DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 4402780,21%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Mermer sektörü katma değeri yüksek ürünlerle büyümeli”

“Mermer sektörü katma değeri yüksek ürünlerle büyümeli”

ABONE OL
2 Aralık 2022 22:35
“Mermer sektörü katma değeri yüksek ürünlerle büyümeli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AFSAİD Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Sayın, maden, mermer ve doğaltaş sektörünün katma değeri yüksek ürünlerle büyümesi gerektiğini belirtti

 

Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği (AFSİAD) Kadir Sayın, 4 Aralık Madenciler Günü nedeniyle açıklama yaptı. Sayın, sanayinin her kolunda üretim için ihtiyaç duyulan hammaddelerin temelini madenlerin oluşturduğunu belirtti.
“SEKTÖR STRATEJİK TEŞVİK KAPSAMINA ALINMALI”
Kadir Sayın, madenlerin ülke ekonomisiyle birlikte mermer ve doğaltaş sektörünün üretim üssü Afyonkarahisar ekonomisine de önemli katkı sağladığının altını çizdi. Sayın, “Ülkemiz ekonomisinde tarımsal üretim gücü ne kadar etkili ise maden, mermer ve doğaltaş üretimi de bir o kadar önemli ve etkilidir. Ülkemizde 2021 yılında maden sektörü 6 milyar dolar ihracat geliri sağlamış, Afyonkarahisar’da 120’den fazla ülkeye yaptığı 245 milyon dolarlık mermer ve doğaltaş ihracatı ile bu ihracat gelirinde önemli bir pay sahibi olmuştur. 2022 yılında da Dünya piyasalarında yaşanan durağanlığa ve Ukrayna-Rusya Savaşı’nın olumsuz etkilerine rağmen 2021 yılı ihracat rakamlarını aşacağımızı ümit ediyorum. Yeni yıl ile birlikte yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünlere yönelmeliyiz. Mermer ve doğaltaş üretiminin önemli merkezlerinden olan Türkiye ve şehrimiz Afyonkarahisar’da yenilikçi, katma değeri yüksek ürünler ile ihracatını artırarak sektörün büyümesine katkı sunmalı. Küresel madencilik hacminin her geçen yıl arttığını gözlemliyoruz. Özellikle pandemi sonrası sanayide ve üretimde yeşil dönüşüme verilen önem ile yeşil dönüşüme uygun kobalt, nikel, lityum, bakır, grafit ve silisyum gibi madenler değerli hale gelecek. Stratejik madenlerin önem kazandığı bir dönemde, sanayinin her safhasında kullanılan hammadde ihtiyacını karşılayan maden sektörü de genel olarak stratejik teşvik kapsamına alınmalı.” dedi.
“MADENCİLİK SEKTÖRÜİTİCİ BİR GÜÇTÜR”
Önce insan ve çevre anlayışıyla bilinçli ve sorumlu madencilik anlayışının hakim olması gerektiğine değinen Sayın şunları kaydetti: “Sorunlu bir sektör gibi yansıtılan maden, mermer ve doğaltaş sektörü hem yerine getirmesi gereken yükümlülükler hem de insana çevreye ve doğaya gösterdiği özen ve önem ile sorumlu madencilik anlayışını göstermektedir. Sektör insana saygı odağında iş sağlığı ve güvenliği konusunu öncelikli gündem maddesi halinde ele almış ve son yıllarda gerçekleştirilen projeler ile bu konuda sektörde ve toplumda önemli bir farkındalık yaratmıştır. Madencilik, mermer, doğaltaş sektörü ülkemiz ve Afyonkarahisar’ımız ekonomisi için itici güç olmuş ve bağlı sektörler ile önemli oranda ekonomiye katkı sunan bir sektör halini almıştır. Madenciliğin bugün ki konumuna ulaşması da hiç şüphesiz ki bu işe gönül veren madencilerimiz, sektör çalışanları sayesinde olmuştur. Bu vesile ile 4 Aralık Madenciler gününü kutluyorum.” >> Burak AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.