DOLAR 16,7149 -0.02%
EURO 17,4608 -0.09%
ALTIN 972,65-0,02
BITCOIN 334936-0,76%
Afyonkarahisar
22°

AÇIK

03:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mücadele devam edecek – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
16 Mayıs 2012 16:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Mücadele devam edecek

Memur-Sen İl Temsilcisi Abdullah Çelik, 2012 yılı bütçesinde faiz ödemelerine yaklaşık 50 milyar TL kaynak ayıran bir hükümetin, emeğiyle, alın teriyle ülkesine hizmet eden kamu görevlilerine 2012 yılı için yüzde 16, 2013 yılı için yüzde 14 veremiyorum demesinin anlaşılır ve kabul edilir olmadığını söyledi. Çelik, Memur-Sen’in, haklı teklifleri karşılanıncaya kadar mücadelesine devam edeceğini bildirdi

Memur-Sen’e bağlı iş kolundaki sendika üyeleri PTT önünde zam oranı nedeniyle eylem yaptılar. Memur-Sen İl Temsilcisi Abdullah Çelik yaptığı açıklamada, kamu görevlilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde, kritik bir noktaya geldiğini, 30 Nisan’da başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde, 8 ve 9 Mayıs tarihlerinde hizmet kollarının teklifleri üzerinde yoğun bir çalışma yapıldığını açıkladı.
Kamu İşveren Heyeti’nin, hizmet kolunu ilgilendiren birçok teklifi genel toplu sözleşmenin kapsamına alırken, doğrudan kamu görevlilerini etkileyen ve haklı gerekçelerle toplu sözleşme masasına getirilen bazı tekliflerle ilgili olarak, mali ve sosyal hak kapsamında olmadığı yönünde görüş beyan ettiğini bildiren Çelik; “Bu yaklaşım Kamu İşveren Heyeti’nin yeterince sorun çözme ve kamu görevlilerinin haklarını koruma ve geliştirme endeksli bir yaklaşım içinde olmadığını, aksine teklifleri reddetme anlayışı üzerine politika geliştirdiğini göstermektedir. Memur-Sen olarak, hizmet kollarının sorunlarına yönelik tüm teklifleri 21 Mayıs akşamına kadar masada tutacağımızı, kamu görevlilerine yeni hak ve kazanımlar sağlayıncaya kadar da mücadele edeceğimizi buradan deklare ediyoruz. Kamu İşveren Heyeti, hizmet kollarına ilişkin görüşmelerde takındığı “benim dediğim olur” dayatmasını, genel toplu sözleşme görüşmelerinde de sürdürmektedir. Maalesef ‘ekonomik büyümede Dünya ikincisi, Avrupa birincisi olduk”http://m.kocatepegazetesi.com/”ekonomik gelişmede Avrupa’ya örnek ülke durumundayız’ diyen Hükümetin, Kamu İşveren Heyeti aracılığıyla kamu görevlilerine önerilen 2012 yılı için yüzde 3+ yüzde 3, 2013 yılı için yüzde 2+ yüzde 3 zam teklifi komiktir. Komik olduğu kadar da Türkiye’nin ekonomik gerçeklerini yansıtmamaktadır. Biz, toplu sözleşme masasında olduğumuzu sanıyorduk. Ancak, bu teklifle karşılaşınca bir an kendimizi Cem Yılmaz’ın gösterisinde gibi hissettik. İki buçuk milyon kamu görevlisi ve 1.8 milyon kamu görevlisi emeklisi adına, en kısa zamanda Kamu İşveren Heyeti’nden yeni ve gerçekten değerlendirmeye değecek oranda maaş zammı teklifi bekliyoruz. Bu teklif, beklentimizi karşılamazsa, bizi bekleyen alanları ısıtmaya hazırız. Üretim ve örgütlenmeden gelen gücümüzü masada görmezden gelenler, alanlara çıktığımızda isteseler de istemeseler de o gücü görecekler ve kabul edeceklerdir.” dedi.
Çelik, konfederasyon olarak tekliflerinin her birine evet diyecek mali imkanın Türkiye bütçesinde mevcut olduğunu savundu. Abdullah Çelik, 2012 yılı bütçesinde faiz ödemelerine yaklaşık 50 milyar TL kaynak ayıran bir hükümetin, emeğiyle, alın teriyle ülkesine hizmet eden kamu görevlilerine 2012 yılı için yüzde 16, 2013 yılı için yüzde 14 veremiyorum demesinin anlaşılır ve kabul edilebilir olmadığını söyledi. Çelik, Memur-Sen’in, haklı teklifleri karşılanıncaya kadar mücadelesine devam edeceğini sözlerine ekledi. (Kocatepe)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.