Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sanayi İşletmeleri 30 Nisan’a Kadar 2023 Cetvellerini Verecek

İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, sanayi işletmelerinin 2023 yılına ait Yıllık İşletme Cetvellerini e- Devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda 30 Nisan 2024 tarihine kadar vermeleri gerektiği bildirildi

İl Sanayi ve Teknoloji

İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 2’nci maddesi gereğince sanayi işletmelerinin sanayi siciline kayıt edilmesi ve sanayi sicil belgesi almalarının zorunlu olduğu ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sanayi Sicil Belgesi alan işletmeler aynı Kanunun 5’inci maddesine göre her yıl vermek zorunda oldukları bir yıllık faaliyetlerini gösteren yıllık işletme cetvellerini takvim yılı sonundan itibaren en geç dört ay içinde bildirmek zorundadır. Bu nedenle 30 Nisan 2024 tarihi mesai bitimine kadar söz konusu işletmeler bağlı bulundukları Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine bildirmek işletme cetvelini bildirmek zorundadırlar. Bu çerçevede sanayi siciline kayıt olan işletmelerin 2023 yılına ait Yıllık İşletme Cetvellerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yayımlanan SGM 2014/11 nolu Tebliğin 11 ‘inci maddesi uyarınca e- Devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir. Bu itibarla söz konusu zorunluluğu yerine getirmeyenlere aynı kanunun ilgili maddeleri uyarınca 2023 yılı için belirlenen 8,322.00 TL İdari Para Cezası uygulanacağından ilgililerin cezai müeyyideye maruz kalmamaları açısından yıllık işletme cetvellerini 30 Nisan 2024 tarihine kadar vermeleri önem arz etmektedir. Sanayi işletmeleri tereddüt edilen hususlarda bizzat İl Müdürlüğü Sanayi Sicil birimine müracaat edebilir veya (444 61 00) nolu telefondan bilgi ve yardım alabilirler.”