DOLAR 16,6412 0%
EURO 17,4435 -0.11%
ALTIN 972,68-0,02
BITCOIN 334870-0,97%
Afyonkarahisar
22°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Uygunsuz kesimlere yönelik cezalar arttırıldı

ABONE OL
8 Kasım 2010 15:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Uygunsuz kesimlere yönelik cezalar arttırıldı

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, kurbanlık hayvanlara kötü muamele edilmemesi ve kurban kesimi sonrasında görsel kirlilik oluşmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi

Gerekli tedbirler alınacak
Kurban kesme kural ve esasları hususunda, Çevre ve Orman Bakanlığı’nında katkılarıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, “2010 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” yayımlandığını kaydeden Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “İl ve ilçelerde kurulu Kurban Hizmetleri Komisyonu, Yönetmelik ve yayımlanan Tebliğ hükümleri çerçevesinde 16 Kasım 2010 tarihinde idrak edilecek Kurban Bayramı münasebetiyle gerekli tedbirleri alacaklardır.Kurbanlık hayvanlar, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbaha ve kombinalar ile komisyonların önceden belirlediği kesim yerlerinde; köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde, kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesilecektir. Kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine sebep olunmaması için 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun ilgili maddelerinin uygulanmasını sağlamak maksadıyla büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, diğer yerlerde belediyeler tarafından, dikkat edilmesi gereken hususlar ve denetimlere ilişkin yönetim planı hazırlanacak ve uygulanacaktır. Bayram öncesi kurban satışı süresince ve bayram süresince belediyeler, çevre kirliliğine sebep olunmaması için yeterli sayıda temizlik ekiplerini, araçlarıyla birlikte düzenli olarak çalışır halde tutacaklardır. Belediyeler, satış ve kesim yerlerinde kurban atıklarını düzenli bir şekilde günlük olarak ve sıhhi şekilde toplayarak çevre ve insan sağlığına uygun şekilde bertarafını sağlayacaklardır” dedi.
Duyuru metinleri asılacak
Etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban kesecek olanlar için uyulması gereken kurallar olduğunun altını çizen Bakan Eroğlu, “Kesim yeri beton, beton asfalt vb. sızdırmaz malzemeden olacak, çıkan kan toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılacak, gerektiğinde kireçlenecektir. Kurbandan çıkan kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konacak, gerektiğinde ikinci torba kullanılacak, ağzı iyice kapatılıp bağlanacak ve bayram süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilecektir.Kurban kesim esnasında çıkan diğer atık ve artıklar da mutlaka toplanıp, dayanıklı ve ağzı kapalı poşetler içinde belediye temizlik ekiplerine teslim edilecektir.Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmayacak, kan izi kalmayacak şekilde temizlenecek, gerektiğinde kireçlenecektir. Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmasına engel olunacak ve çevre kirliliğine neden olunmayacaktır. Bu hususları içeren duyuru metni camilerin ilan panoları, Kur’an kursları, müftülük hizmet binaları, kurban satış yerleri, belediye otobüsleri, metro-metro istasyonları, dükkanlar, kahveler vb. yerlere asılmak/ astırılmak suretiyle ilgililer bilgilendirilecektir” dedi.
Denetimler aralıksız devam edecek
Bakan Eroğlu açıklamasında, “Kurban hizmetlerinin denetlenmesi İçişleri, Sağlık, Tarım ve Köyişleri ile Çevre ve Orman Bakanlıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı, emniyet birimleri, belediye başkanlıkları ve Türkiye Diyanet Vakfı ekiplerince yapılacaktır. Bayram öncesi ve bayram süresince özellikle kurban kesimlerinin yoğun olduğu ilk iki gün, denetimler aralıksız devam edecektir. Uygunsuz kesimlerdeki para cezası önemli oranda yükseltilmiştir. Yönetim planında yer alan hususlara aykırı hareket edilmesi halinde Çevre Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca, 792 TL idari para cezası uygulanacaktır. 2009 yılında bu rakam 127 TL idi.Valilikler; cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atıklar ve iç organlarını sokak, cadde ve parklarda bırakanlara gerekli yasal yaptırımları uygulayacaktır.
Ayrıca 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda da kurban hizmetleri ile alakalı hükümler yer almaktadır. Öncelikle hayvanların barınması ve taşınmasına yönelik işlemlerin temizlik ve sağlık şartlarına uygun yürütülmesi gerekmekte olup, hayvanların bakımlarının ihmal edilmesi, hayvanlara fiziksel ve psikolojik acı çektirilmesi yasaktır. Kanunun 12. maddesine göre ise “Hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılmalıdır. Bu hükme aykırı hareket edenlere hayvan başına 687 TL idari para cezası uygulanır.” Ayrıca hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanmalıdır”diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.