DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 602346-2,68%
Afyonkarahisar
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BEDELLİ ASKERLİK

BEDELLİ ASKERLİK

ABONE OL
20 Temmuz 2018 14:00
BEDELLİ ASKERLİK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yemen yolu çukurdandır
Karavana bakırdandır
Zenginimiz bedel verir
Askerimiz fakirdendir

Askerlik başka milletlerde değersiz görülebilir. Bizde ise olmazsa olmazdır.
Kadınıyla erkeğiyle omuz omuza nice savaşlar kazanmış olan milletimiz askerliği yaşamının bir parçası görmüştür.
Asırlardır cepheden dönemeyen nice yiğitlere türküler yakmış, şehitlik ve gaziliği gururla göğsümüzde taşımışızdır.
Geçmişten bugüne pek çok anlayış değişse de bizim askerliğe verdiğimiz değer yerini korumuştur. Örneğin askerliğini yapmayan gence kız verilmez ve yetişkin gözüyle bakılmaz.
Son günlerin değişmeyen tartışma konusu bildiğiniz gibi bedelli askerlik. Askerliğini yapmamış olan ve maddi durumu iyi olan gençler bedelli uygulamasını desteklerken, milletimizin büyük bir bölümünün bu konuya karşı olduğunu söyleyebiliriz.
Vicdanıyla düşünen tüm bireyler bu uygulamaya karşı çıkıyor.
Maddi durumu yerinde olmayan binlerce gencimiz açlıkla, işsizlikle mücadele ederken, sırf parası var diye birilerinin vatani görevden kaçması izah edilemez. Bu uygulama her şeyden önce eşitliğe aykırıdır.
Askerde maddi durumu ne olursa olsun herkes eşittir. Yapılacak olan işler maddi duruma bakılmaksızın tüm askerler tarafından yapılır.
Ömrü boyunca maddi eşitsizlikler dolayısıyla diğer bireylerle eşit olduğunu hissedemeyen vatan evlatları bu duyguyu askerde hissederler. Ama artık hissedemeyecekler. Bedelini ödeyen askerlik görevini yapmış sayılacak. Türküdeki gibi zenginimiz bedel vermeye devam ederken, fakirlerimiz ise asker olacak.
Devletin vatandaşı kazanç kapısı gördüğü bir uygulama sayabileceğimiz bedelli askerlik yasası çıkarılırken vatandaşlara soruldu mu? Sahiden böyle bir ihtiyaç var mıydı? Daha birkaç ay önce böyle bir uygulamanın olmayacağı yetkililer tarafından açıklanmadı mı? Kısa bir süre içinde ne değişti?
Daha pek çok soru sorabiliriz. Bu soruların cevabının yetkililer tarafından cevaplarının verilmesi lazımdır.
Bazı gençler en verimli çağımızda askere alınıp, bulaşık yıkıyoruz, patates soyuyoruz diyerek askerliği küçümsüyorlar. Oysa askerlik bu kadar basite indirgenebilecek bir görev değildir. Gerektiğinde bunlar da yapılmalıdır. Örneğin ömrü boyunca bulaşık yıkamamış birinin askerde bu görevi yapması bundan sonraki hayatında bulaşık yıkayanı anlaması ve saygı duymasını sağlar. Kaldı ki askerlik bireye her şart altında yaşayabilmeyi ve gerektiğinde yapılması gerekenleri öğretir.
Belki, şu an askerlik eşit mi diye itiraz edenler olabilir. Bu konuda kısa dönem, uzun dönem ayrımını ben de doğru bulmuyorum. Aslında her birey tek tip askerlik yapmalıdır. Kişinin yüksek öğrenim görmesi kendi hayatı için bir kazanım olabilir. Bundan dolayı ayrımcılık olmamalıdır. Aslında tartışmamız gereken bedelli askerlik değil, tek tip askerlik olmalıdır.
Bedelli uygulaması milletin gönlünde ayrı bir yeri olan askerliği basitleştirip, değersizleştirmekten başka bir işe yaramaz. Bu nedenle bu yanlış uygulamadan dönülmelidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.