DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321467-2,39%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Yeni kimlik kartını almayan vatandaşları uyarın”

“Yeni kimlik kartını almayan vatandaşları uyarın”

ABONE OL
24 Ocak 2019 13:58
“Yeni kimlik kartını almayan vatandaşları uyarın”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
"Yeni kimlik kartını almayan vatandaşları uyarın"

İlçe ziyaretleri kapsamında köy ve mahalle muhtarları ile bir araya gelen Vali Mustafa Tutulmaz, İhsaniye İlçesine bağlı merkez, kasaba mahalle ve köy muhtarları ile toplantı yaparak istek, talep ve önerilerini dinledi, taleplerle ilgili gerekli iş ve işlemlerin yapılması için kurum müdürlerine talimat verdi.
Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında gerçekleşen köy ve mahalle muhtarlarının hazır bulunduğu toplantıya İhsaniye Kaymakamı Alper Taş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, İhsaniye Belediye Başkanı Şaban Çabuk, Belde Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri, İl ve ilçe müdürleri katıldı.
“MUHTARLAR TOPLANTISINI ÖNEMSİYORUZ”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Mustafa Tutulmaz, “Bugün burada muhtarlar toplantısı yapmak üzere sizlerle bir araya geldik. Malumunuz olduğu üzere yılda bir kez ilçelerimizi ziyaret ederek muhtarlarımızla toplantı yapıyoruz. Bu yılın ilk toplantısını da geçtiğimiz günlerde il merkezinde merkez ve ilçe muhtarlarımızın katılımıyla yaptık. İlçe toplantılarımızın ilkini de burada yapıyoruz. Bu toplantıların hem sizler açısından faydası var, hem de bizim ve kurumlarımız açısından faydası var. Sizler il müdürlerimizi, ilçe müdürlerimizi yakinen burada görme, onlara ihtiyaçlarınızı ilk elden söyleme imkânına sahip oluyorsunuz. Bizler de yine uygulamalarımızı, sizlerden taleplerimizi ilk elden söyleme imkanımız oluyor. Bu yönüyle muhtarlar toplantısını önemsiyoruz.” dedi.
“FRİGYA KAPADOKYA’NIN ALTERNATİFİ OLACAK”
Son bir yıl içerisinde İhsaniye İlçesinin her yönüyle kendinden daha fazla bahsettirdiğini ifade ederek konuşmasına devam eden Vali Tutulmaz, “Son yıl içerisinde İhsaniye ilçemiz her yönüyle biraz daha kendinden bahsettirmeye başladı. İnşallah önümüzdeki süreçte başta turizm olmak üzere tarımda da kendinden daha fazla bahsettirecektir. Buna inanıyoruz, bu potansiyel var.  Malumunuz olduğu üzere geçen yıl Emre Gölü ve çevresinde başlattığımız bir uygulama hem Kültür Bakanlığı’nın, hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgisini doğrudan çekti. Kültür Bakanlığı gerek kaynak aktarımı ile zaman zaman FRİGKÜM üzerinden, gerekse de tanıtımlarda bundan sonra Frigya Vadileri’ni daha fazla ön plana çıkarmak istediklerini bizlere ifade ettiler. Bu doğrultuda da il merkezimizde Tanıtım Genel Müdürünün katıldığı bir toplantı ile Frigya Vadileri’ni uluslararası düzeyde nasıl daha fazla tanıtabiliriz konusunda bilgi alışverişinde bulunduk. Diğer taraftan Çevre Şehircilik Bakanlığı bu bölgeyi Anadolu Açık Hava Müzesi olarak ilan etti ve ilk inşaatını da Seydiler kasabamızda başlattı. Ancak bunun devamı gelecek. Frigya Vadileri bölgesinde en az üç bölgede daha belirli bir inşaat, müze giriş noktaları, bilgilendirme noktaları yapılacak. Bu bizim için sevindirici bir durum. Yine bu yıl Kapadokya’da olduğu gibi balonla gezinme imkanına inşallah sahip olacağız. Ancak bunun tabii coğrafi şartları, rüzgarları ve benzerinin uygun olup olmadığını tespit etmek amacıyla bu yıl deneme uçuşları yapılacak. İnşallah verim alırız. Ondan sonra da bu bölgeyi Kapadokya’nın alternatifi haline getiririz.” ifadelerini kullandı.
“SARICAOVA BÖLGESİNDE ŞEHİTLİK ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ”
İhsaniye İlçesinin ekoturizm alanında da ilerleme kaydedeceğine inandığına değinen Vali Tutulmaz, “Bir diğer alan da ekoturizm dediğimiz ve çevre, doğal bir hayat içerisinde insanların gelerek evlerde kalabilmelerini sağlayan, buradaki yerel günlük yaşantıyı bir yönüyle tatmak isteyen insanların her geçen gün sayısı artıyor. Bu alanda da geçen yıl Ayazini köyünde ve birkaç yerde daha 1-2 girişim oldu. İnşallah ekoturizmi de burada bu yıl biraz daha fazla geliştirerek ilerletmiş olacağız. Yine bu yıl Sarıcaova bölgesinde şehitliklerin olduğu bilgisi bana ulaştı. İnşallah o bölgede de bir şehitlik çalışması yapmaya çalışacağız. Açıkçası zaten Termal bölgelerin etkisi Türkiye’de biliniyor. Ağır ağır İhsaniye’nin diğer bölgelerini de turizmin bir parçası haline getireceğiz. Ama bunda muhtarlarımızın ve köylümüzün de duyarlı olması lazım. Bu tür girişimlere destek vermeleri ve gelen turistlere de kalıcı olabilecek bir uygulama ve muamele yapılması gerekir. Yani buradan memnun ayrılan bir turist 3 kişiyi getirir, ama memnun ayrılmadığı zaman bizim adımıza bu olumsuz bir reklam olur. Bütün çalışmalarımızda boşa gider.” şeklinde konuştu.
“MUHTARLIK SEÇİMLERİ BELEDİYE SEÇİMLERİNDEN DAHA ÖNEMLİ HALE GELDİ”
Önümüzdeki süreçte mahalli idare seçimlerinin olacağına değinerek konuşmasına devam eden Vali Tutulmaz, “Önümüzde mahalli idare seçimleri var. Belki bir kısmınız bir sonraki toplantıda olamayacak. Ancak muhtarlık seçimleri eskisi gibi değil. Biraz daha rekabetin arttığı bir duruma doğru geçti. Yani benim gördüğüm şey şu. Muhtarlık seçimleri Belediye seçimlerinden daha önemli hale geldi. Bu dönemde tecrübeli muhtarlar olarak sizlerden daha ağır başlı davranmanızı istiyoruz. Kızgınlıkla kavgalara, gürültülere meydan vermeyin. Gerçekten çok hassas bir döneme giriyoruz. Birbirimizi daha hoşgörü ile karşılayalım. Karşı tarafa daha fazla saygı duyalım. Yani rakiplik ayrı bir şey ama daha sonra da yüz yüze bakılacak. Herkes birbirine saygı duysun, birbirinin seçmenine saygı duysun ve huzurlu bir dönem geçirelim.” diye konuştu.
“KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYIZ”
Meskun mahalde silah sıkılmasına da değinen Vali Tutulmaz, “Diğer bir hususta her toplantıda söylediğimiz gibi meskun mahalde silah sıkma işi. Bu yıl mücadelemizle biraz başarı elde ettik, ama daha bitiremedik. Ama şunu tekrar söylüyorum: Kimsenin gözünün yaşına bakmıyoruz, bunu biliyorsunuz. Silah ruhsatlarını iptal ediyoruz. Eğer bir fotoğrafta, bir kamera kaydında ya da bir ifadede filan kişi de kullandı denildiğinde eğer onun silah ruhsatı varsa bu muhtar da olsa, memur da olsa fark etmez silah ruhsatını iptal ediyoruz. Onun dışında diğer yaptırımlarımız da var, ama en büyük yaptırım ruhsat iptalidir. Bir taraftan da bunu esas takip etmesi gereken muhtarlarımızdır. Görevi ihmalden hakkınızda suç duyurusunda bulunurum, bunu açıkça söyleyeyim. Yani sizin kanunen yapmanız gereken bir şey orada meskun mahalde silah atılıyorsa suçluları ihbar etmeniz lazım. İhbar etmiyorsunuz, bir de koruyorsanız görevi ihmal ediyorsunuz demektir. Bu konuda lütfen muhtarlarımıza son uyarımız bundan sonra gözünüzün yaşına bakmayacağız. Onu açıkça söyleyelim. Ne gerekiyorsa yapacağız. Artık bu ilkel davranışı bitireceğiz. Bunun başka yolu yok. Silah atmak isteyenler için şehirde poligon var gelsinler istediği gibi atsınlar.” dedi.
“TARİHİ ESERLERİ KORUMAMIZ LAZIM”
Tarihi eserlere sahip çıkılmasının önemli olduğuna değinen Vali Tutulmaz, “Diğer bir husus bu bölgede daha çok karşımıza çıkmaya başlıyor. Bu bölgenin tarihi eserlerini korumamız lazım. Kaçakçılar, defineciler zaman zaman buralara zarar veriyor. Yani köylülerimiz bunun bir zenginlik olduğunu idrak etsinler. Artık bazı yerlerin petrolü, doğalgazı, işte Gazlıgöl’ün sıcak suyu varsa buradaki bazı köylerimizde de bu tarihi eserler aynı zenginliktir. Yani bu zenginliklerimize sahip çıkalım. Bunları kaybettiğimiz zaman buraya insanlar gelmez. Turizm artık çağımızın en önemli gelir kaynaklarından biridir. Dünya artık yerinde durmuyor, dünya geziyor. Gerek ulaşım imkanlarının artması, gerek parasal olarak insanların daha ekonomik refaha kavuşmuş olması artık insanları gezdiriyor. Onun için buralara daha çok kişiyi getirebilmemizin yolu bu eserleri orijinal bir şekilde korumamızdan geçiyor. Gördüğünüz herhangi bir şeyi muhakkak ihbar edin. Jandarmamız, emniyetimiz bu konuda hassas davranıyor ve yakalıyor, ama bizim bu hususta daha çok hassas olmamız gerekiyor. Bu konuda da muhtarlarımız bize, güvenlik güçlerimize destek versinler.” dedi.
“KAMU YATIRIMLARINI TAKİP EDİN”
Muhtarların köylere yapılan kamu yatırımlarını takip etmesi gerektiğini ifade eden Vali Tutulmaz, “Daha önceki toplantılarımızda da ifade ettiğimiz üzere köylerimizdeki kamu görevlileri olan gerek imamla, sağlık görevlisi ile gerek öğretmenlerle diyaloglarımızın iyi bir şekilde olması lazım. Aynı zamanda bunların da denetimini aynı şekilde yapmamız gerekiyor. Köyünüze yapılan yatırımları da yine takip etmeniz gerekiyor. Muhtarlarımızın köylerinde yapılan her türlü yatırımı bizzat kendileri takip etmeleri gerekir. İyi yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Kaymakamımızla, Özel İdare müdürümüzle ya da diğer ilgili ilçe müdürlerimiz ile işbirliği içerisinde bu işi takip edin.” dedi.
“YENİ KİMLİK KARTINI ALMAYAN VATANDAŞLARI UYARIN”
Vatandaşların yeni kimlik kartlarını alma süreçlerine de değinen Vali Tutulmaz, “Bir diğer hususta yine vatandaşlarımızın kimlik kartlarıyla ilgilidir. Artık kimlik kartı verilmeye başlanılan süre iki yılı geçti. Normalde bunun 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyordu. Ama şu anda Türkiye genelinde daha yüzde 50’ye ulaşılamadı. Biz il olarak yüzde 50’yi geçtik yüzde 60 civarındayız. Ancak bunu bizim daha da hızlı bir şekilde bitirmemiz lazım. Muhtarlarımız köylerde kimlik kartını almayan kişileri uyarsınlar. İlçe Nüfus Müdürlüğümüzle ortaklaşa her gün bir köye randevu vererek artık bunları bitirelim. Biz bir dahaki toplantıya geldiğimiz zaman burası bitti diyelim. Şu anda bildiğim kadarıyla iki ilçemiz bitirdi, onları tebrik ediyoruz.” dedi.
Vali Mustafa Tutulmaz’ın konuşmasının ardından İhsaniye ilçesine bağlı köy ve mahalle muhtarları ile Belediye Başkanları taleplerini dile getirdiler. Vali Tutulmaz tüm taleplerin titizlikle not alındığını belirtirken, devletin bütçe imkânları ölçüsünde taleplerin değerlendirilmesi için ilgili kurum müdürlerine talimat vermesiyle toplantı sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.