DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 360453-1,61%
Afyonkarahisar
20°

PARÇALI BULUTLU

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yeni hastanede sağlık hizmetlerinin kalitesi yükselecek

ABONE OL
27 Mart 2012 16:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yeni hastanede sağlık hizmetlerinin kalitesi yükselecek

İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi yeni hizmet binasındaki adaptasyon sürecini değerlendirdi.

Kamu hastanesini herkesin kullandığı gerçeğinden hareketle, son teknoloji ve yeniliklerin yer aldığı hastanenin değerinin bilinerek kullanılması gerektiğine işaret eden Dr. Yemenici, yeni binada daha kaliteli sağlık hizmetlerinin verileceğini belirtti

Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, 400 artı 200 yataklı Devlet Hastanesi’nin Aralık ayında kendilerine teslim edildiğini hatırlattı. Hastane hizmet binasının teslimi akabinde hızlı şekilde taşınma sürecinin başladığını ifade eden Dr. Yemenici, hastanenin daha önce A ve K olmak üzere iki ayrı blokta hizmet verdiğini kaydetti. Dr. Yemenici, devlet hastanesinin A bloğu ile K blok adıyla hizmet veren SSK’dan devir alınan Kocatepe Devlet Hastanesi’nin birleşiminden oluşan yeni hastaneye önce K bloğun taşındığını dile getirdi.
Kışın taşınmak avantaj oldu
Yoğun bakım ünitesi ve ameliyathanelerin ağırlıklı olarak A blokta olması nedeniyle 10 Ocak 2012 tarihi itibariyle K bloğun öncelikle taşındığını anlatan İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, K bloğun taşınması sırasında günde 200 – 300 kadar poliklinik hizmeti verildiğini kaydetti. K bloğun taşınması sürecinde yeni hizmet binasındaki eksiklikleri görme imkanı bulduklarını belirten Yemenici; “K bloğu taşıdığımız ilk dönemde acil servis ve yataklı servis hizmetleri verilmiyordu. Bu bize avantaj sağladı. Ocak ayı başında kış oldukça sert başladı. Yoğun kar yağışı ve sıfırın altında 30’u geçen derecede ısı düşüklükleri oldu. Bu sırada biz hastanemizde meydana gelen bazı aksaklıkları tespit ettik. Mesela patlayan borular oldu, bazı yerlerde akan sular oldu, jenaratörlerin devreye girmesinde sorunlar yaşandı. UPS’lerin devreye girmesinde, asansörlerin çalışmasında ve bilgi işlemde ilgili sorunlar oldu. Biz bu sırada çok yoğun bir hizmet vermediğimiz için bunlarla mücadele etme imkanını bulduk. Kış ayı içerisinde hastanemizi yeni hizmet binasına taşınmamız büyük bir avanatajdır. Eğer biz bu taşınmayı yaz ayları içerisinde yapsaydık biz bu eksiklikleri belki göremiyor olacaktık. Göremediğimiz eksikliklerde ağır bir kış şartında zorlanabilirdik. Biz şehrin son 25 yılda yaşadığı en sert kışını yaşadığımız dönemde taşınmamız bize avantaj sağladı. Yüklenici firma elemanları aksaklıkları gidermek için çok büyük bir çaba içerisine girdiler.” dedi.
Polikliniklere başvuru sayısı artıyor
İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, 16 Ocak tarihi itibariyle taşınma işinin hızlandırıldığını, K bloğun taşınması akabinde sorunun çözüldüğünü belirtti. A bloktan önce Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon servisinin yeni binaya taşındığını aktaran Dr. Yemenici; “Fizik tedavi ünitelerini yeni hastanede açtık. Bu bölüme yatış yapan hastalarımızı burada kabul etmeye başladık. 13 Şubat 2012 tarihi itibariyle A ve K olmak üzere her iki bloğun tüm servisleri, acil servisin hepsi yeni hastanemizde hizmete başladılar. Yaklaşık 70 polikliniğimiz, acil servisimiz, ameliyathanemiz, yoğun bakımımız olmak üzere tümü yeni binada çalışmalarını sürdürmektedir. Polikliniklerimize başvuru sayısı her geçen gün artıyor. Yeni hastane hizmet binasını sıkça ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerimizde vatandaşlar ulaşım sorununu gündeme getiriyorlar. Çeşitli semtlerdeki vatandaşlarımız hastaneye çift dolmuşla ulaştıklarından yakınıyorlar. Kendileri bizden direk bir hat talep ettiler. Ben Sayın Belediye Başkanımızla bu durumu görüştüm. Kendileri böyle bir çalışma içinde olduklarını önümüzdeki dönemlerde bu ulaşım sorununun çözüleceğini söyledi.” diye konuştu.
Hastane herkese ait
Gelecek dönemde yeni hastane binasının olduğu alana Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’ninde gideceğini ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, Sağlık Bakanlığı’ndan onay beklediklerini Göğüs Hastalıkları Hastanesinin de aynı yere taşınacağını söyledi. Göğüs Hastalıkları Hastanesinin yeni hastane binasına taşınması ile hastanenin 600 yataklı tam kapasiteli bir hastaneye dönüşeceğini dile getiren Dr. Yemenici; “Altı yüz kişinin yataklı hizmet alacağı bir hastaneden günde en az 4 bin kişininde polikliniğe gideceğine inanıyorum. Vatandaşımız çok memnun. Bizzat hastaneye gidip vatandaşlarla sıraya girerek onlarla konuşuyorum. Ortam, doktor ve poliklinik anlamında hiçbir şikayetleri yok. Ama benimde vatandaşlarımızdan taleplerim var. Yeni bir yerde örneğin bekleme salonlarımızda üçlü koltuklar var. Vatandaşımız o bekleme koltuklarını uyumak için kullanabiliyor. Bizler buraya büyük emek verdik. Devletimiz buraya 80 trilyon lira para harcadı. Biz diyoruzki burası hepimizin yeri. Yataklı servislere LCD televizyonlar monte edildi. Mini buzdolapları yerleştirildi. Pek çok evde olmayan perdeler takıldı. Bunlar hayırseverler vasıtasıyla yapıldı. Televizyon, buzdolabı ve perdeler hayırseverlerin katkılarıyla temin edildi. Düzenlediğimiz bir kampanya ile onlar bağışta bulundular. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca Sayın Valimizinde hayırseverlerimize yönelik bir etkinliği olacak. Afyonluların da buna katkısı oldu. Önemli parametreleride onlar almış oldular. Ortak kullanıma ait olan eşyaların değerini bilerek hasta ve hasta yakını olma sorumluluğuyla hareket edilmesini istirham ediyorum. Lüften yataklı servis ve hastane genelindeki kurallara uymayı ihmal etmeyelim.” şeklinde konuştu.
Yeni donanımda eksik yok
Yeni hastane binasında Türkiye’de sayılı olan görüntüleme merkezi oluşturulduğuna işaret eden İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, iki tomografi cihazının aynı hastanede olduğu il sayısının çok az düzeyde olduğuna işaret etti. Kazanımların kıymetinin bilinerek kullanılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Necip Yemenici şöyle konuştu: “Dört tane düz röntgen cihazımız var. Bir tane MR var. Bir tane kemik dansitometresi var. Taş kırma makinemiz var. Görüntüleme ile ilgili her ihtiyaca cevap verir donanım mevcuttur. Vatandaşın sağlık sorunlarının giderilmesinin yanında hekimlerinde rahat çalışmasını sağlayacak bir teknolojik donanım tesis edildi. Hekimlerimizin teşhis koyma noktasında elleri daha güçlü olacak. Önümüzdeki dönemde Bakanlığımız hastanemize nükleer tıpla ilgili bir birimde oluşturacak. Böylece kanser teşhis ve tedavileri burada yapılabilecek. Buraya bir Tıbbi Onkolog gelerek bu tedavileri yapmış olacak. Bütün bunlara bakıldığında diğer hastanelerden çok farklı bir hastaneye sahip olduğumuz görülüyor. Herşey yeni Bakanlığımız bize tıbbi malzemelerin alımı konusunda yaklaşık 4 trilyon lira ödenek gönderdi. Personelimizin, insanlarımıza davranış şeklinden, karşılama ve hitap ediş biçimine kadar giyim kuşamda dahil örnek bir model oluşturmaları için uyarıyoruz. Hosteslik hizmeti ile ihtiyacı olan hastalara yardımcı olacağız.”
677 personel görevde
İki ayrı binada hizmet veren bir hastaneyi 28 gün gibi kısa bir sürede mağduriyete mahal vermeden sorunsuz taşıyabilmenin çok büyük bir başarı olduğuna değinen Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, bu başarıda müdürlük çalışanları ile tüm hastane çalışanlarının başta Başhekim Mehmet Duran’ın büyük emekleri olduğunu söyledi. Yemenici, Dr. Duran’a ve çalışanlarına teşekkür ettiğini kaydetti. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde hizmetlisinden hekimine kadar 677 adet personelin görev yaptığını dile getiren Yemenici sözlerine şöyle devam etti: “Göğüs Hastalıkları Hastanemiz taşındıktan sonra hastaneye 130 personelimiz daha gidecek. Bu sayı artacak. Ayrıca yaklaşık 400 kişilik hizmet alımıda var. Bin 300 kişinin çalıştığı büyük bir sağlık tesisi söz konusu. Afyon halkına en iyi sağlık hizmetini alabilmenin çabası ile bunlar gerçekleşiyor. Önümüzdeki dönemde bu hizmetler daha iyi olacak.”
Haber: Burcu AYDIN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.