Küçükçankaya, menisküsü anlattı

Küçükçankaya, menisküsü anlattı

Afyonkarahisar Özel Fuar Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Levent Küçükçankaya, menisküs işlevi, hastalıkları ve tedavisini detaylarıyla anlattı

 

Özel Fuar Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Levent Küçükçankaya menisküs hakkında bilgi verdi.
“HASAR ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERDE OLABİLİYOR”
Menisküsü dizin içinde iç ve dış olmak üzere iki adet yarım ay şeklinde yapılar olarak tanımlayan Dr. Küçükçankaya, “Menisküsün görevi uyluk kemiği alt kısmı ile bacak kemiğinin üst kısmında bulunan kıkırdak yapının birbirine sürtünmesini önlemek ve ekleme binen yükü dengeli biçimde dağıtmaktır. Menisküsün hasarı çeşitli şekillerde olabilmektedir. İlerleyen yaşlarda kireçlenme ile birlikte menisküs dejenarasyonu sık görülmekle birlikte genç hasta gruplarında travma ile de oluşabilmektedir. İç menisküs, dış menisküse göre 3 kat fazla yırtılır. Menisküs yırtığı sonrası dizde kireçlenme sıklığı artar. Hastalar da eklemde ağrı, dizde kilitlenme gibi bulgular oluşur. Bunların yanında dizde boşluk hissi, kayma hissi varsa ek olarak ön çapraz bağ yırtığı düşünülmelidir.” dedi.
“YÜKSEK DERECELİ YIRTIKLARDA
CERRAHİYE BAŞVURULUYOR”
Menisküs hasarı ve hastalıklarında en önemli tanı koyma unsurunun fizik muayene olduğunu bildiren Dr. Küçükçankaya, “Tanı da en önemlisi fizik muayenedir. Fizik muayene ile büyük oranda tanı konulurken tanıyı güçlendirmek için ve ek olarak dizde bulunabilecek diğer bozuklukları görebilmek için MR tetkiki istenebilir. Düşük derecede ki yırtıklarda fizik tedavi, PRP, kısmı yük verdirme, ilaç tedavisi faydalı olurken yüksek derecede olan yırtıklarda cerrahi tedavi önerilmektedir. Menisküs yırtıkları dizde en sık cerrahi gerektiren patolojilerdir. İki türlü cerrahi tedavisi mümkündür. Kısmi menisküsleri alma ve ya onarma şeklinde olabilmektedir. Bu iki işlem kapalı yöntem (artroskopi) ile yapılmaktadır. Artroskopi sadece tanı amaçlı bile günümüzde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.” ifadelerine yer verdi.
“TAMİR SONRASI 6 HAFTA YÜK
VE HAREKET KISITLANIYOR”
Kısmi menisküsleri almanın, onarma imkânı bulunmayan yırtıklarda, ileri yaş hastalarda uygulandığını belirten Dr. Küçükçankaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Hasta da ek olarak düşük dereceli kireçlenmede mevcut ise bunun da tedavisi aynı seansta yapılabilmektedir. Kısmi menisküs alımı ameliyatı yapılan hasta ertesi gün yürüyebilmektedir. Hasta da ek olarak kireçlenme mevcut ve kireçlenmesine müdahale edildi ise 4-6 hafta arası yük verme kısıtlaması yapılmaktadır. Menisküs tamiri, özellikle genç hastalarda, tamir imkânı bulunan menisküsler de uygulanmaktadır. Hasta da ek olarak ön çapraz bağ yırtığı mevcut ise menisküs tamiri yapılmalıdır. Menisküs tamir yapılan hastalar 6 hafta yük ve hareket kısıtlaması yapılmaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi