DOLAR 16,7033 0%
EURO 17,4857 -0.3%
ALTIN 968,96-0,08
BITCOIN 3397291,36%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YÖK’ü protesto ettiler – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
8 Kasım 2010 15:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
YÖK'ü protesto ettiler

Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğrencileri, Eğitim-Sen SEN ve EMEP Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) protesto ettiler

“80 Darbesinin çocuğu”
Hafta sonu Merkez PTT binası önünde ortak bir basın açıklaması yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğrencileri, Eğitim-Sen SEN ve EMEP YÖK’ün 6 Kasım 1981’den bu yana 29 yıldır üniversitelerin, bilimsel üretiminin ve Türkiye gençliğinin önünde engel olduğunu söylediler. Yapılan basın açıklamasında, “12 Eylül askeri darbesinin ürünü olan YÖK’ün varlık sebebi, yüksek öğretimi tek çatı altında toplamak değil, bizzat darbenin yapılış sebebi olan düşüncenin üniversitelere giydirilmesini sağlamaktır. YÖK’ün amacı; toplumsal mücadelenin en örgütlü ve dinamik yapılarından biri olan üniversitelerin toplumla olan bağını koparmaktır. YÖK, 1980 darbesinin üniversitelerimizdeki çocuğudur. YÖK’ün özgür düşünce üretmek gibi bir derdinin olmadığı ortadadır. Düne kadar YÖK’e karşı olan AKP Hükümeti bugün YÖK savunuculuğuna soyunmuştur. Şimdi her gün yaşadığımız YÖK’ü bize yeniden tarif ediyorlar. Meğer 1980 darbesinin en somut ürünü olan YÖK’ün özgür düşünce üretmek gibi bir derdi varmış. Meğer YÖK üniversiteleri bilimsel eğitim vermeleri için destekliyormuş. Meğer asker ve polisin üniversiteleri işgal ettiği darbe döneminde özgür düşüncenin en alası yapılıyormuş. YÖK’ün yeni icraatı üniversiteleri karakola, rektörleri de polise çevirmektir. Tarihin hiçbir döneminde baskının olduğu bir yerde özgür düşünce gelişememiştir. Polis copunun altında bilim yapılamaz. Fişlenmeler altında özgür düşünmemiz beklenemez. YÖK’ün icadının ardından 29 yıl geçmesine rağmen eğitimdeki sorunlar çözülmek yerine çığ gibi büyümüştür. Son yaşanan KPSS skandalı, üniversite-lerde kurulmak istenen karakollar ve resmi-sivil polis kuşatması bunun kanıtıdır” denildi.
“Mücadele dışında seçeneğimiz yok”
YÖK’e sert eleştirilernin yapıldığı basın açıklamasında, “Üniversitelerde eğitime ayrılan payın yıldan yıla azalması, harçlarını ödeyemediği için öğretimine devam edemeyen öğrencilerin sayısındaki artış, mezuniyet sonrası işsizlik sorununun yakıcılığı bize mücadele etmek dışında herhangi bir seçenek bırakmamaktadır.Bu mücadele sadece üniversite öğrencilerinin mücadelesi değildir.Bu mücadele öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin, geleceğinden kaygı duyan herkesin mücadelesidir.Dün Afyon Kocatepe Üniversitesinde parasız, bilimsel ve demokratik eğitim isteyen gençlerin gerçekleştirdiği basın açıklamasının ardından bir grup, basın açıklamasını okuyan arkadaşlarımıza saldırmıştır. Tek suçumuz parasız, bilimsel ve demokratik eğitim istemektir. Demokrasiden, bilimden, özgür düşünceden korkanların, karanlıktan beslenenlerin saldırılarının nedeni de budur. Memleketin her kentinde üniversiteler varken, YÖK her şehirde varlığını hissettirirken tüm ülke gençliğini YÖK’e karşı mücadeleye çağırıyoruz” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.