DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 435545-1,46%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Kiraz ve vişne üreticisi desteklenmeli”

ABONE OL
22 Ağustos 2019 14:49
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Haftalık basın toplantılarına devam eden İYİ Parti İl Başkanlığı, bir çok konuya dikkat çekti. Özellikle kiraz ve vişne üreticisinin yaşadığı sıkıntıları dile getiren İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, üreticinin halinin sorulmadığını söyledi. İl binasında yapılan toplantıya İYİ Parti İl ve ilçe yönetimleri, parti üyeleri katıldı.
Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yılını kutlayan Başkan İnkaya, “20 Temmuz 1974’te Kıbrıs’a zorunlu olarak harekat yapan Türk Ordusunun, başarıyla çıktığı bu savaşın sonucunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adında yeni bir Türk devleti kurulmuştu. Kıbrıs harekatının 45 yılını kutluyoruz. Bu vesileyle Kıbrıs’ta şehit olmuşları ve tüm şehitlerimizi rahmetle, tüm gazilerimizi saygıyla anıyoruz. Allah Türk milletinin birlik ve beraberliğini bozmasın.” dedi.
“BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINI KINIYORUZ”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın “30 Ağustos herkesi ilgilendiren bir bayram değildir” sözünü kınadıklarını belirten Başkan İnkaya, “Millilikten bahseden ve Milli olduğunu söyleyen İktidarın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı 30 Ağustos Zafer Bayramında Belediye otobüslerinin ücretsiz olmasını isteyen muhalefet belediye meclis üyelerine ‘30 Ağustos herkesi ilgilendiren bir bayram değildir’ ’cevabını vermiştir. 30 Ağustos Zaferi Türk tarihinin önemli zaferidir. 30 Ağustos Zaferi ‘Türk yurduna düşman giremez’ diye kanla yazıldığı gündür. 30 Ağustos sırtında dağ varmış gibi bir Mehmedin bir Mehmedi taşıdığı gündür. 30 Ağustos Mehmetçiğin top mermisiyle toprağa gömüldüğü halde Türk Sancağını elinden bırakmadığı gündür. Bu sözü söyleyen millilikten uzak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanını kınıyor, ücretsiz tarih dersi vermek için Büyük Taarruzun başladığı Afyonkarahisar’a davet ediyoruz.” ifadesine yer verdi.
“15 YILDIR BELEDİYE
İKTİDAR PARTİSİNDE”
Afyonkarahisar’a yağan yağmurda 140 evin sel bastığını hatırlatan Başkan İnkaya, “Afyonkarahisar’da geçtiğimiz günlerde yağmur yağdı. Orta dereceli bir yağışta 140 evi sel bastı. 15 yıldır Afyonkarahisar Belediyesi iktidar partisinde. Yapılmayan tüm işlerden AKP sorumludur. Konuşmalarında, Afyonkarahisar’a televizyonu biz getirdik, televizyon bizim zamanımızda geldi derler. AKÜ’yü biz açtık dedikleri gibi, on beş yıldır iktidarda olan bir partinin Belediye Başkanları yağmur suyunu dahi yapamamışsa vay hallerine vay. Hoşa giden olaylar iktidar partisinin, kötü, olumsuz olaylar muhalefet partilerinin.” şeklinde konuştu.
“İKTİDAR VİŞNE VE KİRAZ ÜRETİCİSİNE HALİN NEDİR DİYE SORMUYOR”
Üreticinin elinden tutulmadığını belirten Başkan İnkaya, “İktidarın başarısız olduğu konulardan birisi de ekonomi konusudur. Zaten üretimin azaldığı ülkemizde, hasat mevsiminde, meyve sebze, üreticiden çok ucuz alınıyor, tüketici fahiş fiyata tüketiyor. Bölgemizde Sultandağı, Çay ilçelerimizde ve Merkez köylerden bazılarında vişne ve kiraz yetiştirilmektedir. Vişne ve kiraz, zor yetişen insan gücü ile toplanan, meyvelerdir. Kısacası makinayla hasat edilemeyen ürünlerdir. Bu yüzden fiyatlarının üreticiden yüksek fiyatla alınması ya da pazarlanması gerekir. Bu konuda önderlik edecek ne bir kurum ne de kuruluş vardır. Et gibi, süt gibi, meyve sebze de desteklenmeyi bırak pazarlanmasında bile üreticinin elinden tutulmamaktadır. Ne yazık ki, her konuda kahraman olan iktidar, vişne ve kiraz konusunda üreticiye halin nedir diye sormamaktadır. Halbuki Kiraz marketlerde manavlarda tüketiciye pahalı satılmasına rağmen üreticinin eline çok az para geçmektedir.Bunun sebebi serbest ekonomi adı altında başıbozukluktan kaynaklanmaktadır.” diye konuştu.
“BİNALAR NE ZAMAN
YAPILACAK BİLEN YOK”
İl Özel İdaresi tarafından yapılan Atatürk İlkokulu ve Milli Eğitim Müdürlüğü binalarının ne zaman biteceğini soran Başkan İnkaya, “İktidarın çok bilmiş ekonomisinde gözümüze çarpan bir olay da, yatırımların inşaatların durmuş olmasıdır. Afyonkarahisarımızın Atatürk İlkokulu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü inşaatları müteahhitlerinin artan maliyet fiyatları karşısında ‘battık’ demeleri sonucunda iptal edilmiştir. Daha sonra bir kararla İl Özel İdaresi marifetiyle yapılacak diye duyurulmuştur. Halbuki İl Özel İdaresi çok özel ve zorunlu işleri ‘dahi daha sonraki yıllarda yapılacak’ kaydıyla ötelemektedir. İl Özel İdaresi, Atatürk İlkokulu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü binaların yapımını yüklenmiştir. Ne zaman yapılacak bilen yok. Bu nedenle ‘Biz ekonomiyi göçürdük’ diyememektedirler.” ifadelerini kullandı.
“15 TEMMUZ PROGRAMI LAKAYT İDİ”
Kent Meydanı’nın isminin Cumhuriyet Meydanı olarak kalmasını istediklerini söyleyen Başkan İnkaya, ayrıca 15 Temmuz gecesi yapılan kutlamaların da lakayt olduğunu belirtti. İnkaya, “Ayrıca 15 Temmuz olayları kutlamalarındak iprogramda gözümüze çarpan bir olay vardı. Afyonkarahisar’da 15 Temmuz kutlaması ya da nasıl söylerseniz söyleyin acıyalım mı, sevinelim mi bilemediğimiz bu program çok da lakayt bir düzende başlamıştı. 15 dakika geç başlayan program Telekom ve eski PTT binalarına asılan fotoğraf ve bayraklarla da işin ciddiyeti belli olmuştu. En başta Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanının fotoğrafı, ortada bir Türk bayrağı en dipte de Atatürk’ün 1930’lu yıllardan kalma, papyon kravatlı bir fotoğrafı vardı. Atatürk bu devletin kurucusudur. O en başa asılmalıydı. Bunlar iktidarın işi ne kadar önemsediğinin ya da önemsemediğinin işaretidir diye düşündük. Yani iktidar bildiğiniz gibi ne ekonomi konusunda ne de devleti yönetme, ne devleti devlet konumunda tutmada başarılı olamamıştır. Allah sonumuzu hayır etsin.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.