayeye ve vergi sıfırlamalarıyla yandaş firmalara aktaranlar; krizin acı faturasını asgari ücretliye, esnafa, kamu emekçisine, emekliye ve dar gelirliye ödetmektedirler. 7. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde AKP iktidarının yandaşı kamu emekçisini masada satan yandaş konfederasyon yüzünden, 2024 yılı ilk altı ay için yüzde 15, ikinci altı ay için yüzde 10, 2025 yılı için ise ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 zam kabul edilmiştir. Çalışanlar ağır ve zorlu yaşama mahkûm edilmiştir. O gün memur ve memur emeklisinin insan onuruna yaraşır adil ücret hakkı göz göre göre gasp edilmişti. Ne yazık ki bugün de kamu çalışanlarına zam olarak sunulan, oranlar hiçbir yarasına merhem olmayacaktır. Bugün açıklanan oranlarla tüm halkımız enflasyona yenik düşmüştür. Bir kez daha aynı tablo yaşanmış kamu çalışanları ve milyonlarca çalışan enflasyona ezdirilmiştir.” dedi.
“MAAŞLAR MARKET KASASINDA ERİYOR”
Son dönemde peş peşe gelen zamların, memuru ve emekliyi daha da zorlayacağını ifade eden Genel Sağlık-İş İl Temsilcisi İsmail Sayın, “Yüzde 38’lik elektrik zammı Haziran 2024 enflasyonunda dikkate alınmayacak ancak zam 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecektir. Emekliler ve memurlar 6 ay boyunca yüzde 38’lik elektrik zammını ödeyecek ama bu hile nedeniyle zam oranı gelirlere yansımayacaktır. Akaryakıta gelen ÖTV zammı, kira zam oranının yüzde 65.07 e çıkartılması yaşadığımız acı gerçekler iken Temmuz’dan sonra aralıksız şekilde doğalgaza, elektriğe, suya, gıda maddelerine, hijyen ürünlerine ve ulaşıma zam gelmeye devam edecektir. Siyasi iktidar görev yaptığı 22 yıllık sürede adeta mutfaklarımızı, dolaplarımızı ve ceplerimizi bizimle birlikte yakmaya ant içmiştir. Kamu emekçilerinin sorunlarının yüzdelik ve ek zamlarla çözülmesi mümkün değildir. Çünkü maaşlar market kasasında eridiği gibi ev kirasına karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Konfederasyonumuzun araştırmasına göre son altı aylık enflasyon yüzde 30,3 artarken Haziran ayı enflasyonu yüzde 3,3, son bir yıllık artış ise yüzde 96 olmuştur. Haziran ayı açlık sınırı 20 bin 574 liraya, yoksulluk sınırı ise 61 bin 417 liraya yükselmiştir. Bizlerin hesapları ile TÜİK hesaplamaları arasında dağlar kadar fark vardır.” diye konuştu.
“YAŞANAN ENFLASYON KONTROL EDİLEMEZ HALDE”
Genel Sağlık-İş İl Temsilcisi İsmail Sayın, sözlerini şöyle tamamladı: “ENAG, Haziran ayında yüzde 4,27 açıkladığı enflasyonu son 12 aylık artışını ise yüzde 113.08 olarak 6 aylık enflasyon farkını da yüzde 41,16 olarak açıklamıştır. TÜİK’in Haziran’da hayal ürünü aylık yüzde 1.64, yıllık yüzde 71.60, 6 aylık yüzde 24,73 enflasyon farkı hesabıyla yine milyonların ekmeğiyle oynanmıştır. Temmuz’da memur ve memur emeklilerinin maaşı yüzde 19,3, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı yüzde 24,73 zamlanacaktır. Asgari ücretli çalışanlar ile kök aylığı düşükte kalan emekliler yüzde 0 zam alacaklardır. TÜİK eskiden enflasyon sepetini açıklarken sepetteki kalemleri ve ağırlıklı oranlarını da açıklıyordu ancak şimdi açıklamamaktadır. Hatalı enflasyon oranları açıklayarak yıllardır milyonlarda güvensizlik yaratmış verileri saklayarak da hukuka aykırı hareket etmektedir. Genel Sağlık-İş olarak siyasi iktidara sesleniyoruz. AKP iktidarı, hangi adımları atarsa atsın, rakamları ne kadar değiştirirse değiştirsin yaşanan enflasyon kontrol edilemez bir hal almıştır. Memur ve memur emeklisi her geçen gün yüksek enflasyon karşısında ezilmekte en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma getirilmiştir. Kamu çalışanlarına zam olarak sunulan, altı aylık enflasyon farkının zam olmadığını haykırıyoruz. TÜİK’in uydurulmuş enflasyon oranlarını ve buna göre belirlenen maaş artış zamlarını kabul etmiyoruz. Bu maaş artışları ve yaşam şartları emekçiyi diri diri mezara gömecek politikalardır. İstedikleri sırtımıza yükledikleri zamlarla beraber sessiz sedasız mezara girmemizdir. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak bu sefil yaşam koşullarını kabul etmiyoruz. Hakkımızı alana kadar emeğimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz.”