DOLAR 18,5904 0.04%
EURO 18,4585 -0.52%
ALTIN 1.022,48-0,76
BITCOIN 3729250,58%
Afyonkarahisar
15°

PARÇALI BULUTLU

16:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Yerel basının sorunları ile ilgileneceğiz”

ABONE OL
29 Ağustos 2019 14:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya yerel basının durumu ve talepleri ile ilgileneceğini ifade etti

 

TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekili, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, yerel basının sorunlarının çözümünde yardımcı olacaklarını bildirdi.
“ÖZKAYA’DAN
İLGİ BEKLENİYOR”
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun hazırladığı yerel basın acil durum bilgi notu hakkında bilgi veren Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt, “Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun hazırladığı yerel basın acil durum bilgi notunu size takdim ediyoruz. Yerel basının içinde bulunduğu maddi zorluk ve sıkışıklıkların genel bir özeti bu raporda yer alıyor. Tüm illerin başkanları ve Konfederasyon Başkanlığı tarafından başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletin tüm kademelerine, silsileyi takip ederek bu rapor ulaştırılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Trabzon’da yine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay Bey’e aktarılmıştı. Tüm illerde böyle ortak bir hareket başlatıldı. İllerin mülki amirleri olarak Sayın Valilere, sonrasında da iktidar partisi milletvekillerimize konu arz ediliyor. Bu konuda özellikle sizin ilginizi meslektaşlarımız adına istirham ediyoruz.” dedi.
“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TEMİNAT ALTINA ALINACAK”
AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, içerisinde bulunup önemli bir kısmına katkı verdiklerini belirttiği Yargı Paketinde ifade özgürlüğünü esas alan yaklaşık 10 tane Ceza Kanununda madde olduğunu söyledi. Bunların bir kısmının terör örgütü propagandası olduğunu belirten Özkaya, “Terör propagandası yerine biz bunu ifade özgürlüğü başlığında ele aldık. Cezaların miktarı açısından istinaf mahkemelerinde kesinleşiyor. Bunu üç aşamalı hale getireceğiz. Temyiz yönünü açacağız. Dolayısıyla bir başka suç diyelim ki adam yaralama suçu 5 yıldan az olursa İstinaf Mahkemesinde kesinleşecek. Ama ifade hürriyeti, basın özgürlüğü kapsamındaysa 1 yılda ceza almış olsa istinaftan temyize gidecek. Üç kademeli şekilde ifade özgürlüğünün daha çok teminat alındığı bir düzenleme üzerinde çalışıp bitirdik. İnşallah Ekim ayında ilk yasalaşacak çalışmalardan birisi de budur.” diye konuştu.
“GAZETE ÇIKARMAK İÇİN
BİR DİLEKÇE YETİYOR”
Bir dönem Afyonkarahisar’da 21 gazetenin var olduğunu bu sayının 7 gibi makul bir rakama indiğini belirten Milletvekili Özkaya şöyle konuştu: “Küçük yerlerde gazete sayısı çokluğu sorundur. Yeni sistemde bir cep telefonuyla internet gazeteciliği yapılması, eline bir telefon, bir fotoğraf makinesi, bir kâğıt kalem alan herkesin gazeteci olması da meslek açısından bir şansızlıktır. Ama tüm bunların disipline edilecek bir sistem olması mesleğin saygınlığı daha da arttırılabilir. Devletin bir kısım karar alma süreçleri daha kolaylaşabilir. Gazetecilik yapan kişilerin geçmişlerinin, sicillerinin temiz olması gereklidir. Gazetecilik gibi ciddi ve önemli bir kamu görevini tartışmalı isim ve şaibeli kişilerin yapması halinde toplumsal yarar sağlanamaz. Biz de TBMM’de bu yöndeki çalışmalarda elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışacağız.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.