DOLAR 16,6751 -0.06%
EURO 17,5172 -0.25%
ALTIN 975,910,00
BITCOIN 335780-2,98%
Afyonkarahisar
17°

PARÇALI BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Afyon’da Mevlevi kültürünün son temsilcilerindendi. Zahit Sagun vefat etti

Afyon’da Mevlevi kültürünün son temsilcilerindendi. Zahit Sagun vefat etti

ABONE OL
22 Mayıs 2022 13:27
Afyon’da Mevlevi kültürünün son temsilcilerindendi. Zahit Sagun vefat etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar’da Mevlevi kültürünün önemli temsilcilerinden Zahit Sagun vefat etti.

Marulcu Mahallesinden, merhum Sabri Sagun’un oğlu, merhume Cemile Sagun’un eşi, Sarim Sagun, Peyker Sagun, merhume Gülper Özkara’nın ağabeyi, Uzun çarşı esnafından Suheyp Sagun ve Selman Sagun’un amcası Zahit Sagun’un Cenaze bugün (Pazar) namazı ikindi namazını müteakip Paşa Camii’nde kılınacak.

1955 yılında, Afyon Musiki Derneği kurulmuş, bu Derneğin oluşturduğu Mevlevi ekibinin mıtrip heyeti de 1962 yılında Antalya Festivali’ne katılarak o dönemlerde unutulmuş olan Sema geleneğini yeniden canlandırmıştı. O dönemde Konya’da bile mıtrip heyeti ve semazen geleneğinin bulunmadığı dikkate alındığında, Zahit Sagun’un da aralarında bulunduğu Afyonkarahisarlı Mevlevilerin Mevlevi kültürüne sağladıkları katkı büyük bir izi olarak tarihteki yerini aldı. Bugün Hakk’ın rahmetine kavuşan Sagun, bu tarihi ekipte yer alıp, hayatta olan son kişi idi.

Mevlâna Celaleddin Rumi’nin 696. Ölüm yıldönümü münasebetiyle, Halk Eğitimi Merkezi salonunda, 18-20 Aralık 1969 tarihlerinde düzenlenen anma töreninde Sema gösterisi de yer almıştı. Programın açılış konuşmalarını Osman Ünver ve Mehmet Oruç yapmışlar; Ekrem Taşkınsel ile Nazım Bursalı da Mevlâna’nın şiirlerini okumuşlardır. Programın ikinci bölümünde, Mevlevi musikisinden örnekler sunulmuş bunu, Nazım Bursalı’nın na’tı şerif, Kemal Bayık’ın ney taksimi, uşşak peşrevi, Afyonkarahisarlı Küçük Mustafa Dede’nin Bayati bestesi ve sema gösterisi izlemişti.
Mıtrip hey’eti, neyzenler Kemal Bayık, Ahmet Abay, Mustafa Demirkol, Abdullah Uğur, Ahmet Kalaycıoğlu, kemaniler Ekrem Taşkınsel ve İhsan Sami Doğan, Kudümzenler Kemal Alpergül ve Zahit Sagun, ayinhanlar Nazım Bursalı, Emin Doğrusoy ve Abdullah Akar’dan oluşurken; Ahmet Öğüt, Enver Turunç, Mehmet Dönergöz, Rıza Sarı, Selçuk Bayraşa, Bekir Alpergül ve Ahmet Doğrusoy’dan teşekkül etmişti.

 

 

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Mustafa Kemal öztaylan

    Hazreti Mevlana’nın Mevlevilik geleneği ve kültürünü yaşatan ve bunu bütün layıkıyla insanlara öğreten ve yaşatan çok önemli yakın tarihimizin gerçek Mevlevi büyüklerinden bir tanesidir zahit sagun,, gerek yaşantısıyla eve gerekse Mevlevilik ile ilgili çalışmalarıyla herkese örnek olmuş çok muhterem bir mübarek değerli büyüğümüzdür onun vefatı Afyon ve mevlevilik için çok büyük bir acı kayıptır….


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.