Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Sinanpaşa’da kanalizasyon inşaatından tarihi heykel çıktı

Sinanpaşa’da kanalizasyon inşaatından tarihi heykel çıktı


Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesi, Bahçelievler Mahallesi’nde tescilli Sinanpaşa Höyüğü’nün güneybatısında, Sinanpaşa Belediyesi’nce yapılan kanalizasyon çalışması esnasında tarihi bir heykel bulundu.
Kazıdan çıkan heykel nedeniyle çalışma durdurularak Kaymakamlık, Emniyet ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bildirildi. Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü uzmanlarınca alanda inceleme yapıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü birimi Müze Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan incelemede alanın Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait arkeolojik bir yerleşim alanı olduğu tespit edildi.
Heykelin Müze Müdürlüğü’ne taşındığını belirten Afyonkarahisar il Kültür ve Turizm Müdürü Mahmet Tanır, “Ayrıca söz konusu alanın tesciline ilişkin dosya hazırlanarak Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne iletilecektir. Kanalizasyon çalışması Kurul Kararı alınıncaya kadar ki süreçte durduruldu. Konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile valilik makamı bilgilendirildi” dedi.
Kanalizasyon kazısında bulunan tarihi heykel ile ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, “Heykel yaklaşık 1 metre uzunluğunda olup baş ve diz altından eksik olduğu görüldü. Söz konusu kırıklar eski olup parçaları bulunamamıştır. İlk verilere göre Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen heykelin muhtemelen Apollon olduğu düşünülmüştür” dedi.
İl Müdürü Mehmet Tanır “İlimizin medeniyetlerin beşiğidir. O medeniyetin izleri yani sosyal yaşantısı, ekonomisi ve kültürü bir tarihsel yapı, bir heykel, kap, gündelik hayatta kullanılan iş aleti olarak ortaya çıkmaktadır. Tarihi mekanlarda Cumhurbaşkanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı izinli kazılar yapılarak ortaya çıkardığımız gibi vatandaşımız, resmi kurumları çalışma yaparken de ortaya çıkabilmektedir. Sinanpaşa’da ortaya çıkan heykel de bu şekilde ortaya çıkmıştır. Heykel yapılan işlemlerden sonra müze seksiyona kazandırılacaktır” dedi.

Pişmiş Toprak Sempozyumda bu sene ‘Cumhuriyetin 100’üncü yılı’ yazılacak
Sıradaki Haber Pişmiş Toprak Sempozyumda bu sene ‘Cumhuriyetin 100’üncü yılı’ yazılacak