İktidar üzerine düşeni yerine getirmedi

İktidar üzerine düşeni yerine getirmedi

SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, tam kapanma kararında iktidarın üzerine düşen görevi yerine getirmediğini iddia etti

 

Saadet Partisi (SP) Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, Kovid-19 küresel salgını nedeniyle alınan tam kapanma tedbirlerini değerlendirdi. Arslan, AK Parti iktidarını eleştirdi.
“ZENGİNLER TATİLDE ZİNCİR MARKETLERİN SERVETİ ARTIYOR”
SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, tam kapanma sürecinde zenginlerin tatil merkezlerinde keyif sürdüğünü, küçük esnafın intihar haberleri gelirken, zincir marketlerin servetlerini artırdığını ileri sürdü. Arslan, “Virüsün çeşitli yurtdışı mutantlarının olmasına rağmen turistlerin özgürce tatil yapabildiği ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının evinde hapis olduğu kapanma günlerinden herkese selamlar. Yeni haftanın ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.
“İKTİDAR TAM KAPANMADA
ÜZERİNE DÜŞENİ YERİNE GETİRMEDİ”
AK Parti iktidarının aldığı karar ile tam kapanma sürecinin yaşanıldığını, bu karar doğrulunun ise ayrı bir tartışma konusu olduğunu belirten Arslan, “Bizi takip edenler bu konuda ne düşündüğümüzü de tahmin edecektir. Bizim bugün dikkatinizi çekeceğimiz nokta iktidarın bu kararı alırken üzerine düşen görevi yerine getirmeyişidir. İktidar adeta ‘17 gün tam kapanmaya geçiyoruz, herkes başının çaresine baksın.’ demiştir. Bunu söylerken insanların ev kirasını, elektirik, doğalgaz, su, telefon faturalarını nasıl ödeyeceğini, mutfak masraflarını nasıl karşılayacağını hiç düşünmemiştir. Açıkladığı tek şey elektirik kesintisi olmayacağıdır. O da Haziran ayında faizi ile birlikte tahsil edilir.” ifadelerine yer verdi.
“HERKESE BİN TL YARDIM YAPILMALI”
Esnafın dükkân kirası, kredi ödemeleri, prim ödemesi, vergiler, araçlar sigortasını ödemek gibi büyük dertleri olduğunu aktaran Arslan şunları kaydetti: “Ne yazık ki iktidar bu problemlerin hiçbirini aklına bile getirmemiştir. İktidarın yapması gereken yasaklamadan önce insanımıza maddi destek vermesi ve sonra yasaklamaya gitmesi idi. SP olarak her insanımıza bin TL yardım yapılması gerektiğini defalarca dile getirdik, tekraren ifade ediyoruz. Ayrıca kredi ödemeleri mutlaka ötelenmelidir. Esnafımızın ise daha çok desteğe ihtiyacı vardır. Pirim ödemeleri, vergiler devlet tarafından karşılanmalı, kredi ödemeleri ötelenmeli ve mutlaka hibe desteği verilmelidir. Ne var ki iktidar bunları aklının ucundan bile geçirmemektedir.”
“YÜZ LİRA ZAM DALGA
GEÇMEK MAHİYETİNDEDİR”
İktidarın bu süreçte yaptığı tek açıklamanın emeklilerin bayram ikramiyelerine yaptığı 100 liralık zam olduğunu belirten Arslan şu ifadeleri kullandı: “Üç yıl zam yapılmayan ikramiyeye 100 lira zam. Kimse kusura bakmasın ama bu dalga geçmek mahiyetindedir. Ekonomik krizin olmadığını, ekonomimizin gayet iyi durumda olduğunu ifade eden iktidar emeklinin ikramiyesine sadece 100 lira zam yapabilmiştir. Sadece bu bile ekonomimizin durumunu açıklamaktadır.”
“ATANAN BAKANLAR
NEREYE BAKIYORLAR?”
Ataması yapılan bakanların nereye baktıklarını daha önce de sorduklarını kaydeden Arslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sorumuzun cevabı gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır. Meğer kendi ceplerine bakıyorlarmış. Nasıl daha fazla zengin oluruz diye. Güya bakanları değiştirerek kendisini aklamaya ve puan toplamaya çalışmaktadır ama adeta gelen gideni aratacak gibi bir değişim olmuştur. Aileden Sorumlu olarak atanan bakan bekâr bir kadındır. Sadece bu bile iktidarın halini ortaya koymaktadır. Bekâr bir insan evli olanın halinden, aile hayatından nasıl anlayacak? Atalarımız ‘Bekâra Hanım boşamak kolaydır’ demişler. Neden? Evliliğin ne demek olduğunu bilemez de ondan. Bütün bunlar göstermektedir ki; bu iktidarın yönetme kabiliyeti kalmamıştır. Artık seçimle işbaşından uzaklaştırılması gerekmektedir. Saadet Partisi olarak ülkemizin çözülemeyecek hiçbir probleminin olmadığını bir kere daha ifade edelim.”
“PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜ MÜMKÜN”
Problemleri çözmek için her şeyden önce problemi kabul etmek gerektiğini ifade eden Arslan, “Problemi görmezden gelerek, yok sayarak, önemsiz addederek, bir şeyler yapıyor algısı oluşturarak, suni gündemlerle üzerini örterek çözmeniz mümkün değildir. Ehliyeti ve liyakatı önemsemeden çözmeniz mümkün değildir. İsrafı, yolsuzluğu, rüşveti bitirmeden, lüks ve şatafat sevdasından kurtulmadan problemleri çözmeniz mümkün değildir. Biz ehliyet ve liyakata önem veren anlayışımızla, itibar için yapılan bütün masraflar israftır anlayışımızla, rüşvet alan da veren de mel’undur inancımızla, kaynakları üretime dönük yatırımlara aktarma kararlılığımızla bu problemlerin çözüleceğini biliyoruz. İnsanımızın geçim derdinin ancak bu şekilde çözülebileceğinin farkındayız.” dedi.
>> Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi